• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos valdininkams galutinai paskelbus, kad didelė prancūzų ir rusų meno šedevrų paroda Didžiosios Britanijos Karališkojoje akademijoje neįvyks, dviejų šalių diplomatiniai santykiai dar labiau komplikuojasi, rašo „The Guardian“.

REKLAMA
REKLAMA

Paroda „Iš Rusijos: 1870-1925 m. prancūzų ir rusų dailės šedevrai“, kurios atidarymas Londono Karališkojoje akademijoje buvo numatytas sausio 26 d., buvo viena laukiamiausių ateinančių metų parodų Didžiojoje Britanijoje. Šioje parodoje, sudarytoje iš daugiau nei 120 drobių, kurias žadėjo iš savo kolekcijų paskolinti didžiausi Rusijos meno muziejai – Sankt Peterburgo Ermitažas ir Rusų muziejus bei Maskvos Puškino muziejus, turėjo būti eksponuojama ir visa eilė Didžiojoje Britanijoje dar niekada nerodytų paveikslų. Tarp jų yra ir Ermitažo kolekcijoje esantis Matisse’o „Šokis“, specialistų vadinamas vienų iš svarbiausių paveikslų Vakarų meno istorijoje. Parodoje planuota atkreipti ypatingą dėmesį į ryšius tarp rusų modernistų (Kandinskio, Šagalo ir kt.) ir jų kolegų Vakarų Europoje (Renoiro, Gaugino, Cezanne’o, Van Gogho ir kt.) kūrybos.

REKLAMA

Derybos dėl parodos likimo vyko keletą pastarųjų mėnesių. Rusijos atstovai išreiškė britų pusei savo susirūpinimą dėl eksponatų saugumo – esą Didžioji Britanija yra vienintelė Vakarų Europos šalis, neturinti skolintų dailės kūrinių areštą draudžiančio įstatymo, todėl baiminamasi, kad į kūrinius gali pareikšti pretenzijas buvusių savininkų (priešrevoliucinių meno kolekcininkų ir mecenatų) palikuonys ar Rusijoje skolininkų turintys asmenys. Puškino muziejaus direktorė Irina Antonova teigė, kad ne taip seniai jau buvo situacija, kai po parodos Europoje skolinti kūriniai galėjo negrįžti į Rusiją, ir rusų kultūros valdininkai nebenori „užlipti ant to paties grėblio“. Ji taip pat teigė, kad Rusijos Kultūros ministerijos ir muziejų atstovai nesulaukė Didžiosios Britanijos vyriausybės garantijų, kad paroda bus grąžinta į Rusiją, todėl nuspręsta parodą atšaukti. Iš Diuseldorfo, kur paroda yra eksponuojama šiuo metu, paveikslai keliaus ne į Londoną, o atgal į Rusiją.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau britų Kultūros, žiniasklaidos ir sporto departamentas tvirtina, kad Didžiosios Britanijos vyriausybės atstovai, tame tarpe ir Kultūros, žiniasklaidos ir sporto reikalų ministrė Margaret Hodge, užtikrino rusų valdininkus, jog paveikslai bus apsaugoti nuo konfiskavimo ir grąžinti į Rusiją. Departamento atstovai taip pat pranešė, kad planuotos parodos eksponatai jau buvo apdrausti beveik 1 milijardo svarų suma. „Didžiojoje Britanijoje vykstančioms parodoms įvairių užsienio, tame tarpe ir Rusijos, institucijų yra kasmet skolinami tūkstančiai darbų. Jie teikia publikai didžiulį estetinį malonumą ir skatina skirtingų kultūrų tarpusavio supratimą“, – tvirtino departamento atstovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad tikroji situacijos priežastis yra blogėjantys Didžiosios Britanijos ir Rusijos diplomatiniai santykiai. Politinis konfliktas tarp dviejų šalių paaštrėjo, kai Rusija atsisakė perduoti britų teisėsaugai A. Lugovojų, įtariamą buvusio KGB agento A. Litvinenkos nužudymu. Atsakydama į tai, Didžiosios Britanijos valdžia išsiuntė iš šalies keturis Rusijos diplomatus. Praėjusia savaitę Rusijos valdžia taip pat ėmėsi atsakomųjų veiksmų, uždarydama du regioninius Britų tarybos biurus Sankt Peterburge ir Jekaterinburge.

Charlesas Saumarezas Smithas, Karališkosios akademijos direktorius, tikisi, kad situacija gali pasikeisti, nes kelias savaites paroda dar bus eksponuojama Vokietijoje. Vilties teikia ir tai, kad Ermitažo direktorius Michailas Piotrovskis spalį „The Guardian“ duotame interviu teigė įsitikinęs, kad paroda Karališkojoje akademijoje turi įvykti. „Kultura ir politika – skirtingi dalykai. Kultūroje yra žymiau daugiau geros valios. Mes rasime sprendimą“, – patikino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų