Šį ketvirtadienį, rugpjūčio 13 d., 13–19 valandomis, Vilniaus Tymo turguje Suomijos Respublikos ambasada ir naujasis prekybos tinklas Lietuvoje „Prisma“ organizuoja Suomijos popietę, kurios metu vilniečiai ir sostinės svečiai bus kviečiami vaišintis tradiciniais suomių patiekalais, paragauti Suomijoje populiarių, o Lietuvoje kol kas naujų produktų bei pasiklausyti tradicinių šios Šiaurės Europos šalies dainų.
Popietės metu visos surinktos lėšos bus skiriamos Tymo turgaus Ekologinio švietimo centro kūrimui.
„Esame Vilniaus naujakuriai. Kitą savaitę atidarysime pirmąjį „Prisma“ prekybos centrą sostinėje ir tapsime šio miesto bendruomenės nariais, todėl mums svarbu jausti miestiečių gyvenimo ritmą, jų poreikius ir lūkesčius. Būtent dėl šios priežasties kartu su Suomijos Respublikos ambasada nusprendėme suorganizuoti pirmąjį tokį betarpišką prisistatymą“, – sako UAB „Prisma LT“ generalinė direktorė Anu Huuska.
Pasak jos, suomiams labai artimos ekologinės idėjos, todėl didcentris su malonumu prisideda prie idėjos Užupyje įrengti Ekologinio švietimo centrą, kuriame vilniečiai ir sostinės svečiai galės įgyti žinių apie ekologiją ir dalintis patirtimi.
Renginyje dalyvausianti Suomijos Respublikos ambasadorė Marja-Liisa Kiljunen teigia, kad šis renginys – tai proga pakoreguoti lietuvių nuomonę apie jos atstovaujamą šalį.
„Neseniai paskelbto tyrimo rezultatai rodo, kad lietuviams Suomija visu pirma asocijuojasi su šalčiu. Mes norime parodyti, kad Kalėdų seneliu ir Laplandija garsėjanti šalis yra šilta ir santykiais su visomis kaimyninėmis valstybėmis. Džiaugiamės glaudžiu, gražiu mūsų šalių bendradarbiavimu ir tikimės, kad popietėje apsilankę vilniečiai ir Vilniaus svečiai vis dažniau rinksis Suomiją tiek Kalėdų, tiek vasaros atostogoms“, – sako p. Kiljunen.
Renginio metu, nuo 16 val., ambasadorė kartu su prekybos tinklo „Prisma“ vadove pristatys tradicinius suomių patiekalus – žuvienę, burokėlių salotas „Rosolli“, „Fredrikos“ pyragėlius bei blynelius. Pastarieji bus ragaujami su įvairių rūšių džemais, tarp jų – ir tekšių uogiene, kurią „Prisma“ pirmoji pasiūlys pirkėjams Lietuvoje. Blynelius svečiai bus kviečiami ragauti užgeriant kava, kaip įprasta Suomijoje, pirmaujančioje pasaulyje pagal per metus suvartojamą šio gėrimo kiekį.
Besivaišinančius Užupio turgaus lankytojus dainomis linksmins Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentės – jas suomiškų dainų pamokino ir kartu pasirodys mūsų šalyje studijuojanti ir puikiai lietuviškai kalbanti suomė Laura-Elina Martikainen.
Visos renginio metu už pristatomus produktus surinktos lėšos bus skiriamos Tymo turgaus Ekologinio švietimo centro įrengimui. Užupio šerifas Vytautas Ratkevičius džiaugiasi gražia suomių iniciatyva ir sprendimu būtent šioje Vilniaus vietoje organizuoti Suomijos kultūros popietę. Pasak jo, Užupis visada atviras naujoms idėjoms, netikėtiems sprendimams, įvairioms socialinėms grupėms ir kultūroms, todėl mielai į savo erdvę priėmė Suomijos popietės organizatorius ir yra dėkingi jiems už paramą naujam Užupio projektui – Tymo turgaus Ekologinio švietimo centrui, kuris apjungs ekologinio judėjimo rėmėjus ir propaguotojus – eko gamintojus, konsultantus, paslaugų teikėjus bei platintojus ir sukurs jų produktų, paslaugų ir idėjų sklaidai tinkamą vieningą erdvę.
Apie Tymo turgaus Ekologinio švietimo centrą:
Ekologinio švietimo centras bus įrengtas Tymo turgaus teritorijoje. Jame bus organizuojamos eko parodos, pristatymai, diskusijos, degustacijos ir kita švietimo bei informavimo, taip pat vaikų, jaunimo ir suaugusių eko įgūdžių ugdymo veikla. Planuojama, kad centre veiks kūrybos ir amatų dirbtuvės, kuriose būtų vystomos eko technologijos, projektai, švietimo programos, taip pat prižiūrimi Tymo turguje ar centre besilankančiųjų mažieji. Centre taip pat ketinama atidaryti pirmąją Lietuvoje eko kavinę, kurios meniu sudarytų patiekalai iš turgelio ūkininkų, kitų eko gamintojų produktų.
Centras bus statomas ir įrengiamas iš pakartotinai naudojamų bei ekologinių žaliavų (standartinių jūrinių ISO konteinerių konstrukcinių detalių, šiaudų, molio mišinio, medžio, nendrių ir kitų natūralių produktų) siekiant, kad jis taptų gyvu ekologiško, gamtą tausojančio, medžiagų pakartotinį panaudojimą propaguojančio objekto pavyzdžiu.