• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pacientai skundžiasi, kad po karantino sveikatos priežiūros paslaugos taip ir negrįžo į buvusį ritmą. Gydymo įstaigos sako, kad kitaip neįmanoma dėl privalomų reikalavimų. Visgi greičiau patekti pas gydytojus patektų viena taisyklė, kurią dažnas pamiršta .

Pacientai skundžiasi, kad po karantino sveikatos priežiūros paslaugos taip ir negrįžo į buvusį ritmą. Gydymo įstaigos sako, kad kitaip neįmanoma dėl privalomų reikalavimų. Visgi greičiau patekti pas gydytojus patektų viena taisyklė, kurią dažnas pamiršta .

REKLAMA

Šiuo metu teisės aktais numatyta tvarka, kad šeimos gydytojas, siųsdamas kito lygio specialisto konsultacijai, privalo nurodyti bent tris įstaigas, kur dirba tokios kvalifikacijos gydytojas. 

Visgi, kaip susidūrė dažnas, daugelis gydytojų pacientą iškart užrašo konsultacijai toje pačioje įstaigoje, nors ją asmuo gali pasirinkti laisva valia.

Tą iliustruoja ir dar prieš kiek laiko atlikta Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) atlikta apklausa. Ji atskleidė, kad, pavyzdžiui, 70–80 proc. atvejų radiologinius tyrimus  gydytojai nurodė darytis toje pačioje įstaigoje ir tik 10–18 proc., kaip privaloma, rekomenduodavo tris įstaigas.

REKLAMA
REKLAMA

Galima pasirinkti laisvai

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus patarėja Žydrūnė Baigienė portalui yra pasakojusi, kad gydytojas, išduodamas siuntimą, turi informuoti pacientą, kur tokios paslaugos teikiamos – turi nurodyti bent 3 įstaigas. 

REKLAMA

„Atkreipiame dėmesį, kad pacientas turite teisę laisvai pasirinkti, kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje pageidauja gauti siuntime nurodytas asmens sveikatos priežiūros paslaugas (gali pasirinkti ir kitą įstaigą, nebūtinai siunčiančio gydytojo rekomenduotą). 

Svarbu tik kreiptis į įstaigą, sudariusią sutartį su paciento gyvenamosios vietos teritorine ligonių kasa dėl šių paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo. Gydytojo siuntime negali būti nurodyta konkreti įstaiga ar specialistas. Be to, pacientas ir pats gali rasti gydymo įstaigų, turinčių sutartį su TLK, jų svetainėse“, – informavo Ž. Baigienė.

REKLAMA
REKLAMA

Kartu ji priminė, kad informaciją apie eiles pacientas gali rasti VLK interneto svetainėje.

Ruošia permainas

Be to, VLK ką tik pranešė, kad prieinamumas pas gydytojus turėtų pagerėti dėl keičiamos tvarkos. Skelbiama, kad jau kitąmet pacientai sveikatos priežiūros paslaugas galės gauti bet kurioje sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje sutartį su bet kuria teritorine ligonių kasa (TLK).

Šią naujovę numato iš esmės keičiama TLK ir gydymo įstaigų sudaromų sutarčių tvarka. Išimtis – pirminės sveikatos priežiūros paslaugos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo ateinančių metų sveikatos priežiūros įstaigos dėl paslaugų, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), su TLK, kurios veiklos zonoje yra gydymo įstaigos buveinė, pasirašys tik po vieną sutartį. Šis dokumentas gydymo įstaigoms paslaugas leis teikti visiems šalies gyventojams nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos. Taigi, kitaip nei dabar, kai gydymo įstaigos dėl specializuotų paslaugų teikimo pasirašo sutartis su skirtingomis TLK, bus pasirašoma tik viena sutartis.

REKLAMA

Tikisi mažesnių eilių

Tikimasi, kad įvedus naują paslaugų teikimo tvarką, pacientams gerės paslaugų prieinamumas, mažės įstaigų administracinė našta, didės teisinis apibrėžtumas, o taikoma vienoda praktika suteiks daugiau aiškumo.

„Pavyzdžiui, privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam pacientui, gyvenančiam Vilniuje, išrašomas siuntimas dėl gydytojo specialisto konsultacijos. Pacientas sužino, kad artimiausioje poliklinikoje šios paslaugos turės laukti 25 dienas, tačiau Šiaulių gydymo įstaigoje, kur ketina vykti po savaitės, pas tą patį specialistą eilių nėra, tad joje užsiregistruoja. Taigi, reikiamą paslaugą pacientas gaus greičiau, o tai reiškia, jei būtina, bus greičiau pradėtas gydymas", – teigė Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktorius Gintaras Kacevičius.

REKLAMA

Šis pavyzdys, pasak G. Kacevičiaus, rodo, kad pacientas turės teisę pats laisvai pasirinkti, kur gauti planinę sveikatos priežiūros paslaugą. Dabar yra reikalaujama, kad gydymo įstaiga būtų sudariusi sutartį su paciento gyvenamosios vietos TLK. Tad ateinančiais metais įstaigų ratas, iš kurių pacientas galės rinktis, kur jam gauti paslaugas, gerokai išsiplės.

Rudeniui žada naują tvarką

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga dar praėjusią savaitę prabilo ir apie ruošiamą naują tvarką gydymo įstaigose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip aiškino ministras, planuojama, kad įstaigos veiktų „šviesoforo principu“.

„Kada užsidega geltona šviesa, mažinamas planinis guldymas tam, kad būtų tam tikras rezervas. Gydymo įstaigos negali užsiguldyti visų lovų, nes covidinių pacientų skaičius gali augti labai greitai ir tada tų pacientų, kurie yra planinei paslaugai paguldyti, jų gi neišmesi, gydymą reikės pabaigti“, – kalbėjo jis.

Ministro teigimu, bus sudėliota tvarka, gydymo įstaigoms sudėlioti tam tikri scenarijai.

„Numatyti „žalias“, „geltonas“, „raudonas“ signalai, kada yra mažinamos planinės paslaugos ir kada išvis gali būti reikšmingai pristabdytos. 

REKLAMA

Bet stengsimės, kad tokio reikšmingo masto sustabdymo, kaip jau buvo, nevyktų, nes vėliau yra daug problemų, pacientai susikaupia, sudėtinga paslaugas suteikti. Bet visko gali būti, gali nutikti, kad kažkokia gydymo įstaiga užsikrės ir „iškris“, – neslėpė ministras.

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad daug gydytojų su nerimu laukia rudens, mat tuomet bendrai išaugs sergamumas kvėpavimo takų infekcijomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų