Nauja Europos Komisijos būstinėje Briuselyje demonstruojama meno instaliacija sukėlė kai kurių Europos Sąjungos valstybių pasipiktinimą dėl nacionalinių stereotipų įkūnijimo.
Meno kūrinyje, kuris vadinasi „Entropa“, Bulgarija vaizduojama kaip tualetas, Rumunija – kaip Drakulos teminis parkas, o Prancūzija – kaip nuolat streikuojanti šalis. ES šiuo metu pirmininkaujanti Čekija manė, kad šią instaliaciją kūrė visų valstybių narių menininkai, tačiau vėliau paaiškėjo, kad tai tėra Čekijos menininko Davido Cerny ir dviejų jo partnerių darbas.
Anksčiau buvo pranešta, kad kiekvieną iš 27 projektų sukūrė kiekvienos ES šalies narės atstovas. Skulptorius D. Cerny aiškino: „Groteskinis padidinimas ir mistifikavimas yra svarbi Čekijos kultūros dalis, o išgalvotų personažų kūrimas – viena iš šiuolaikinio meno strategijų.“
D. Cerny atsiprašė, bet tai darydamas pažymėjo: „Mes žinojom, kad tiesa bus atskleista, bet iki to laiko mes norėjome pažiūrėti, ar Europa moka iš savęs pasijuokti.“
Ne visoms šalims „Entropos“ darbai pasirodė juokingi: štai Bulgarijos URM dėl šalį vaizduojančio siužeto – šalies kontūruose nupieštas turkiškas (tupimas) tualetas – iškvietė pasiaiškinti Čekijos ambasadorių. Šis Bulgarijos žingsnis ir privertė skulptorių prisipažinti, kad gigantišką, 8 tonas sveriančią, instaliaciją jis sukūrė vienas.
Visos kitos teminės skulptūros, net greitkeliais, primenančiais svastiką, išsiuvinėtas Vokietijos žemėlapis, neigiamos reakcijos nesulaukė.
Reikia pripažinti, kad mistifikatorius padirbėjo nuoširdžiai. Lietuvos „atstovei“ Vilmai Stasiulytei čekas sukūrė netikrą tinklalapį, o asmenybės kūrimui panaudojo žinomos menininkės Lauros Stasiulytės pavardę.
Skulptorius už savo pokštą gali sulaukti ir realios bausmės savo tėvynėje. Visų pirma, jo paklaus, kodėl jis savavališkai panaudojo 350 000 svarų, kurie buvo skirti projekte turėjusiems dalyvauti dailininkams.
Čekijos, šiuo metu pirmininkaujančios ES, vicepremjeras Aleksandras Vondra vakar pareiškė, kad D. Cerny „yra atsakingas už tai, kad neįvykdė savo pažadų, ir mes svarstome, kokių priemonių teks imtis“.
41-ių D. Cerny išgarsėjo sukūręs S. Husseino skulptūrą, panardintą formaline. Šį darbą uždraudė rodyti dvi šalys.
Daugiau apie mistifikaciją (iki jos demaskavimo) skaitykite čia.
Olandija (Scanpix nuotr.)
Italija
Rumunija
Liuksemburgas
Lenkija
Bulgarija
(Scanpix nuotr.)