Alytaus rajone Miroslavo seniūnijoje Obelninkų kaime gyvenanti Irena Norkūnaitė viena augina aštuonmetį sūnų. Jis mokosi Kumečių pagrindinėje mokykloje trečioje klasėje. Spalio pabaigoje moteris išsigando, kai tarpduryje pamatė iš mokyklos grįžusį sūnų svyruojantį, išbalusį ir apsiašarojusį. Trečiaklasis pasisakė belaukdamas mokyklinio autobusiuko buvęs sumuštas.
Praėjus beveik mėnesiui nuo įvykio vieniša mama sako ne tik nesulaukusi vaiko skriaudėjų tėvų atsiprašymo, bet ir pajutusi seniūno, kurio dukra dalyvavo skriaudžiant jos sūnų, pažeminimą.
Policijai pranešė gydytoja
Kai aštuonmetis šiek tiek atsigavo, jis mamai papasakojo, kas nutiko laukiant mokyklinio autobusiuko. I.Norkūnaitės teigimu, konfliktas įvyko tarp dviejų už jos sūnų vyresnių Kumečių pagrindinės mokyklos mokinių, kurių vienas griebė trečiaklasį už kuprinės, šis griuvo, o kitas netikėtai įspyrė jam į veidą.
Iš mokyklos grįžęs nukentėjęs aštuonmetis naktį pradėjo karščiuoti, todėl mama kitądien kreipėsi pagalbos į medikus. Nuvyko pas Miroslavo ambulatorijos gydytoją Linutę Barysienę. Pasak šios gydytojos, mama su vaiku papasakojo apie tarp mokinių kilusias peštynes, po kurių aštuonmečiui nustatytas smegenų sukrėtimas. Gydytoja apie įvykį pranešė policijos pareigūnams. Trečiokas išsiųstas konsultuoti į Alytaus Stasio Kudirkos ligoninę.
„Priėmime buvo atlikti tyrimai. Vaiką norėjo guldyti į ligoninę, tačiau aš išsiprašiau jį gydyti namie. Viena gyvenu, pati mašinos nevairuoju, kaip aš pas jį atvažiuosiu?” - pasakojo I.Norkūnaitė.
Kad vaikas buvo guldomas į ligoninę, patvirtino ir gydytoja L.Barysienė. Pasak mamos, sūnus labai prastai jautėsi dvi savaites, į mokyklą negalėjo eiti porą savaičių. Kadangi ligos metu buvo savaitė atostogų, tad realiai mokyklos nelankė apie savaitę.
Pagalbos iš tėvų nesulaukė
Įvykį tarp Kumečių pagrindinės mokyklos mokinių pradėjus tirti Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio Nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupės specialistams, policijoje teko lankytis ir nukentėjėlio mamai, ir jį nuskriaudusių vaikų tėvams. Aptarti įvykio buvo susitikusios ir abi pusės be policijos pareigūnų.
I.Norkūnaitei per šį susitikimą labiausiai įstrigo Miroslavo seniūno Vytauto Sinkevičiaus, kurio dukra dalyvavo konflikte, elgesys. „Jis įrašinėjo pokalbį, negi turi tokią teisę? O dar labiau pažemino pasakymas „sugalvojai pasipinigauti”. Aš iš jų nieko neprašiau, tik pasakiau, kad už keliones į Alytų, Miroslavą ir vaistus sumokėjau apie tris šimtus litų. Man transportą teko samdytis, ir vaistai, vitaminai kainuoja”, - pasakojo I.Norkūnaitė.
Pats seniūnas neslėpė įrašinėjęs pokalbį, tačiau gynėsi kalbėjęs apie pasipinigavimą. Nukentėjusio vaiko mamos įvardytą sumą už keliones ir vaistus seniūnas suprato kaip prašymą tiek atlyginti jam ir kito konflikte dalyvavusio nepilnamečio tėvams. Kito nepilnamečio mama taip pat 300 litų sumą įvardijo kaip moters prašymą tiek atlyginti. Tačiau vėliau nukentėjusio vaiko mama apie jokius vaiko vežiojimui pas gydytojus ar vaistams išleistus pinigus su konflikte dalyvavusių mokinių tėvais nekalbėjo. Iki šios dienos vieniša mama, gyvenanti iš 508 litų socialinės pašalpos ir 135 litų pašalpos vaikui našlaičiui, ne tik nesulaukė pagalbos iš vaiką nuskriaudusių nepilnamečių tėvų, bet ir atsiprašymo.
I.Norkūnaitės teigimu, tik praėjusios savaitės pabaigoje jos vaikas gavo laišką iš seniūno dukros, kuriuo ji atsiprašė trečiaklasio. „Kartu su sūnum važinėja mokykliniu autobusiuku, o atsiprašymą reikėjo parašyti”, - stebėjosi aštuonmečio mama.
Ji sakė, kad sūnus iki šiol jaučia galvos svaigimą, kartais jam iš nosies bėga kraujas.
Įrašyti į policiją dominančių vaikų apskaitą
Kumečių pagrindinėje mokykloje dėl nelaimingo atsitikimo mokyklos kieme buvo parašytas specialus aktas. Jame nurodoma, kad išdykaudami, vaikydamiesi vienas kitą du mokiniai - aštuntokas ir devintokas - užkliudė ir partrenkė trečiaklasį. Nurodomos nelaimingo atsitikimo priežastys - neatsargus elgesys, išdykavimas.
Numatoma priemonė tokiems atsitikimams išvengti - pradinių klasių ir kiti šiose klasėse dirbantys mokytojai palydi ir įsodina į autobusą važinėjančius pradinukus.
Kumečių pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Ramutė Plytninkienė buvo nustebinta, kodėl domimasi tokiu įvykiu mokykloje. Paklausta, ar mokykla turi mokinių, įrašytų į policiją dominančių vaikų apskaitą, pavaduotoja pareiškė: „Iki šiol tikrai ne.” Dabar jau du šios mokyklos mokiniai, dalyvavę konflikte mokyklos kieme, kuriame nukentėjo trečiaklasis, atsirado šioje apskaitoje.
Kaip tvirtinama Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupės specialisto Raimondo Budrio nutarime, nustatyta, kad dviejų nepilnamečių padaryta veika trečiaklasio atžvilgiu atitinka nusikalstamos veikos požymius, numatytus Baudžiamajame kodekse dėl fizinio skausmo sukėlimo ir sutrikdytos sveikatos. Tačiau už šią veiką atsakoma nuo 16 metų. Kadangi du nepilnamečiai tokio amžiaus neturi, ikiteisminį tyrimą atsisakyta pradėti.
Patekusieji į policiją dominančių vaikų apskaitą daugeliu atvejų yra stebimi iki vienų metų, jeigu daugiau nepadaro veikų, reikalaujančių įrašyti į šią apskaitą.
Policijos pareigūnų nutarimas dėl dviejų Kumečių pagrindinės mokyklos mokinių galėjo būti apskųstas Alytaus rajono apylinkės vyriausiajam prokurorui. Tačiau šia teise nepasinaudota.
Alma MOSTEIKAITĖ