Lietuvai minint savo tūkstantmečio jubiliejų, šių metų liepos 6 d. 13.30 val. Vilniuje, Katedros aikštėje, įvyks atkurtų, tačiau iki galo nespėtų įrengti Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų simbolinio atidarymo ceremonija.
Tai unikalus įvykis pasaulio istorijoje, nes šį nuo pamatų atkurtą Lietuvos valstybingumo simbolį, kaip svarbiausią realizuotą Lietuvos tūkstantmečio programos projektą, atidarys net penki karūnuotieji asmenys (Danijos, Švedijos, Norvegijos valdovai ir jų šeimų nariai) bei keli valstybių vadovai (Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos, Latvijos, Islandijos, Suomijos, Gruzijos prezidentai ar ministrai pirmininkai), Apaštalų Sosto specialus legatas, Vokietijos, Baltarusijos, Rusijos ministrai. Pasaulio architektūros istorijoje dar nėra buvę atvejo, kad tiek daug valstybių vadovų ir atstovų dalyvautų kokio nors statinio inauguracijoje. Šis išskirtinis įvykis taps naujos atkurtų Lietuvos valdovų rūmų, kuriuose XV–XVII a. sprendėsi ne tik Lietuvos, bet ir didelės Europos dalies likimas, visam regionui sklido Renesanso ir Baroko kultūra, istorijos atskaitos tašku.
Atkurtų, bet neįrengtų Valdovų rūmų simbolinio atidarymo ceremonijos metu virš šios svarbiausios istorinės Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos bus pakelta istorinė Lietuvos vėliava (baltas Vytis raudoname lauke), kurią sukūrė dailininkas Arvydas Každailis, remdamasis Lietuvos heraldikos komisijos pirmininko dr. Edmundo Rimšos konsultacijomis. Taip pat bus atidengtas puošniausias ir reprezentatyviausias pietų korpuso portalas (prabangus įvažiavimo arkos aprėminimas), per kurį Lietuvos valdovai patekdavo į savo rūmus, iškilmingai pravažiavę per Lietuvos sostinę nuo Rūdninkų vartų Didžiąja ir Pilies gatvėmis. Šis portalas – tai atkurtas ankstyvojo baroko formų labai išraiškingas architektūrinis akcentas. Portalą atkūrė Projektavimo ir restauravimo instituto architektų grupė, dirbanti prie Valdovų rūmų atkūrimo projekto. Iškalė Kauno dirbtuvės „Akmi“ meistrai. Daugiausiai triūso į šį darbą įdėjo architektė restauratorė Rūta Grigienė. Autentiškas XVII a. pradžios portalas buvo sukurtas iš tokio paties pilkšvo smiltainio brolių Konstantino ir Jokūbo Tenkalų (Tencalla). Jie – vieno garsiausių Romos baroko architektūros kūrėjų Karlo Maderno mokiniai.
Tie patys meistrai sukūrė ir įspūdingą Šv. Kazimiero koplyčią, dirbo prie Šv. Teresės bažnyčios Vilniuje fasado. Atkurtojo portalo frizo juostoje yra paauksuotomis raidėmis iškaltas įrašas „Millennio Lithuaniae MIX–MMIX“ (Lietuvos tūkstantmečiui 1009–2009), paliudijantis, jog šie rūmai atkurti kaip paminklas Lietuvos tūkstantmečiui. Portalo sandriko (viršutinės dalies) epitafinėje rausvo marmuro lentoje iškalti žodžiai „Respublica est societas hominum uno Deo, iure, rege ad commune et privatum bonum iunctorum“ (Valstybė yra žmonių sąjunga, kurios narius vienija Dievas, vienas įstatymas, vienas valdovas ir kurioje visi žiūri bendro, o kartu ir savo labo). Šiuos pilietiškai ir istoriškai itin reikšmingus žodžius XVI a. parašė vienas žymiausių Lietuvos katalikų humanistų, istorikas ir publicistas, studijavęs Vitenbergo, Paduvos, Feraros universitetuose ir tapęs teisės daktaru, Lietuvos ir Lenkijos valdovų Žygimanto Senojo ir Žygimanto Augusto sekretorius, Vilniaus seniūnas, II Lietuvos Statuto vertėjas į lotynų kalbą ir vienas III Lietuvos Statuto redaktorių Augustinas Rotundas (apie 1520–1582). Citatą portalui iš A. Rotundo „Pasikalbėjimo lenko su lietuviu“ parinko Vilniaus universiteto klasikinės filologijos katedros profesorė Eugenija Ulčinaitė. Šiame kūrinyje A. Rotundas gina Lietuvos valstybinį savarankiškumą, įrodinėja lietuvių kilmės iš romėnų teoriją.
Po vėliavos virš Valdovų rūmų pakėlimo ir portalo atidengimo aukštieji Lietuvos vadovai ir svečiai, išlydėję Katedros aikštėje susirinkusius Dainų šventės dalyvius į Dainų dienos renginį Vingio parke, apsilankys Valdovų rūmų Didžiajame kieme, kur lietuvių dainas atliks Kauno valstybinis choras, vadovaujamas Nacionalinės premijos laureato, profesoriaus Petro Bingelio. Jubiliejinių iškilmių svečius kieme sveikins Valdovų rūmų atkūrimo darbus vykdžiusių institucijų darbuotojai, konsultantai, rėmėjai ir kiti asmenys, aktyviai prisidėję prie Valdovų rūmų atkūrimo.