Kovo 11-14 d. į Vilniaus kongresų rūmų sceną grįš G. Puccini opera „Bohema“, davusi pradžią ir vardą veržliam kūrybos bendraminčių sambūriui – bohemiečiams. Būtent ši opera taps jubiliejiniu – 100-uoju jų spektakliu.
Su studentišku entuziazmu, humoro jausmu, energija ir originaliomis idėjomis pradėta bohemiečių veikla išaugo į galingą kūrybinį reiškinį.
Pasak režisierės D. Ibelhauptaitės, bohemiečių idėja gimė iš noro sukurti jauniems Lietuvos talentams namus, į kuriuos jie galėtų grįžti po kūrybinių klajonių. „Čia jie jaučiasi reikalingi, nes kartu sukuria tokią darbo atmosferą, kurioje gali nuolatos tobulėti, išnaudoti savo kūrybines galimybes, intuiciją ir fantaziją”, – sako režisierė.
„Labai džiaugiuosi, kad grįžtame prie spektaklio, kuris tapo savitu kūrybinės laisvės ir jaunatviškumo simboliu. „Bohema“ sukrėtė tradicinį operos pasaulį. Jos dėka operą, teatrą, rimtąją muziką pamilo daugiau žmonių, daugiau jaunimo“, – sako operos dirigentas Gintaras Rinkevičius.
„Šiame pastatyme esame ne tik atlikėjai, bet ir aktoriai, perkeliantys į sceną gyvenimą. Jame galime būti tiesiog savimi“, – prisipažįsta pagrindinio Mimi vaidmens atlikėja Joana Gedmintaitė. Dabar šį vaidmenį ji atliks pasikeisdama su Asmik Grigorian, „Bohemoje“ jau 25 kartus sudainavusia Miuzetės partiją.
Šį kartą Miuzetės vaidmenyje debiutuos Londono karališkojoje muzikos akademijoje studijuojanti Lauryna Bendžiūnaitė.
„Nuo „Bohemos“ mes pradėjom. Dabar čia mūsų namai, čia lieka mūsų jausmai, artimiausi draugai ir aistra darbui. Kaskart vėl grįžtame į Lietuvą būti kartu ir kurti“, – sako solistas Laimonas Pautienius, dainuoti spektaklyje parvykstantis iš Vokietijos. Jis spektaklyje atliks net du vaidmenis – Marčelo ir Šonaro.
Operoje taip pat dainuos Dainius Stumbras, Egidijus Dauskurdis ir Arūnas Malikėnas. Kovą vyksiantys „Bohemos“ spektakliai bus vieninteliai šį sezoną.
Apie „Bohemą“
D. Ibelhauptaitės režisuotos italų kompozitoriaus G. Puccini operos „Bohema“ premjera įvyko 2006-ųjų rudenį ir tapo vienu ryškiausių įvykių Lietuvos kultūros gyvenime. „Bohemos“ sėkmė pranoko visus jo sumanytojų – režisierės Dalios Ibelhauptaitės, dirigento Gintaro Rinkevičiaus ir kostiumų dailininko Juozo Statkevičiaus lūkesčius. Per pusantro sezono spektaklis buvo parodytas net 33 kartus.
Pirmą kartą Lietuvoje operos pastatymas 90 proc. buvo finansuojamas iš rėmėjų lėšų. Tokiu pačiu principu per trejus metus įvyko dar 4 premjeros.
„Bohema“ sužavėjo publiką kinematografiška režisūra, atlikimo bei vaidybos profesionalumu. Įspūdingą spektaklio scenografiją sukūrė Dickas Birdas ir Peteris Mumfordas, kostiumų dailininkas – J.Statkevičius, choreografiją kūrė Jūratė Sodytė.
Apie bohemiečius
Bohemiečiai – veržlus ir laisvas kūrybinis reiškinys, kūrybinė šeima, kurioje neegzistuoja jokie suvaržymai fantazijai. Bohemiečiai siekia peržengti savo galimybes, pasipriešinti aplinkybėms ir daryti tai, kas atrodo neįmanoma.
Savo šeimos nariais bohemiečiai vadina šimtus žmonių. Ne tik tuos, kurie vaidina scenoje, groja orkestre ar dainuoja chore, bet ir visus, kurie savo darbais ir idėjomis dirba tam, kad spektakliai vyktų ir šis sambūris gyvuotų. Kolektyvas, kuris neturi pastovios organizacinės struktūros ir teatrui pritaikytos erdvės per tris metus pritraukė virš 100 tūkst. žiūrovų.