Išskirtinė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo istorija šiuo metu pristatoma Vokietijoje. Liepos pabaigoje Miuncheno technikos universiteto Architektūros muziejus surengė tarptautinę parodą „Rekonstrukcijos istorija – istorijos konstrukcija“ („Geschichte der Rekonstruktion – Konstruktion der Geschichte“), kurioje demonstruojami vertingiausi ir žinomiausi įvairių pasaulio šalių istorijos bei kultūros objektai – praeityje buvę sunaikinti, o vėliau atkurti.
„Surengta ekspozicija sulaukė itin teigiamo susidomėjimo. Tad norėdami pasidalyti šia sėkme dėkojame jums (Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams – red. past.) už bendradarbiavimą“, – oficialiame laiške rašo Miuncheno technikos universiteto Architektūros muziejaus direktorius prof. dr. Winfried Nerdinger.
Miuncheno technikos universiteto Architektūros muziejaus surengtoje parodoje „Rekonstrukcijos istorija – istorijos konstrukcija“ iš viso pristatomos 85 išsamios studijos ir 200 pavyzdžių apie įvairių epochų ir pasaulio šalių (nuo Japonijos iki Kanados, nuo antikinės Graikijos iki šių dienų) istorijos bei kultūros objektų rekonstrukcijas. Čia pasakojama tik apie pačius reikšmingiausius ir reprezentatyviausius sunaikintus bei atkurtus objektus, kurių ekspoziciją atrinko ir sudarė kompetentingų universiteto ir jo muziejaus specialistų grupė.
„Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija Miuncheno technikos universiteto Architektūros muziejaus specialistai susidomėjo, matyt, neatsitiktinai. Apie Lietuvoje atkuriamą unikalų istorinį objektą jau buvo skaitę Vokietijos spaudoje, taip pat jį matė lankydamiesi Vilniuje. Nusprendę surengti parodą, vokiečių specialistai labai prašė joje pristatyti ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus – kaip svarbų šalies valstybingumo restitucijos pavyzdį. Parodos rengėjų teigimu, pasaulyje yra nedaug rekonstruotų objektų, kurie po ilgo nebūties laikotarpio vėl buvo prikelti naujam gyvenimui“, − sako Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vyresnioji muziejininkė Birutė Verbiejūtė.
Valdovų rūmų muziejaus darbuotojai turėjo parengti ekspozicijos medžiagą bei atkurtos Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos maketą ir juos saugiai pristatyti į Miuncheną. Visas transportavimo, draudimo ir kt. išlaidas padengė parodos organizatorius – Miuncheno technikos universiteto Architektūros muziejus.
Miuncheno technikos universiteto Architektūros muziejuje surengta paroda veiks iki spalio 31 dienos. Nespėjusieji arba neturintieji galimybių čia apsilankyti apie eksponuojamus unikalius objektus gali skaityti jau išleistame gausiai iliustruotame kelių šimtų puslapių parodos kataloge, taip pat Miuncheno technikos universiteto Architektūros muziejaus interneto svetainėje www.architekturmuseum.de.