Anot Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS), paradoksalu, kad tai vyksta Sveikatos apsaugos ministerijai ir Vyriausybei nuveikus krūvą gerų darbų karantino metu kartu su visuomene: buvo mestos didžiulės piniginės lėšos ir žmogiškieji resursai, amortizuojant kritinę situaciją pavasarį ir „nupirkta” laiko vienam esminių darbų belaukiant rudens ir žiemos sezono – šalies gyventojų paruošimui antrajai bangai.
„Deja, eksponentiškai augant naujų susirgimų skaičiui, informaciniame lauke tebesiautėja sąmokslo teorijų rėmėjai, žmogaus teisių pseudogynėjai: neva tai skaičiai netikri, COVID-19 nėra, infekcijos kontrolės priemonės varžo teises, nenešiokime kaukių, tai tik kažkieno sąmokslas ir noras mus užčiaupti ar kontroliuoti.
Suprantama, kad vasarą, sumažėjus atvejų skaičiui, žmonės atsipalaidavo ir prarado budrumą. Bet atsiranda net piktavališkumo pavyzdžių, kai jausdami virusui būdingus simptomus sergantieji lanko viešas vietas, vengia dėvėti kaukes, kada jos tikrai reikalingos arba dėvi jas netaisyklingai, nebendradarbiauja su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (NVSC), slepia kontaktus, nesitiria ir skatina to nedaryti kitus.
Drausmingo visuomeninio elgesio poreikis, atsisakant nebūtinų veiklų, budrumas, sąmoningumas adekvačiai vertinant kylančias grėsmes ir koreguojant visuomenės elgesį pagal specialistų rekomendacijas, turi būti piliečių išmokta pamoka apie laisvę. Kiekvieną dieną, reikalaujant tik duonos ir žaidimų ir piktinantis laikinais nepatogumais, vis sparčiau artėjame prie blogojo scenarijaus.
Ką daryti, kad kova būtų taikli
Nors nuveikta didelių ekonomikos gelbėjimo darbų ir tam skirta nemažai lėšų, nepavyko tinkamai parengti ir panaudoti šiuo metu kritiškai svarbių NVSC pajėgų. Šioje svarbioje valstybės institucijoje trūksta darbuotojų, jų atlyginimai nemotyvuojantys, vis dar tenka kliautis savanoriais, neturinčiais specialiųjų kompetencijų. Suprantame, kad milžiniški krūviai ir viršvalandžiai signalizuoja ne apie blogą, netinkamą NVSC veiklą, bet parodo, kokį didelį darbą atlieka NVSC specialistai, atsekant ir nukertant užsikrėtimo grandines, teikiant rekomendacijas, analizuojant statistinius duomenis, šviečiant visuomenę. Ir tas darbas, deja, šiandien nėra tinkamai įvertinamas.
Dabar privalu rasti jėgų, resursų, norų ir imtis veiksmų, kad kova su infekcija būtų taiki ir taikli, o NVSC bėgtų ne paskui pasekmes, bet padėtų projektuoti mums reikalingą pozityvų rezultatą, vykdydama plataus masto prevencinį darbą. Tik sisteminga veikla turi prasmę“, – dėstoma LMS kreipimesi.
Apeliuoja į žmonių sąmoningumą
Pirmiausia raginama atsakingai elgtis pačios visuomenės:
„Žmonių sąmoningumas ir noras padėti yra svarbiausias ginklas, kuris gali suvaldyti situaciją. Tikime, kad piliečiai, nelaukdami ribojimų ar įvedant karantiną, gali tai padaryti pačiomis efektyviausiomis priemonėmis:
- laikydamiesi fizinio atstumo,
- vengdami visų nebūtinų socialinių kontaktų, o jei jie neišvengiami, elgtis atsakingai, stengiantis išlaikyti atstumus, taisyklingai dėvint veido kaukes, plaunant ir/ar dezinfekuojant rankas,
- laikydamiesi elementarios rankų higienos (plaunant rankas muilu bent 15 sekundžių), o jei tai neįmanoma – dezinfekuodami rankas,
- taisyklingai dėvėdami veido kaukes, kurios turi būti švarios ir reguliariai keičiamos, atsakingai vertindami informaciją ir pasitikėdami tik oficialiais informacijos šaltiniais, suvokdami, kad visi ribojimai yra laikini.“
Taip pat kviečiamos viešųjų ryšių agentūros, nuomonės formuotojai ir visuomenės – mokslo, sporto, verslo, kultūros ir kitų sričių – lyderiai prisidėti prie informacinio lauko apie COVID-19 išgryninimo ir adekvatumo.
„Tai turi būti daroma išmaniai, interaktyviai ir, svarbiausia, suprantamai, aiškinant apie ligą, jos padarinius ir kaip jos išvengti: juk efektyviausios priemonės yra labai paprastos, joms tereikia mūsų susitelkimo, sąmoningumo ir trupučio kantrybės“, – dėstoma rašte.
Ragina didinti finansavimą
Kreipdamasis į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą ir Vyriausybę, savivaldą LMS pabrėžia, kad:
privalo būti parengtas ir paviešintas aiškus, argumentuotas COVID-19 infekcijos kontrolės planas, atsižvelgiant į sveikatos priežiūros įstaigų, nepriklausomai nuo jų pavaldumo, galimybes ir gyventojų sergamumą konkrečiame regione,
- NVSC finansavimas turi būti didinamas nedelsiant, pirmiausiai siekiant užtikrinti adekvatų darbuotojų skaičių ir motyvuojančius atlyginimus,
- sveikatos priežiūros įstaigos turi gauti finansavimą adekvatų patiriamoms išlaidoms, tiesiogiai su patvirtintais ir įtariamais COVID-19 pacientais dirbantys sveikatos priežiūros darbuotojai turi gauti motyvuojančius ir asmeninę riziką pateisinančius darbo užmokesčio priedus,
- sveikatos priežiūros darbuotojai turi būti aprūpinami adekvačiomis asmens apsaugos priemonėmis bei turi būti užtikrintas ir viešai skelbiamas šių priemonių rezervas,
- sveikatos priežiūros darbuotojams privalomi kokybiški reguliarūs infekcijų kontrolės mokymai.
„Kreipiamės į darbdavius, tikėdamiesi jų bendradarbiavimo. Sergančiam ar kontaktą su COVID-19 infekuotu turėjusiam darbuotojui turi būti sudarytos sąlygos izoliuotis, užtikrinant socialines išmokas.
Visi darbuotojai, kurie gali dirbti nuotoliniu būdu, turėtų būti skatinami ir palaikomi.
Kreipiamės į ugdymo ir švietimo įstaigų vadovus, kurie turėtų siekti saugios aplinkos ir savo darbuotojams, ir ugdytiniams, mokiniams, studentams ir, kai tik įmanoma, darbą organizuoti nuotoliniu būdu.
Tikimės ir linkime, kad pavasarį nupirkti keli tūkstančiai maišų lavonams, niekada nebus panaudoti ir tebūna tai geriausiai kada nors „į balą“ išmesti valstybės pinigai“, – rašoma kreipimesi.