Ketvirtadienį, Tarptautinę teatro dieną, pristatytas pirmasis skaitmeninis metraštis „Lietuvos teatras 2006-2007“.
Kaip prisipažino jo vyriausiasis redaktorius Audronis Liuga, leidinio rengimo pradžia buvusi „lyg ėjimas į mišką be kompaso“.
Pasak A. Liugos, atspirties taškas jam ir jo komandai buvo jau išleistas skaitmeninis leidinys „Lithuanian Theatre today“.
„Sunkiausia rengiant metraštį leidybai buvo tai, kas vadinama nematomu darbu: idėjas kurti nesunku, o jas įgyvendinti – sudėtinga. Mums padėjo, kad prieš tai išleidome metraščio analogą „Lithuanian Theatre today“. Jis panašus, bet gerokai paprastesnis, palyginti su metraščiu“, – lrt.lt pasakojo A. Liuga.
Reikšmingiausi teatro įvykiai
Metraščio vyr. redaktorius atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje netrūksta spaudos apie teatrą, atskiroms scenos meno sritims skirtų leidinių ir interneto puslapių.
„Norėjosi sukurti leidinį, kuris užpildytų nišeles. Svarbi projekto dalis – vertinimų, nuomonių dokumentacija. Ji leidinyje tiek tekstinė, tiek vaizdinė.
Kai ateityje išeis ir daugiau metraščių, juos sudėjus kartu turėsime koncentruotą mūsų teatro proceso skerspjūvį, panoramą“, – įsitikinęs A. Liuga.
Pirmąjį metraštį sudaro 8 dalys, kuriose pristatomi reikšmingiausi 2006–2007 m. sezono dramos, muzikinio ir šokio teatro įvykiai.
Leidinyje yra 20 siužetų: pateikiamos filmuotos spektaklių ištraukos, „gyvi“ Lietuvos ir užsienio teatro praktikų ir teoretikų komentarai, taip pat apibendrinta kritinė spektaklio recepcija.
Visos leidinio medžiagos skelbiamos lietuvių ir anglų kalbomis.
Į Lietuvos teatrą – užsienio ekspertų akimis
Anot metraščio vyr. redaktoriaus A. Liugos, spektaklius leidiniui atrinkti nebuvo sudėtinga. Tai darė specialiai suformuota redakcinė kolegija.
Tarp metraštyje „Lietuvos teatras 2006–2007“ pristatomų spektaklių – E. Nekrošiaus „Faustas“, O. Koršunovo „Kelias į Damaską“, J. Vaitkaus „Ivona, Burgundo kunigaikštytė“, D. Gavenonio ir J. Paulėkaitės „Kartu“, Y. Ross „Bembilendas“, R. Wilsono „Pasija pagal Joną“, D. Aldeno „Salomėja“, V. Masalskio ir L. Juodkaitės „Salamandros sapnas“ ir kt.
Atskirai aptariamos ir kalbinamos ryškiausios praėjusio sezono personalijos. Kaip atkreipė dėmesį leidinio vyr. redaktorius, tai penki skirtingų sričių kūrėjai: aktoriai Valentinas Masalskis ir Benas Šarka, scenografė Jūratė Paulėkaitė, solistė Sigutė Stonytė ir balerina Miki Hamanaka.
Apie metraštyje pristatomus spektaklius kalba režisieriai Oskaras Koršunovas, Jonas Vaitkus, Robertas Wilsonas (JAV), aktoriai Valentinas Masalskis, Rolandas Kazlas, Dainius Gavenonis.
Taip pat kalbinami dirigentai, muzikologai.
Kaip pabrėžė A. Liuga, kalbinti ne vien teatro ekspertai iš Lietuvos. Teatrologų ratas platus: Nina Kiraly (Vengrija), Marina Timaševa (Rusija), Laurent`as Muhleisenas (Prancūzija), Stefanas Schmitke (Vokietija).
„Šis leidinys prasmingas, nes į savo teatrą galime pažvelgti kitų šalių ekspertų akimis“, – ketvirtadienį sakė metraščio vyr. redaktorius.
Speciali šio metraščio tema – jaunasis lietuvių teatras šiandien. Leidinyje apžvelgiami įdomiausi šiandieninio jaunojo lietuvių teatro reiškiniai, tendencijos, aptariamas jaunojo teatro problemų laukas.
Atskirai pateikiama svarbiausia statistinė 2006–2007 m. Lietuvos teatro sezono informacija.
Kad tik būtų apyvartoje
„Šį leidinį norėčiau vadinti ne pirmuoju, o nuliniu. Tai lyg bandomasis leidinys – jis nebus parduodamas, jis bus platinamas per Lietuvos bibliotekas, atstovybes užsienyje, kultūros centrus, įvairias organizacijas, taip pat aukštąsias teatro ir muzikos mokyklas Lietuvoje ir pasaulyje. Tai šviečiamojo, reprezentacinio pobūdžio leidinys“, – pasakojo metraščio vyr. redaktorius A. Liuga.
Jis prisipažino norintis, kad leidinys pasiektų įvairias Lietuvos bibliotekas: kad jį pamatytų jauni žmonės.
„Metraštis jaunus žmones galbūt paskatins domėtis teatro kultūra“, – vylėsi A. Liuga.
Pasak jo, ne tiek svarbu, kad leidinys būtų parduodamas – svarbiausia, kad jis būtų apyvartoje.
Metraštį „Lietuvos teatras 2006–2007“ išleido Teatro ir kino informacijos ir edukacijos centras.