Ketvirtadienį, kovo 17 d. Airija ir jai prijaučianti pasaulio dalis šventė Šv. Patriko dieną. Tradicijas, kaip šią dieną reikia švęsti Airijos išeiviai išplatino po visą pasaulį. Visur jos panašios ‒ retai apsieinama be spalvingų eisenų, „Guinesso“ alaus, airiškos muzikos ir aiškiai dominuojančios žalios spalvos.
Trumpai apie Šv. Patriką
Apie Airijos globėją, Šv. Patriką sklando įvairios legendos. Manoma, kad jis gimė apie 390 metus Velse. Iki 16-iolikos metų tuomet dar Meawyno vardu žinomas jaunuolis save laikė pagoniu. Tuomet, dar būdamas paauglys vaikinas buvo sugautas kaimą siaubusių plėšikų ir parduotas į vergiją. Nelaisvėje Maewynas praleido šešerius metus ir per tą laiką netikėtai priartėjo prie Dievo. Ištrūkęs iš vergijos jis nuvyko į Gaulio miestą, kuriame dvylika meų studijavo vienuolyne.
Krimsdamas mokslus jaunuolis suprato, kad jo misija ‒ pagonis paversti krikščionini. Didžiausias Šv. Patriko vardu persikrikštijusio dvasininko noras skleisti krikščionybę gimtojoje šalyje išsipildė po poros metų, kuomet jis buvo paskirtas antruoju Airijos vyskupu. Keliaudamas per šalį jis krikštijo vietinius gyventojus, steigė vienuolynus, mokyklas ir bažnyčias taip pamažu ją keisdamas. Patriko misija truko apie 30 metų, galiausiai jis apsistojo Downo grafystėje. Šv. Patrikas mirė 461 metų kovo 17 d, nuo tada ši diena švenčiama jo garbei.
Kaip švenčia lietuviai
Nusprendę išsiaiškinti, kaip šią dieną švenčią lietuviai ketvirtadienio vakarą žvalgėmės po Vilniaus senamiesčio gatves. Pirmoji stotelė ‒ britiškasis baras „In Vino“. Lauko koridorių atstojanti ryškiai raudona telefono būdelė yra laibai aiškus rodiklis ieškantiems šios vietos, o pasiruošimą šventinei dienai nurodė išorėje iškabinti žali balionai.
Priėjus arčiau iškart tapo aišku, kad patekome ten kur reikia ‒ garsiai skambėjo airiška muzika. Viduje dominavo žalia spalva: balionai, veliavėlės, užuolaidos, netgi padavėjų veiduose buvo žaliais dažais buvo išpieštas tradicinis Šv. Patriko šventės simbolis ‒ trilapis dobilas.
Kalbinamas apie šios šventės tradicijas vienas iš baro savininkų Andrius Makarovas teigė nežinąs, kaip tai vyksta pačioje Airijoje. „Airijoje Šv. Patriko niekada nešvenčiau. Turime „Guinesso“ alų, „Tullamore Dew“ viskį, tai kodėl gi ne“, ‒ kalbėjo jis.
„Taip pat dažome šviesų alų likeriu. Tai yra tradicinis šios šventės gėrimas. Kartais tam naudojami maistiniai dažai, tačiau mums solidžiau atrodo dažyti likeriu“, ‒ sakė A. Makarovas.
Anot baro savininko vėliavėles, balionus ir visa kitą ketinama laikyti per savaitgalį tam, kad lankytojai pajustų, kas tai yra Šv. Patrikas. Bare juntamas šventinis šurmulys, tačiau žmonės negausiai. Nesulaukę žadėtų svečių iš Airijos, apie kuriuos vakaro pradžioje kalbėjo barmenė patraukėme toliau. Trilapių dobilų piešiniai ant langų ir gausiai prie iėjimo šurmuliuojanti publika mus pritraukė prie „Piano Man“ baro. Patalpa buvo sausakimša alų besilinksminančių, alų geriančių, didžiulėmis juodai žaliomis kepurėmis pasipuošusių žmonių. Kalbinama barmenė Monika sakė, kad pats baro savininkas išvykęs į Airiją ir Šv. Patriką švenčia ten.
Didžėjui leidžiant tradicinę airišką muziką ir (kažkodėl) rokenrolą tarp baro lankytojų sukinėjosi žaliai nuo galvos iki kojų aprengtos merginos, kurios vaišino visus airišku viskiu. Kalbinamas dizaineris, su baru muzika pasidalinęs improvizuotas vakaro didžėjus ir šiaip „žmogus iš gatvės“ Juozas Griušys džiaugėsi tuo, kad lietuviai žino tokią šventę.
„Smagu, kad lietuviai žino šią tarptautinę šventę, nuoširdžiai ją palaiko. Kad taip yra galima spręsti pagal susirinkusių žmonių skaičių“, ‒ sakė jis.
Paklaustas apie idėją švęsti Šv. Patriko dieną J. Grušys sakė, kad tai baro savininko mintis. „Jis yra užkietėjęs airiškos kultūros, švenčių propaguotojas“, ‒ tvirtino „žmogus iš gatvės“.