Vilniuje šurmuliuojančioje knygų mugėje vasario 22 d. pristatyta nauja filosofo, televizijos laidų vedėjo Leonido Donskio knyga „Tyliosios alternatyvos“(leidykla "Versus aureus", 2008 m.). Beje, šį, vasario, mėnesį L. Donskis tapo „Balsas.lt“ apžvalgininku. Prie teksto pridedamas video interviu su knygos autoriumi L. Donskiu, skirtas šiai progai.
„Tyliosios alternatyvos“ yra autoriaus minčių ir laikysenos žemėlapis 2007-aisiais: ji sudaryta iš kiekvieną savaitę pasirodančių komentarų.
Pasak L. Donskio, tekstai rašyti kaip alternatyva kalbėjimo ir vyksmo tėkmei, stereotipams ir klišėms, kuriems būtina atsispirti. Sovietiniais laikais buvo stengiamasi formuoti žmonių nuomonę, tačiau negalima teigti, kad tokios pastangos pasibaigė žlugus Sovietų Sąjungai. „Esame formuojami kitaip ir kitų jėgų“, teigia filosofas.
Autorius pastebi, kad dabartinę socialinę būklę mes miglotai apibūdiname kaip pereinamąjį laikotarpį. Vis mažiau darosi aišku, iš ko į ką pereiname, bet, nepaisant to, mums nuolat kartojama, jog būtina patekti į kitokią būklę. Pasak L. Donskio, iš tikrųjų visas pasaulis išgyvena pereinamąjį laiką. „Atsakymų nėra nei ES, nei pasaulio tvarkoje“. Vargu, ar verta tikėtis sulaukti ko nors geresnio: galbūt šiandieninės Lietuvos akimirkos pačios laimingiausios!
L. Donskis neslepia, kad jam patinka būti internetinio portalo apžvalgininku. Portalo privalumas - operatyvumas, greitis. Autorius aistringai dalyvauja kovoje dėl viešosios nuomonės: tai daryti turi teisę kaip ir kiekvienas pilietis, tačiau jo alternatyva - tylioji. Kodėl tylioji? - Nelipu į politikos tribūną, šypsosi L. Donskis.
Kaip teigia L. Donskis, nėra atsitiktinumas, kad jis tapo „Balsas.lt“ apžvalgininku, nes būtent šiame portale, kuris tada dar vadinosi Omni.lt, jis ir debiutavo kaip apžvalgininkas. „Omni.lt“ tuomet suteikė man tribūną kaip piliečiui“, prisimena filosofas. Akstinas tam tuo metu buvo R. Pakso iškilimas į prezidentus ir su tuo susiję įvykiai, kurie padiktavo vidinę būtinybę išreikšti savo poziciją.
Saulius Spurga