Populiaraus LNK projekto "Kviečiu šokti" naujokė Laura Valytė net ir kalbėdama, regis, šoka – prie gestų rankomis dar prisideda veidas, o rodant ką nors itin emocingo į procesą įsitraukia ir visas kūnas. Buvusi profesionali plaukikė (2001 m. ji dalyvavo kurčiųjų olimpiadoje), grožio renginių dalyvė šią vasarą iš JAV parsivežė garbingą titulą - tarptautiniame konkurse „Mis Deaf International“ pelnė trečią vietą. Tituluotos gražuolės svajonė - surengti panašų konkursą ir Lietuvoje.
Kaip reagavai į LNK televizijos kvietimą šokti?
Labai greitai sutikau, o paskui apniko abejonės ir klausimai: kodėl aš? Ar sugebėsiu? Bet trauktis jau buvo vėlu. Kai ilgiau pagalvojau - man nėra žodžio "neįmanoma". Jei nepritapsiu, neatsiskleisiu čia, vadinasi, kitur pasiseks labiau. Nėra neįmanomų dalykų. Visada reikia pabandyti.
Kaip šokių aikštelėje pataikai į muzikos ritmą?
Mano šokių partneris yra mano muzika. Jis mane veda. Be to, labai daug kas priklauso nuo grindų. Pavyzdžiui, jei jos medinės, pakanka kolonėles pastatyti ant žemės ir pėdomis aš jaučiu vibracijas. O, pamenu, pirmą kartą valsą repetavome ant cemento, - nieko nejutau!
Kaip tuomet šokai?
Turėjau laikytis labai arti muzikos kolonėlių. Nes nesu visiškai kurčia. Aš šiek tiek girdžiu.
Kaip susikalbi su šokių partneriu?
Pradžioje bendravome per vertėją, daug padėjo mano sesuo Aušra. Vėliau su Vadimu vienas kitam rašėme raštelius. (Šypsosi.) Bet kuo toliau, tuo mažiau buvo tų raštelių. Aš gerai suprantu iš lūpų ir kai tik perpratau, kaip Vadimas taria žodžius, bendravimas tapo lengvesnis.
Kuo šokis tau yra malonus? Įdomus?
Man patinka šokiu išreikšti jausmus, muziką parodyti per veidą. Pavyzdžiui, jei muzika yra apie meilę, ją perteikiu mimika.
Ar lankaisi diskotekose?
Kartais, kai yra nuotaika ir kompanija, einu į naktinius klubus. Žinoma, tai yra šokis sau.
Esi šokėja – šoki kurčiųjų šokių grupėje „Tyla“. Ar tuo nesi pranašesnė už kitus projekte „Kviečiu šokti“ dalyvaujančius neprofesionalus?
Šoku tik mėgėjiškai. Nesu profesionalė. O sportinių šokių niekada nesu mokiusis. Nuo modernaus šokio pereiti prie sportinių labai sunku. Reikia visiškai kitokios laikysenos, kitokių kojų. Pavyzdžiui, moderniuose
šokiuose koja statoma tiesiai, o pramoginiuose pradėti dažnai reikia kulnu.
Kas šiame projekte tau yra sunkiausia?
Išmokti sportiniams šokiams reikalingos laikysenos itin tiesia nugara. Kol mane laiko partneris - gerai. Bet vos tik paleidžia, apsuka, tinkamą laikyseną prarandu. Dėl laikysenos gaunu daugiausia pastabų.
Kokių dar gabumų, be šokio, turi?
Galiu vaidinti, piešti tušu. Kuriu ir skaitau poeziją gestų kalba. Kurčiųjų poezija skiriasi nuo tos, kurią kuria girdintieji. Kartais net vertėjai negali išversti kurčiųjų eilių. Bet ir aš ne visada suprantu girdinčių žmonių sukurtas eiles. Matyt, tai yra dėl poetinės kalbos ypatumų, metaforų.
Ar kurčiųjų kalboje yra keiksmažodžių?
Žinoma! Labai dažnai, kai kurtieji susipažįsta, jie vieni kitų klausia, kokius keiksmažodžius naudoja, ir prašo juos parodyti – išmokyti.
