Žinią apie Lietuvos tūkstantmetį ir Vilnių – 2009-ųjų metų Europos kultūros sostinę į Viduržemio jūros uostus neš tarptautinės organizacijos „JCI Vilnius“ iniciatyva „Millenium Lituaniae – Europos gimimas“, kurios metu lietuvių įgula su jachta „Gold of Lithuania“ atliks simbolinę istorinę misiją – atkartos legendinę Lietuvos didžiosios kunigaikštystės didiko M. K. Radvilos-Našlaitėlio piligriminę kelionę į Šventąją žemę.
„Šiai istorinei kelionei keliami du tikslai – priminti Lietuvai jos pačios europines ištakas ir pranešti Europos idėjiniams centrams apie europietiškus mūsų šalies istorijos ir kultūros fenomenus“, – teigia kelionės ideologas prof. Alfredas Bumblauskas. Anot jo, Lietuva yra paskutinė valstybė prieš tūkstantį metų įžengusi į dabartinę Europą, tačiau galinti išsiveržti į priekį aktualiais Europos apmąstymais. „Esame šiauriausiai nutolęs katalikiškas kraštas, mūsų bažnyčios statytos pagal žymiausius Italijos baroko pavyzdžius, o Vilnius jau nuo XVI amžiaus žinomas kaip tolerancijos miestas – ar tai ne pagrindas didžiuotis savo valstybe?“, – klausia profesorius.
Istorinės-rekonstrukcinės kelionės metu planuojama apiplaukti 9 šalis ir iškelti Lietuvos vėliavą 15 uostų. Organizacija „JCI Vilnius“ ( Junior Chamber International – tai trečia pagal dydį visuomeninė organizacija pasaulyje, vienijanti 200 000 narių) visuose uostuose planuoja pristatyti Vilnių ir jo renginius, bendrauti su vietos bendruomenėmis, keistis verslo kontaktais, galinčiais padėti plėtoti prekybinius ryšius. Pagalbą, mezgant ekonominius ir kultūrinius ryšius, iniciatyvos dalyviams teiks Lietuvos ekonominės plėtros agentūra (LEPA) ir Vilniaus savivaldybė. Lietuvos institutas jau įteikė projekto organizatoriams dovanas, reprezentuojančias Lietuvą – jos iškeliaus į užsienio uostus.
„Nors Baltijos regione apie Lietuvą ir Vilnių jau žinoma, metas plėsti geografiją ir aktyviau bendrauti su Viduržemio jūros miestais, kuriems mes dar mažai pažįstami“, – sako Vilniaus miesto mero pavaduotojas Gintautas Babravičius. Anot jo, ši privati iniciatyva, turinti ne tik istorinę misiją, bet ir kultūrinių, diplomatinių bei ekonominių ambicijų, puikiai pasitarnaus, nunešdama žinią apie „Vilnių – Europos kultūros sostinę 2009“. G. Babravičiaus teigimu, lietuvių įgulai bus įteikti skiriamieji Vilniaus raštai ir kvietimai, įgalinantys plėtoti tarp miestų beužsimezgančius ryšius.
Pasak buvusio „JCI Vilnius“ prezidento ir projekto „Millenium Lituaniae – Europos gimimas“ vadovo Donato Juškaus, istorinė kelionė bus padalinta į keturis etapus, įgulos keisis kas dešimt-dvylika dienų – viso projekte dalyvaus per 50 žmonių. „Tai nebus sportinis plaukimas – visuose uostuose turėsime laiko pristatyti Vilnių ir nešti žinią apie mūsų kraštą. Antra vertus, jūrinių išbandymų įgulai tikrai nepritrūks“, – sako D. Juškus.
Istorinei kelionei vadovaus patyręs kapitonas, knygų apie buriavimą ir jūrų etiketą autorius, kreiserinio buriavimo mokyklos vadovas Artūras Dovydėnas. Projekto partneriai – prof. A. Bumblausko „Istorinės atminties akademija“, LR užsienio reikalų ministerija ir „UNESCO“.