Prieš 12 metų pralaimėjęs šiuolaikinio meno žvaigždei Damienui Hirstui, vakar britų menininkas Markas Wallingeris pagaliau gavo Turnerio apdovanojimą, rašo „The Guardian“.
Turnerio apdovanojimas (angl. the Turner prize) yra prestižiškiausias pasaulyje apdovanojimas šiuolaikinio meno srityje. Nors Wallingeris yra gerai žinomas dėl prieš kelis metus Venecijos bienalėje rodyto 154 minučių trukmės filmo „Sleeper“ („Miegantis“), kuriame žiūrovas mato menininką persirengusį meška ir klaidžiojantį po apleistą Berlyno muziejų, Turnerio apdovanojimas jam suteiktas už kitą kūrinį, pavadintą „State Britain“.
Kūrinys, kurio pavadinimas kelia asociacijų su didžiausia britų meno galerija „Tate Britain“, yra tiksli realaus politinio protesto kopija. Liverpulio „Tate“ filialo erdvėje Wallingeris kruopščiai atkūrė išgarsėjusio britų demonstranto Briano Haw palapinių stovyklą, kurią šis įkūrė Londono Parlamento aikštėje. Haw pragyveno šioje stovykloje penkis metus, protestuodamas prieš Didžiosios Britanijos užsienio politiką ir reikalaudamas britų karinių pajėgų išvedimą iš Afganistano ir Irako.
Palapinių stovykla buvo likviduota 2006 m., bet M. Wallingeris prikėlė ją antram gyvenimui savo „State Britain“. Tai, kad už šį kūrinį jis gavo Turnerio apdovanojimą, liudija, kad tarp politinio pareiškimo ir šiuolaikinio meno kūrinio jau galima beveik oficialiai parašyti lygybės ženklą. Apdovanojimo žiuri, garsėjantis savo polinkiu įteikti prestižinį apdovanojimą šiuolaikinio meno pasaulio skandalistams, pažymėjo Wallingerio kūrinio betarpiškumą, drąsumą ir istorinę svarbą. Pats autorius, įsitikinęs, kad jo kūriniui šių metų nominantų parodoje nebuvo lygių, gyrė nenuilstamą Briano Haw kampaniją, nukreiptą prieš Didžiosios Britanijos užsienio politikos „beprotystę ir puikybę“. Tiesa, menininkas neatskleidė, ar ketina pasidalinti apdovanojimu su pačiu Haw.
Pasidalinti yra kuo: paskelbęs laimėtoją, žymus menininkas, kino režisierius ir aktorius, kontrkultūros legenda Dennisas Hopperis įteikė Wallingeriui 25 tūkstančius Didžiosios Britanijos svarų. Tačiau, anot paties Wallingerio, „State Britain“ sukūrimas pareikalavo beveik keturgubai didesnę sumą. Tam, kad Haw taikos stovyklos „reprodukcija“ atrodytų visiškai autentiškai, menininkui prireikė 14 asistentų, kurie 6 mėnesius dirbo Wallingerio studijoje pietryčių Londone, siekdami dirbtinai „pasendinti“ įsigytas naujas medžiagas. Pabaigtame kūrinyje buvo atkurta kiekviena tikrosios stovyklos detalė – nuo plakatų ir vėliavų iki arbatos virimo vietos.
Pirmą kartą per Turnerio apdovanojimo 23 metų istoriją ceremonija vyko ne Londone, bet Liverpulyje. Apdovanojimo nominantų kūrinių paroda vyks „Tate Liverpool“ iki 2008 m. sausio 13 d.