Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį su sveikatos ekspertais aptarė COVID-19 situaciją, tolimesnę prie Prezidentūros veikiančios ekspertų tarybos veiklą.
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro profesorė Aurelija Žvirblienė teigė, kad vienas iš susitikimo metu iškeltų klausimų – viruso genomo testo tyrimas. Šis tyrimas atskleistų, ar Lietuvoje jau yra pavojingesnės ir labiau užkrečiamos koronaviruso atmainos iš Jungtinės Karalystės ar Pietų Afrikos.
„Mes ir anksčiau siūlėme, kad tai turėtų būti pradėta. Kai plinta nauji viruso variantai, tiek iš Jungtinės Karalystės yra grėsmė, kad jie gali būti atkeliavę, tiek iš Pietų Afrikos Respublikos, kur jau ir Pasaulio sveikatos organizacija įvardija kaip potencialą grėsmę, norint susekti tuos variantus, nepraleisti momento, kada jie jau pakliuvo į Lietuvą ir sekti tą plitimo kelią, labai svarbu atlikti viruso pilno genomo tyrimus“, – kalbėjo profesorė.
Pasak A. Žvirblienės, apmaudu, tačiau šiuo metu atliekami tik pavieniai tyrimai mokslininkų iniciatyva. Visgi, anot jos, šie tyrimai tikrosios padėties neatskleidžia, nes yra tik riboto masto. Profesorė tikina, kad tai turi būti atliekama visos šalies mastu.
„Turi tam būti strategija ir nuolatinis finansavimas“, – įsitikinusi A. Žvirblienė.
Jos teigimu, klausimas keliamas ne tik prezidentūros, bet ir Vyriausybės sveikatos ekspertų taryboje.
„Visi supranta tą reikalingumą, bendradarbiavimas vyksta, bet tai turi būti atliekama valstybės mastu“, – kalbėjo A. Žvirblienė.
Kol kas mokslininkai naujosios atmainos neaptiko, tačiau ištirta tik keliasdešimt mėginių.
„Kaip žinom, sienos nebuvo uždarytos, jos ir dabar nėra uždarytos, o tie variantai Jungtinėje Karalystėje plito jau nuo rugsėjo pabaigos. Mes tikrai nežinome pilno vaizdo, kas yra Lietuvoje“, – sakė profesorė.
Ji pabrėžė, kad dabar šalyje taikomos karantino priemonės, jei naujos viruso atmainos jau yra Lietuvoje, prisideda prie jų stabdymo.