Vilniaus apygardos teismas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnyba šeštadienį pripažino buvusį Vilniaus tarybos narį ir buvusį Miesto plėtros komiteto pirmininko pavaduotoją Algį Baranauską.
Nuosprendžiu teismas jam atėmė teisę 3 metus dirbti valstybės tarnyboje.
Prokuratūra A.Baranauską kaltino kyšio reikalavimu, tačiau teismas nusprendė, kad buvęs tarybos narys tokio nusikaltimo neįvykdė.
,,Neeilinė situacija ir faktinės aplinkybės“, - paskelbė teismas.
Prokuroras A.Baranauskui siūlė skirti 6 metus laisvės atėmimo. Atsipirkęs daug švelnesne bausme nuteistasis sakė, kad supratęs, kad teismas aiškino, nuosprendyje, tačiau už ką yra nuteistas, taip ir nesupranta. Paskelbtą nuosprendį jis pavadino ,,žiauriu“ ir pareiškė rašysiąs apeliacinį skundą.
Vilniaus apygardos teismo nuosprendį šalys per 20 dienų gali apskųsti Lietuvos apeliaciniam teismui.
Nuosprendyje teigiama, kad A.Baranauskas veikė kaip tarybos narys, pažeidė Politikų elgesio kodeksą ir pasinaudojo savo įtaka.
Šioje byloje liudytoju buvo apklaustas „Lukoil Baltijos“ generalinis direktorius Ivanas Paleičikas. Jis teismui tvirtino, kad buvęs tarybos narys iš jo reikalavo pinigų. Verslininkas teigė pirmą kartą gyvenime susidūręs su tokiu atviru pinigų reikalavimu, jis buvo šokiruotas ir patyrė didelę moralinę žalą.
Liudytojo teigimu, pinigų iš jo buvo paprašyta „už netrukdymą“.
Ikiteisminį tyrimą atlikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) teigė, kad už pritarimą sostinės Telšių gatvėje esančio beveik hektaro ploto detaliojo plano projektui bei už netrukdymą jį patvirtinti miesto taryboje A.Baranauskas iš suinteresuotų asmenų reikalavo 250 tūkst. litų.
Šis sklypas priklausė bendrovei Naujininkų sveikatingumo kompleksui. Pagrindinė jo akcininkė yra su I.Paleičiku siejama kompanija „Pajaras“.
I.Paleičikas teismui pasakojo, kad apie 2005-uosius metus pažįstami jį supažindino su tuometiniu tarybos nariu A.Baranausku. Šis pasisiūlė Naujininkų sporto komplekse praplėsti statybas ir pastatyti gyvenamuosius 20 aukštų namus.
Pasak I.Paleičiko, po kiek laiko A.Baranauskas pranešė, kad jo siūlytai idėjai nepritarė savivaldybė, todėl labai aukštų gyvenamųjų namų nepavyks pastatyti - galima bus statyti tik pastatus, ne aukštesnius kaip devyni aukštai.
Tada naftos magnatas atsisakė tarybos nario paslaugų, manydamas, kad gali apsieiti be jų.
I.Paleičikas teigė, kad A.Baranauskui būtų sumokėjęs 250 tūkst. litų, jeigu šis būtų įvykdęs duotus pažadus, jis visada sumoka žmonėms už sąžiningai atliktą darbą, nelieka niekam skolingas.
Tuo tarpu A.Baranauskas teigia, kad I.Paleičikas pasisavino jo idėją, todėl nusprendė su juo daugiau neturėti reikalų ir „neskaniai“ išsiskyrė.
Prieš teismą stojęs 60-ties metų A.Baranauskas kaltas neprisipažino, tačiau sutiko duoti parodymus teismui.
„Man buvo svarbu, kad būtų patenkinti visuomeniniai poreikiai, žmonės mane išrinko, kad atstovaučiau jų interesams ir mieste būtų tvarkinga“, - savo interesą aiškino A.Baranauskas, teigdamas, kad jam kaip verslininkui, tarybos nariui rūpi Vilnius, Naujininkų rajono gyventojai neturi kur sportuoti, kultūringai praleisti laisvalaikį.
A.Baranauskas yra kreipęsis į teismą su ieškiniu, kuriame iš I.Paleičiko reikalauja 250 tūkst. litų. Naftos magnatas yra esą skolingas „už sąžiningai atliktą darbą“.
Praėjusios kadencijos tarybos nariu A.Baranauskas tapo priklausydamas Naujajai sąjungai (socialliberalams), tačiau 2006-aisiais pašalintas iš partijos, kai jo ir dar kelių socialliberalų balsai lėmė sėkmingą interpeliacijos baigtį buvusiam sostinės merui Artūrui Zuokui.