Penktadienį, gruodžio 18 d., galerijoje „Vartai“ atidaroma paskutinioji visus šiuos metus trukusio „ARTscape“ projekto paroda, kurioje pristatomi jauni, bet jau spėję išgarsėti šiuolaikinio meno kūrėjai - italai Rä di Martino, Gianluca ir Massimiliano De Serio bei lietuvis Ugnius Gelguda.
Pasak parodos kuratoriaus Luigi Fassi, Gianluca ir Massimiliano De Serio darbai – tai gili kraštutinių jausmų - meilės ir netekties, beprotybės ir ekstazės – studija. Trilogijoje, kurią sudaro „Žvaigždžių meilė“ (2008), „Juodoji meilė“ (2008) ir „Gyvūno meilė“ (2009), tirdami socialiai atskirtus, protinę negalią turinčius žmones, menininkai ieško meilės absoliutumo dimensijos ir jos transcendentinės prigimties.
Menininkė Rä di Martino savo kūryba perteikia sudėtingus apmąstymus apie laiko sąvoką ir tėkmę per atminties ir jos socialinės interpretacijos analizę. Tęsdama darbų seriją „Be pavadinimo (Marilyn)“, Rä di Martino kasmet fotografuoja Marilyn Monroe kapą Los Andželo Vestvudo memorialiniame parke.
Projekte, kuris atspindi asmeninę menininkės pagarbą Marilyn Monroe asmenybei, kasmet fiksuojama laidojimo nišos būklė, prie jos paliktos gėlės ir kitos prie kapo gerbėjų paliktos meilės bei prieraišumo šiai įžymybei apraiškos.
Tuo tarpu kūrinyje „2008-ųjų rugpjūtis“ Rä di Martino parodo, kaip naujienų srautas kuria neišvengiamai kasdien mus lydintį ritmą. Nuasmenintuose jaunos poros balsuose praeities, dabarties ir ateities dimensijos susilieja ir galiausiai virsta absurdu, kurio nebeįmanoma išnarplioti.
„2008-ųjų rugpjūtis“
“Vartuose” pristatomas Jauno lietuvių menininko Ugniaus Gelgudos filmas „308-tas metras“– tai laiko ir erdvės atskaitos taškas, kuriame prasideda arba baigiasi fiktyvios, tik kino juostoje egzistuojančios šeimos drama.
Lietuviškosios“ ARTscape“ dalies kuratorė Neringa Černiauskaitė pasakoja, jog Ugniaus Gelgudos 308-iuose kino juostos metruose kuriama siužeto iliuzija, kurią sudaro kiematografijoje įsigalėjusios klišės. Tai filmas, nagrinėjantis pačią kino kalbą ir jos (ne)pastebimą įtaką kiekvieno iš mūsų kasdieninių situacijų suvokimui. Filmą, kuriame naudojamas John Cage bei paties U.Gelgudos garso takeliai, menininkui padėjo kurti operatorius Vilius Mačiulskis.
„308-tas metras“
Sausio mėn. „ARTscape: Italija“ kino programoje pristatytomi penkių jaunų, daug žadančių režisierių filmai. Programa prasidės Fausto Paravidino filmu “Teksasas”. Pasak programos sudarytojos Santos Lingevičiūtės, Paravidino labiau žinomas kaip aktorius, tačiau šis pirmasis vaidybinis jo filmas patraukė daugelio dėmesį.
Alessandro Angelini debiutas „Sūrus oras" – tai emocionalus pasakojimas apie jauną žmogų, bandantį atsigręžti į praeitį, kurią kiti mielai pamirštų. Paolo Sorrentino jau savo pirmajame filme „Vienu žmogum per daug” atsiskleidė kaip talentingas rašytojas ir režisierius, kurio įgūdžiai ypač išryškėjo vėlesniuose filmuose „Meilės pasekmės" ir „Il Divo".
Dėmesio vertas ir režisieriaus Daniele Vicari įtempto siužeto filmas "Maksimalus greitis", kuris padarė įspūdį kino kritikams 2002 m. Venecijos kino festivalyje. Programą užbaigs Vincenzo Marra pilnametražis debiutas „Kelias namo”, pasakojantis slegiančią ir liūdną istoriją apie žvejus, kurie nelegaliais būdais stengiasi užsidirbti pragyvenimui.
Sausio 12 d. Italijos džiazą pristatys neįprastas ir vienu sėkmingiausių Europoje vadinamas džiazo duetas: tai vienas iškiliausių šios šalies džiazo muzikų – saksofonininkas ir klarnetininkas Gianluigi Trovesi bei akordeonininkas Gianni Coscia. „ Šis jau maždaug 10-metį gyvuojantis, išradingas, emocionalus ir provokatyvus duetas kuria virtuozišką, klasifikacijoms nepaklūstančią muziką, prisodrintą įvairiausių įtakų - nuo džiazo šaknų ir klasikos iki populiariosios bei liaudies muzikos” – entuziastingai pasakoja „Vilnius Jazz“ vadovas Antanas Gustys.
Debiutavęs 1977m., G.Trovesi aktyviai muzikuoja Italijos ir tarptautinėse scenose su savo trio, kvintetu, oktetu bei „Roccellanea“ ansambliu. Nuo 9-to dešimtmečio pradžios jis buvo ne sykį įvertintas kaip geriausias Italijos džiazo muzikas, geriausios italų grupės lyderis ar geriausio Italijos albumo autorius.
„ARTscape:Italija“ programa surengta bendradarbiaujant su Italų kultūros institutu ir Italijos ambasada.
Nacionalinės programos „Vilnius – Europos Kultūros sostinė 2009“ projektas „ARTscape“ - tai ilgalaikė tarpdisciplininė programa, pristatanti dvylikos buvusių ir būsimų Europos kultūros sostinių savičiausius šiuolaikinio vaizduojamojo meno, kino ir džiazo atstovus bei jų kūrinius. Galerijos Vartai, Kino Pavasario bei Vilniaus džiazo festivalio surengtas intensyvus iki 2010 m. truksiantis projektas supažindins lietuvių publiką su pristatomų šalių meninės pasaulėžiūros ypatumais. Trys skirtingos medijos – vizualinis menas, kinas bei muzika nubrėš aiškias dinamiškų kultūrinių procesų diagramas. Programoje bus pristatyti Suomijos, Estijos, Austrijos, Nyderlandų, Vokietijos, Jungtinės karalystės, Portugalijos, Ispanijos, Vengrijos, Belgijos, Italijos ir Prancūzijos šiuolaikinio meno, džiazo ir kino atstovai.