Kiek gestų kalbų moki?
Be lietuvių – vokiečių, amerikiečių. Europoje galiu susikalbėti beveik visur, nes gestų kalba labai panaši. Beje, Lietuvoje gyvenančių kurčiųjų gimtoji kalba yra ne lietuvių, o gestų. Kartais žmonės stebisi, kodėl kurtieji rašo su kalbos klaidomis. Taip yra dėl to, kad rašyti lietuviškomis raidėmis jiems yra tarsi mokytis užsienio kalbos.
Kodėl kalbantys kurtieji atrodo tokie emocingi?
Nes bendraujant gestais dalyvauja veidas – mimika mums reiškia intonaciją. Kai klausiu, kilsteli antakis. Kai nesuprantu, susiraukiu. Kurtieji gali nesuprasti vieni kitų, jei kalbėtų vien gestais, be mimikos. Panašiai turbūt būtų, jei girdintieji žodžius bertų nekeisdami intonacijos.
Kaip girdintieji pakelia tiek daug dėmesio bendraudami su kurčiaisiais? Juk turite nuolat būti atsisukę vienas į kitą, laikyti akių kontaktą...
Kurtieji žiūri daugiau į lūpas, kontakto akimis būna mažiau... Bet būna, kad girdintis žmogus, išgirdęs, kad jį suprantu iš lūpų, bekalbėdamas ima ir nusuka galvą į šoną. (Juokiasi.) Žinoma, tada aš jau nieko nesuprantu. Turiu matyti lūpas.
Ar kurtieji gali vairuoti automobilį?
Taip. Labai noriu. Tiesa, kol kas dar neišsilaikiau teisių.
Apie kokį automobilį svajoji?
Nieko apie juos nenutuokiu. Svarbu, kad važiuotų ir būtų mano. Nepatinka banalios pilkos, juodos spalvos automobiliai. Noriu, kad mano mašina išsiskirtų.
Kaip atsikeli ryte?
Naudojuosi žadintuvu telefone – girdžiu jo vibracijas. Taip pat kurtieji yra labai jautrūs šviesai. Nuo įjungtos šviesos kurtieji iš karto atsibunda, tuo tarpu girdintieji gali ir toliau miegoti.
Kokie pranašumai būti kurčiai?
Kai troleibuse šalia atsisėda koks senis ir ima pliurpti, man gerai, nes nieko negirdžiu. Taip pat negirdžiu, kai kas ant ko rėkia. Gestų kalbos trūkumai – naktį, kai tamsu, kurtieji negali bendrauti, jie nemato gestų kalbos ir vieni kitų nebesupranta. (Juokiasi.)
Kokios laisvalaikio pramogos tau tinka?
Vaikštau į kiną, žaidžiu boulingą. Na taip, negaliu nueiti į operą, bet man patinka žiūrėti baletą.
Kokios asmeninės savybės mielai atsikratytum?
Nepasitikiu savimi. Man tai labai nepatinka. Būna, kad labai greitai pasiduodu. Jei šalia yra mane palaikantis žmogus, man lengviau. Šiame projekte labai padeda mano partneris Vadimas. Jis manimi pasitiki.
O kokia tavo savybė tau patinka?
Kad esu tolerantiška.
Ar turi kokių fobijų?
Bijau vorų. Nuo to laiko, kai kaime, šiltnamyje, man ant galvos užkrito voras kryžiuotis.
Svarbiausia kosmetikos priemonė?
Negaliu išeiti iš namų nepasidažiusi akių.
Ką galėtum pirkti, pirkti?..
Knygas. Namie net vietos nebėra joms dėti.
Ką veiki laisvalaikiu?
Labai mėgstu megzti. Mano naujas pomėgis – dekupažas. Dekoruoju dėžutes. Labai mėgstu kepti pyragus. Mėgstamiausias – obuolių. Patinka skaityti. Ypač – apie Egiptą. Šiuo metu skaitau „Kleopatros memuarus“.
Kokių silpnybių turi?
Kvepalams, apatiniam trikotažui, o ypač – batams! Negaliu gyventi be šokolado. Net dabar rankinėje jo turiu.