• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

A. Abišala: yra tik konsultacijos, o ne derybos

Europos Komisijos koridorius su Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbo pratęsimo misija šlifuojantis Vyriausybinės darbo grupės vadovas Aleksandras Abišala kol kas negali pasigirti pradėtomis derybomis.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip praneša portalas Alfa.lt, penktadienį uždarame Seimo Europos reikalų komiteto (ERK) posėdyje jis nepateikė konkretaus veiksmų plano.

REKLAMA

„Kiekvieną kartą kartoju – jokių derybų nėra, yra konsultacijos. Derybos prasidės, kai turėsime derybų objektą. Kol kas šnekame apie tai, kokia yra mūsų energetinė situacija po 2009 m., per pastarąjį susitikimą patvirtinta, kad ji tokia yra, – po posėdžio nenoriai į žurnalistų klausimą atsakė A. Abišala.

REKLAMA
REKLAMA

Jis mano, kad jo darbas duoda vaisių – Europos Sąjungos (ES) atsakingose institucijose yra supratimas apie Lietuvos laukiančią sudėtingą energetinę situaciją po IAE uždarymo. Tačiau neaišku, ar pavyks įtikinti, kad elektros jungtys, dujų jungtys ir kitokie energetiniai projektai nepakeis kurį laiką atominės elektrinės. „IAE veiklos pratęsimas – vienintelis galimas projektas, kuris uždengia duobę nuo 2009 m. pabaigos iki 2012 m., – pabrėžė jis. – Kas bus jei nebus pratęsta? Bus liūdna.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu ERK pirmininkas, konservatorių lyderis Andrius Kubilius pasigenda be kalbėjimosi konkretesnių darbų.

„Prisimindamas artėjantį Sąjūdžio jubiliejų, galiu pasakyti du žodžius – procesas vyksta. Kas prisimena tuos laikus, žino, kad Gorbačiovas mėgdavo taip sakyti. Yra poslinkių į priekį, gal ir naudingas tas dialogas, bet norėtųsi matyti aiškesnį veiksmų planą, kada bus pereita prie realių derybų, ko bus prašoma ir kokių atsakymų laukiama iš Europos Sąjungos institucijų. Viso to mes kol kas negirdime. Matau pavojų, kad yra labai daug pagundų tiesiog pasilikti proceso veiksme ir tai jaudina, - po posėdžio sakė ERK vadovas. - Išklausėme, pasidžiaugėme pokalbiais, tačiau norėtume matyti aiškesnį Lietuvos pusės – ne energetinių, o diplomatinių valstybės veiksmų planą iki šių metų rudens, kad vyktų ne tik pokalbiai, bet būtų siekiama ir konkrečių rezultatų“.

REKLAMA

Aiškumo iš A. Abišalos negavęs opozicinės partijos lyderis ruošiasi artimiausiu metu kvosti ūkio ministrą Vytą Navicką ir premjerą Gediminą Kirkilą. „Mums reikia žinoti, kokių diplomatinių žingsnių bus imamasi, kaip ir kokiems veiksmams bus ieškoma sąjungininkų, ir kas tų veiksmų pasekmėje įvyks 2009 m. ir 2010 m. pradžioje, kas mums leistų šiandien jaustis saugiau, - sakė jis ir pastebėjo, kad negalima leisti Vyriausybei nusiplauti rankas dėl atsakomybės. - Tai Vyriausybės atsakomybės klausimas. Iš šono pasamdyti konsultantai, net ir vadovaujantys kažkokiai komisijai, tos atsakomybės negali prisiimti. Vyriausybei šis planas ko gero atrodo pakankamai efektyvus, jie gali į bet kokią kritiką atsakyti, kad štai jie yra atsakingi.“

REKLAMA

Prezidento patarėjas Ramūnas Vilpišauskas mano, kad išvadas apie A. Abišalos darbą daryti dar anksti. „Mano nuomone, per anksti daryti tokias išvadas (kaip A. Kubilius – Alfa.lt). Ponas Abišala ne per seniausiai pradėjo intensyvią veiklą, surinkęs argumentaciją pradėjo konsultaciją su Europos Komisija. Reikia palaukti, ko bus pasiekta <...> Procesas vyksta, nekorektiška daryti ankstyvas išvadas, reikia duoti daugiau laiko, kad būtų aiškesnė Europos Komisijos ir kitų valstybių narių nuomonė“, - aiškina jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot R. Vilpišausko, Lietuvai naudinga vien tai, kad Europos Komisijai buvo pranešti atnaujinti duomenys, kas laukia Lietuvos rinkos 2009-aisiasi uždarius Ignalinos atominę elektrinę.

IAE pirmasis reaktorius buvo sustabdytas 2004-ųjų pabaigoje, o antrąjį galutinai sustabdyti numatoma 2009 metų pabaigoje. Lietuva uždaryti IAE įsipareigojo stodama į ES, įsipareigojimas užfiksuotas stojimo sutartyje.

REKLAMA

Lietuva kartu su Latvija, Estija ir Lenkija ketina statyti naują atominę elektrinę, kuri pradėtų veikti maždaug 2015-2018 metais.

Lietuvos visuomenininkų sudaryta Pilietinė iniciatyvinė grupė per du mėnesius surinko vos 19 tūkst. šalies gyventojų parašų, kad Seime būtų pradėtos svarstyti pataisos, numatančios Ignalinos atominės elektrinės (AE) antrojo bloko darbo pratęsimą iki 2015 metų.

REKLAMA

Norint, kad siūlytos pataisos būtų pradėtos svarstyti Seime reikėjo surinkti ne mažiau kaip 50 tūkst. remiančių tokį įstatymo projektą gyventojų parašų.

Trečiadienį referendumo dėl Ignalinos veiklos pratęsimo iniciatyvinės grupės koordinatorius Arvydas Akstinavičius šalies vadovams - prezidentui, Seimo pirmininkui bei premjerui - skundėsi, kad sudaromos kliūtys sklandžiai rinkti parašus ir prašo jų įpareigoti valstybės struktūras teikti visokeriopą paramą referendumo iniciatoriams.

„Dviejų mėnesių parašų rinkimo patirtis iniciatyvinei grupei leidžia daryti išvadą, kad valdžios institucijos, Vyriausioji rinkimų komisija nepadeda vykdyti paskelbtos akcijos: iniciatoriams neužtikrinama raiška masinėse informacijos priemonėse , nesilaikoma įstatymuose numatytų garantijų suteikimo iniciatyvų autoriams“, - teigta A.Akstinavičiaus išplatintame pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų