• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gegužės 21 d. 16 val. Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Arsenalo g. 1, atidaroma paroda „Lietuvos jėzuitų provincijai – 400 metų“.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos jėzuitų vienuolija šiais metais mini provincijos įsteigimo 400 metų sukaktį.

Vyskupo Valerijono Protasevičiaus pakviesti jėzuitai į Vilnių atvyko 1569 m. Po metų buvo įsteigta Jėzuitų kolegija, kuri 1579 m. paaukštinta į Vilniaus jėzuitų akademiją – pirmąją aukštąją mokyklą Lietuvoje. Iš Vilniaus jėzuitai kėlėsi į kitus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestus, steigė kolegijas ir misijas. Per nepilnus 40 metų jų skaičius taip išaugo, kad 1608 m. buvo įkurta savarankiška Lietuvos jėzuitų provincija.

REKLAMA

XVII–XVIII a., atsižvelgiant į provincijos ribas, veikė per trisdešimt vienuolijos įstaigų įvairiose LDK vietose. 1773 m. popiežiui panaikinus Jėzaus Draugiją, neliko jėzuitų ir Lietuvoje. Vienuolija atgaivinta tik XX a., kai 1923 m. Kaune įsikūrė jėzuitai, o 1936 m. buvo įsteigta Lietuvos provincija. Kai sovietinė valdžia uždarė vienuoliją, vieni jėzuitai pasirinko darbą parapijose, kiti dalyvavo pogrindinėje veikloje rengiant Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kroniką, skleidžiant katalikišką literatūrą. 1990 m. lapkričio 15 d. atkurta Lietuvos jėzuitų provincija.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmąjį Lietuvos jėzuitų provincijos veiklos laikotarpį parodoje pristato Vilniaus jėzuitų akademijos įsteigimo 1579 m. dokumentai: popiežiaus Grigaliaus XIII bulė ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Stepono Batoro privilegija.

Specialiai šiai parodai iš Romos popiežiško Grigaliaus universiteto atvežtas  paveikslas „Popiežius Grigalius XIII įsteigia seminarijas ir kolegijas Europoje ir už jos ribų“. Paveikslas, kurio autorius nežinomas, nutapytas 1584–1620 m. Jame vaizduojama, kaip popiežius Grigalius XIII steigia kolegiją Lorete ir seminarijas bei kolegijas Japonijoje, Vilniaus jėzuitų akademiją ir popiežiškąją seminariją. Pasiuntinių rankose – architektūros projektai, raštai. Dešinėje paveikslo pusėje pasiuntiniai apžiūri architektūros projektą, kuriame matyti įrašas Vilnense.

Parodoje eksponuojami Vilniaus jėzuitų akademijos dėstytojų ir kitų garbių jėzuitų portretai, jėzuitų šventųjų tapybos ir skulptūros atvaizdai. Taip pat rodomi Lietuvos jėzuitų inventoriai, pamokslų knygos, teologijos, filosofijos, matematikos, istorijos, retorikos veikalai. Pirmą kartą viešai  pristatomi Lietuvos jėzuitų archyve saugomi jėzuitų rankraščiai, iš jų paminėtini jėzuitų įžadų tekstai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų