Spalio 21 dieną Vilniaus kongresų rūmai greičiausiai bus sausakimši. Čia koncertuosiantis garsusis Svetlanovo vardo Rusijos valstybinis akademinis simfoninis orkestras savo pasirodymų metu pripildo net žymiai didesnes erdves. O šįkart podraug su orkestru koncertuos ir dideles Lietuvos žiūrovų simpatijas pelnęs pianistas Denisas Macujevas, rašo „Respublika“.
„Deimantinio dirigento“ jubiliejus
Šį rudenį Svetlanovo vardo Rusijos valstybinis akademinis simfoninis orkestras įvairiais koncertais (vienam jų dirigavo maestro Saulius Sondeckis) mini reikšmingiausio savo vadovo, kurio vardą turi nuo 2002 metų, gimimo 80 - ąsias metines. Legendinis Jevgenijus Svetlanovas vadovavo orkestrui 35-erius metus ir būtent šio žymaus dirigento dėka orkestras išgarsėjo visame pasaulyje. Tuomet tai bvo geriausias šalies orkestras, o norint į jį patekti, reikėdavo įveikti net 60 pretendentų į vieną muzikanto vietą.
Pabrėžiama, kad nors daugelis šalių turi genialių atlikėjų, kuriais didžiuojasi, bet tik retai kuris tampa pasaulio kultūros paveldo dalimi. J.Svetlanovas – vienas iš jų. Muziko, vadinto „deimantiniu dirigentu“, „rusų Karajanu“, „paskutiniu XX amžiaus romantiku“, vardas minimas šalia tokių didžių dirigentų kaip Arturo Toscanini, Herbertas von Karajanas, Leonardas Bernsteinas.
„Nuo tada, kai save prisimenu, man buvo visiškai aišku, kad netapti dirigentu man buvo tiesiog neįmanoma“, – teigė Svetlanovas, ilgus metus koncertavęs kaip pianistas ir kūręs muziką. Muzikos kritikai teigė, kad kompozitoriaus veikla Svetlanovui padėjo sukurti savitą dirigavimo braižą ir kartu tęsti epinę, „dainingąją“ rusų mokyklos atlikimo stiliaus tradiciją su galingu, sodriu orkestro skambesiu, įspūdingomis kulminacijomis. Jo dirigavimo technika tiesiog užburianti ir buvo kalbama, kad jis galėjo diriguoti netgi „be rankų“.
Deja, XX amžiaus pabaigoje į Rusiją atėjus politinėms permainoms ir su jomis susijusiems sunkumams, Svetlanovas buvo priverstas palikti orkestrą. Šiandien Rusijos valstybimiam akademiniam simfoniniam orkestrui vadovauja Markas Gorenšteinas, įveikęs gilią orkestro krizę, ištikusią išėjus Svetlanovui, vėl sugražinęs į kolektyvą kvalifikuotus muzikantus ir kuriantis aukščiausio lygio interpretacijos šedevrus.
„Tokio orkestro atvykimas – tai didelis kultūrinis įvykis“
Na, o Vilniuje šis unikalus koncertas bus pristatomas Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro, kurio meno vadovas Gintaras Rinkevičius sakė, jog šis Rusų orkestras laikomas vienu geriausių pasaulyje. „Tai buvo pirmas Sovietų Sąjungos orkestras. Dabar jis nepraradęs savo lygio. Aišku, kuris yra pirmas, kuris antras, pasakyti sunku. Tačiau kad tai vienas geriausių orkestrų pasaulyje – neabejotina. Ir kai jam vadovavo maestro Svetlanovas, man yra tekę su juo dirbti. Galiu pasakyti, kad tokio orkestro atvykimas į bet kurį pasaulio miestą yra labai didelis kultūrinis įvykis“, – kalbėjo G.Rinkevičius.
Maestro pasakojo, kad jau daugelį metų yra asmeniškai pažįstamas su dabartiniu orkestro meno vadovu, ir jis, pasak dirigento, labai įdomus žmogus. Paradoksas tas, kad ilgą laiką M.Gorenšteinas buvo Rusijos valstybinio akdeminio simfoninio orkestro smuikininkas.
„Niekada niekas iš jo kolegų negalvojo, kad po J.Svetlanovo jis taps šio orkestro meno vadovu. Gali būti skirtingų nuomonių, koks jis vadovas, dirigentas. Mes pažįstami dar nuo tų laikų, kai jis vadovavo vienam iš Vengrijos orkestrų, kur aš buvau pakviestas kaip kviestinis dirigentas“, – šypsojosi G.Rinkevičius.
Maestro kalbėjo, kad džiaugiasi, jog mūsų Vilniaus kongresų rūmuose koncertuos tokio lygio orkestras. Juolab, kad scenoje pasirodys su tokiu solistu, kaip D.Macujevas, kuris, pasak G.Rinkevičiaus, šiuo metu yra vienas populiariausių, labiausiai laukiamų ir kviečiamų į koncertų sales pianistų.
Neprarado savo aukšto lygio
„Dabar J.Svetlanovo jau nėra. Bet jo tradicijos ir idėjos, stilius ir orkestro braižas jaučiamas iki šiol“, – šnekėjo maestro. G.Rinkevičius pabrėžė nemanantis, kad orkestras prarado savo aukštą lygį. Neseniai girdėjęs šį kolektyvą muzikuojantį Maskvoje, Lietuvos simfoninio orkestro meno vadovas sakė – orkestras gali groti tikrai labai gerai.
G.Rinkevičius juokavo, kad asmeniškai jam Rusijos valstybinio akademinio simfoninio orkestro atvažiavimas į Lietuvą nieko nereiškia, nes pačiam, kaip patriotui, labiau širdį turėtų glostyti lietuviška muzika. Tačiau kaip menininkas, ir kaip klausytojas maestro negali nesidžiaugti turėdamas galimybę išgirsti šį koncertą.
„Į Lietuvą šis orkestras atvažiuoja ne specialiai. Dvi dienos prieš tai kolektyvas koncertuos Rygoje, po to – Minske. Šiaip tokį orkestrą pasikviesti labai sudėtinga. Ypač organizacine ir finansine prasme“, – teigė G.Rinkevičius.
Rasa Velijevaitė