Beveik prieš du šimtmečius statytas vokiško tipo medinis dvaras Kušėnuose po dvejų trejų metų netvarkomas tiesiog susmegs, praneša LTV „Panorama“.
Specialistai sako, kad Kuršėnų leninis dvaras – vienintelis Lietuvoje. Leninius dvarus dvarininkams karalius dovanodavo už nuopelnus.
Dvaras priklausydavo dvarininko šeimai, kol būdavo palikuonių.
Šiaulių rajono etninės kultūros ir tradicinių amatų centro direktorė Birutė Poškienė sako, kad Kuršėnų dvaras šiuo metu yra avarinės būklės.
„Pamatai sėdę, pastato stogas yra skilęs perpus, pastate yra medžio grybas“, – vardijo B. Poškienė.
Šiaulių rajono savivaldybės parengtas restauracijos projektas atitiko visus Norvegijos fondo keliamus reikalavimus.
Tik iškilo problema – iš avarinio pastato atsisako išsikelti viena šeima. O minėtas fondas privačios nuosavybės neremia.
Savivaldybė trims dvare gyvenusioms šeimoms dar vasarą nupirko butus, tačiau su savininku, turinčiu čia vieno kambario butą, susitarti nepavyksta.
Jam buvo pasiūlyta 300 tūkst. litų, bet gyventojas į kalbas nesileidžia.
Kuršėnuose vieno kambario butas kainuoja iki 50-ties tūkst. litų.
„Lyg ir buvome sutarę, kad išspręsime šį klausimą, bet kažkodėl Artūras Tupikas persigalvojo. Dar kartelį jo klausime, ar jis iš tikrųjų atsisako suteikti visuomenei šitą objektą, apleisti jį“, – LTV „Panoramai“ pasakojo Šiaulių rajono mero pavaduotoja Ingrida Venciuvienė ir pridūrė, kad neatmeta galimybės kreiptis į teismą.
Šiaulių rajono vadovai sako vis dar tikį su buto savininku susitarti ir dvarą išgelbėti.
Kol kas rajono taryba nutarė iš privataus asmens įsigyti šalia dvaro esančią oficiną – tarnų namelį. Jį tikimasi rekonstruoti ir įrengti amatų centrą su dirbtuvėmis, kur būtų pristatomos tradicinės lietuvių technologijos.
Ypač Kuršėnuose populiari keramika.
Reda Gilytė