• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

130 arklių laukia, kol juos „suras“

Nuomonė: arklius konfiskavo be reikalo

Iš ūkininko Algio Alfredo Kaušakio konfiskuoti arkliai laukia naujų šeimininkų, tačiau pirkėjai neskuba – ar dėl kainų, ar dėl karščių – kol kas lieka spėlioti.

Iš ūkininko Algio Alfredo Kaušakio konfiskuoti arkliai laukia naujų šeimininkų, tačiau pirkėjai neskuba – ar dėl kainų, ar dėl karščių – kol kas lieka spėlioti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors praėjusią savaitę „Lietuvos žirgyno“ organizuojame Viešajame pardavime parduodami arkliai atpigo, kol kas tai neišjudino 130-ies arklių bandos pardavimo proceso. Šiame informacijos amžiuje, itin padeda nesunkiai pasiekiamas viešumas, deja, apie parduodamus arklius ir jų kainas informacijos reikia gerai paieškoti: „Lietuvos žirgyno“ puslapis internete neaktyvus, socialiniuose tinkluose žirgyno nėra, net pasitelkus „Google“ paiešką „prekių“ ir jų kainų rasti neįmanoma. Skelbimas buvo patalpintas tik poroje nišinių šalies savaitraščių.

REKLAMA

Sumažino kainą

Liepos 17 dieną „Lietuvos žirgynui“ paskelbus apie iš A. A. Kaušakio konfiskuotų arklių Viešąjį pardavimą, pasigirdo nuomonių, kad arklių kainos yra gerokai per aukštos: turint omenyje, kad arkliai yra negrynaveisliai, pusiau laukiniai, nemokyti. Už kumelę su 2014 metų gimimo kumeliukais buvo prašoma 4 tūkst. litų, už 2013 metų eržiliukus ir kumelaites – po 2 tūkst. litų, už kumeles nuo 2 iki 7 metų – po 3,5 tūkst. litų. Žemės ūkio ministerijos specialistų teigimu, arklių kainos buvo nustatytos vadovaujantis žemės ūkio ministro įsakymu ,,Dėl Biologinio turto ir žemės ūkio produkcijos normatyvinių kainų 2014 metais patvirtinimo“ ir ,,Lietuvos žirgyno“ patvirtinta Parduodamų arklių kainų nustatymo metodika.

REKLAMA
REKLAMA

ŽŪM Viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Božena Zaborovska pabrėžė, kad nustatant kainas, buvo atsižvelgta į siekį gyvuliams surasti tolimesnį augintoją ir į tai, kad kainos būtų nepatrauklios arklienos supirkėjams.

Vis dėlto, praėjus dešimčiai dienų nuo pardavimo paskelbimo, bandos arklių kainos buvo ženkliai sumažintos: už kumelę su 2014 metų gimimo kumeliukais dabar prašoma 3,5 tūkst. litų, už 2013 metų eržiliukus ir kumelaites – po 1,5 tūkst. litų, už kumeles nuo 2 iki 7 metų – po 2,5 tūkst. litų. Visgi, kol kas, nė vieno arklio parduoti nepavyko. „Žmonės važiuoja, žiūri. Galbūt kiti dėl didelių karščių dar delsia, bet susidomėjimas yra“, - sakė Nemira Stašienė, „Lietuvos žirgyno“ Vyresnioji zootechnikė. Anot jos, kainos buvo sumažintos atsižvelgus į paklausą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmajame etape parduodamos kumelės su kumeliukas, vienmečiai eržiliukai ir kumelaitės bei kumelaitės iki 7 metų (apie 60 arklių). Antrajam etapui ruošiami likusieji arkliai – eržilai. Arkliams, paruoštiems pardavimo procesui, atlikti kraujo tyrimai dėl pagrindinių trijų ligų (įnosė, anemija ir kergimo liga), atliktas čipavimas, išduoti pasai.

REKLAMA

Globos tiek, kiek reikės

ŽŪM Gyvulininkystės skyriaus specialistų patikino, kad bandos arkliams skerdykla negresia – jie „Lietuvos žirgyne“ bus laikomi tol, kol bus parduoti.

,,Lietuvos žirgynas“ buvo įpareigotas iki š. m. birželio 17 d. pateikti Žemės ūkio ministerijai veiksmų planą, kuriame yra numatytas viešasis A. A. Kaušakio arklių pardavimas. Terminas, iki kurio turi būti parduoti A. A. Kaušakio arkliai, nėra numatytas. Nepardavus arklių pirmojo viešojo pardavimo metu, bus skelbiamas kitas viešasis pardavimas, o likusiais arkliais bus toliau rūpinimąsi.“ - rašoma ŽŪM atsakyme.

REKLAMA

Žinia, kad kiekviena diena bandos išlaikymo valstybei ir mokesčių mokėtojams kainuoja pinigus: ŽŪM teigimu, visos bandos išlaikymas per mėnesį atsieina apie 25 tūkst. litų. Tačiau ministerijos atstovai tvirtina, kad tikslas – parduoti A. A. Kaušakio arklius į geras rankas, jog arkliais būtų tinkamai pasirūpinta bei gauti už juos kiek įmanoma aukštesnę kainą, kad būtų bent iš dalies padengti patirti nuostoliai, o ne kuo greičiau jais atsikratyti. Paklausus, kodėl taip vangiai viešinamas pardavimas, ŽUM atstovai patikino, kad viskas tvarkoje – apie patį faktą – pardavimą žiniasklaidoje informacija pasirodė ir to pakanka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konfiskuoti paskubėjo?

„Nežinau, kaip seksis tuos arklius parduoti – šiandien dienai arklių rinkos Lietuvoje nėra. Visa rinka yra orientuota į maistą, o tam šie arkliai irgi nelabai tinka, nes laikymo sąlygos ten gan varganos, tik tiek, kad šieno gauna ir tiek“, - sakė Lietuvos sunkiųjų veislės arklių asociacijos vadovas Vygantas Indrašius.

REKLAMA

Anot jo, naujoji - sumažinta „Lietuvos žirgyno“ parduodamų arklių kaina yra normali. „Nusipirkus 3-4 metų amžiaus kumelaitę, galima ją apmokinti. Mes už 3,5 tūkstančio parduodam panašius, tik jau paruoštus darbui arklius, - sakė V. Indrašius, kuriam daugiau abejonių kelia ne parduodamų arklių kainos, bet pats jų konfiskavimo faktas. - Mūsų asociacija, ir ne tik, esame įsitikinę, kad arkliai buvo konfiskuoti neteisingai – tai buvo klaida. Valstybė turėjo padėti žmogui, o ne atimti. Pirmiausia paėmė, už mokesčių mokėtojų pinigus tuos arklius išlaikė, o paskui dar ir pamatė, kad tie arkliai neturi vertės.“

REKLAMA

V. Indrašiaus nuomone, A. A. Kaušakis arkliais nesirūpino dėl lėšų stygiaus, nes tuo metu jam jau buvo sustabdytos išmokos iš ES fondų, kuriomis jis pasinaudojo deklaruodamas, kad augina grynaveislius sunkiuosius žemaitukus, įtrauktus į Lietuvos paveldą. Vėliau paaiškėjo, kad ūkininkas aklius veisė netinkamai (nebuvo nuosekliai vykdoma veislininkystės apskaita), laikė kaip laukinius mustangus, todėl, veterinarų teigimu, grynaveislių arklių bandoje yra mažuma, galima kraujomaiša.

Prieš pusantrų metų iš A. A. Kaušakio virš šimto arklių banda konfiskuota Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai gavus skundą dėl kankinamų arklių: ūkyje rasti leisgyviai, badaujantys ir išsekę arkliai, kai kurie jau buvo negyvi. Iš viso krito per 20 arklių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų