Rugsėjo 28 d. šiemetinėje Europos kultūros sostinėje Vilniuje prasidės tarptautinis dizaino projektas „Raidės iš miesto - žodžiai į miestą / Letters from City - Words to City“, kurio dalyviai eksperimentinės tipografijos priemonėmis primins visuomenei apie UNESCO saugomo unikalaus Vilniaus senamiesčio pažeidžiamumą.
Projektas „Raidės iš miesto – žodžiai į miestą“ prasidės rugsėjo 28 dieną, pirmadienį vyksiančia vieša paskaita, į kurią kviečiami visi besidomintys tipografika, dizainu ir kultūrinio paveldo aktualijomis. Vilniaus dailės akademijoje, Maironio g. 4, Gotikinėje salėje 18 val. viešą paskaitą skaitys A. Lisauskienė, K. Ojapelto, T. Nieminen.
Spalio 2 dieną VDA Dizaino katedroje, 203 auditorijoje 12.00 – 14.00 val. įvyks viešas kūrybinių dirbtuvių rezultatų pristatymas. Spalio 5-7 d. sukurtus ir atspausdintus projektus planuojama patalpinti lauko reklamos stenduose, o spalio 14 d. išleisti kūrybines dirbtuves pristatantį leidinį.
Svarbiausia – pakeisti požiūrį
„Raidės iš miesto – žodžiai į miestą / Letters from City - Words to City“ - viena iš daugialypio projekto „Dizainas miestui“ dalių, kurioje dalyvaus 21 dizaino studentas iš Lietuvos ir užsienio šalių. Jiems vadovaus Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedros dėstytoja, e. prof.p. Aušra Lisauskienė, Helsinkio meno ir dizaino universiteto TAIK Vizualinės komunikacijos katedros dėstytoja Tarja Nieminen bei Lahti dizaino instituto Grafinio dizaino katedros vedėjas Kari Ojapelto (Suomija).
Tarptautinė jaunųjų dizainerių grupė kūrybinių dirbtuvių metu surinks medžiagą apie didžiausią rizikos laipsnį turinčius kultūros paveldo objektus Vilniuje. Apibendrinus šią medžiagą ir išgryninus individualias atskirų objektų problemas, miesto lauko reklamos stenduose bus paskleisti vizualūs tipografiniai pranešimai, padėsiantys spręsti sostinės „širdies“ problemas.
„Mūsų pasididžiavimas - Vilniaus senamiestis ir jo kultūros paveldo objektai – dar nėra kritinėje situacijoje, tačiau balansuoja nuolatinės rizikos zonoje. Beveik kasdien sužinome apie, regis, smulkius pažeidimus – pvz., be statybos leidimo iškelta palėpė ir dėl to suskilusios namo sienos, apie idėją unikalios bažnyčios varpinėje įrengti liftą, trijų aukštų pastato rekonstrukcijos metu „netyčia“ pristatytą ketvirtą aukštą ir pan. Šios smulkmenos po truputį keičia Vilniaus senamiestį“, - pabrėžė projekto koordinatorė A. Lisauskienė.
Pasak jos, tai - ne UNESCO, ne valdininkų ir ne namų savininkų, o visų mūsų problema.
„Jei suprasime, kad taip elgtis tiesiog nepadoru, situacija pasikeis. Turtingieji, įsigiję paveldo objektus ir užsimoję juos perstatyti pagal savo skonį, atsitrenks į stiklo kalną: architektai neprojektuos tokių pastatų, paveldo specialistai neduos leidimų jų rekonstruoti, kaimynai bei praeiviai nebus abejingi ir praneš visuomenei, žiniasklaidai apie pažeidimus. Juk autentiški XVIII a. mediniai langų rėmai turėtų būti vertinami labiau negu plastikinės stiklo vitrinos iki žemės. Tad daug kas priklauso nuo požiūrio – „man ar mums“, „šiandien ar ateičiai“, - sakė A. Lisauskienė.
Vilnius ir šriftas – pavojų zonoje
Viena žymiausių tipografikos specialisčių Lietuvoje pažymėjo, kad panašioje rizikos zonoje, kaip Vilniaus senamiestis, yra ir šriftų dizainas.
„Dėstant ir dirbant grafinio dizaino srityje visada stengiamasi pabrėžti, kad šriftai yra intelektinės veiklos nuosavybė. Jų negalima tiesiog imti ir naudoti savo reikmėms. Tai panašu į tylią vagystę, ypač komerciniuose projektuose. Dizaineriai sukuria šriftus ir už nedidelę pinigų sumą galima įsigyti juos ir naudoti, bet ši sistema neveikia. Būdama ATYPI (Tarptautinė tipografų asociacija) nare, negaliu užsimerkti ir metinėse ataskaitose apie tipografikos ir šrifto dizaino situaciją Lietuvoje rašyti, kad viskas yra gerai. Savo požiūrį turi keisti tiek dizaineriai, tiek užsakovai. Todėl projektu „Raidės iš miesto - žodžiai į miestą“ norime sujungti šiuos du rizikos zonoje esančius objektus – Vilniaus senamiestį ir šrifto dizainą. Mūsų tikslas – keisti visuomenės požiūrį į vertybes“, - tvirtino A. Lisauskienė.
Ji pripažįsta, kad pakeisti požiūrį, ugdyti socialinę atsakomybę ir drąsą – ne vieno projekto veikos rezultatas.
„Todėl norėtųsi, kad lauko reklamos stenduose patalpinti originaliu, specialiai Vilniaus senamiesčiui sukurtu šriftu parašyti pranešimai apie kultūros paveldo objektų trapumą ne tik kelias savaites visuomenei taptų psichologiniais dirgikliais, bet ir paskatintų tolesnes viešas diskusijas. Vilniečiai ir sostinės svečiai turi išmokti labiau saugoti ir vertinti tai, ką turi“, - pažymėjo projekto vadovė.
Projektą palaiko ir UNESCO
Šių metų pavasarį, prieš rengiantis projektui „Dizainas miestui“, pagrindinės kūrybinių dirbtuvių idėjos neoficialiuose pokalbiuose buvo pristatytos Lietuvos nacionalinei UNESCO komisijai. Vėliau Vilniaus dailės akademija pasirašė patronažo sutartį su Lietuvos nacionaline UNESCO komisija dėl projekto „Raidės iš miesto – žodžiai į miestą“ kūrybinių dirbtuvių.
Apie projekto vadovus:
* VDA Dizaino katedros dėstytoja e. prof. p. Aušra Lisauskienė šiose kūrybinėse dirbtuvėse atsakinga užduočių suformulavimą, kūrybinių dirbtuvių eigą bei tipografiką. 1984 m. ji baigė VDA, 1995 m. stažavosi Norvegijoje, yra viena šios srities lyderių Lietuvoje. Be to, vienintelė lietuvė Tarptautinės tipografikos asociacijos ATYPI narė. Šalia pedagoginės ir aktyvios kūrybinės veiklos, ji kuruoja ir organizuoja Tarptautines tipografikos parodas („Savos raides" -2006, „Keliaujancios raidės" - 2008, 2009, 2010).
* Tarja Nieminen - Helsinkio meno ir dizaino universiteto TAIK (Suomija) Vizualinės komunikacijos katedros dėstytoja, šiame projekte atsakinga už kūrybiškumą, inovatyvumą ir foto bei vaizdo priemonių taikymą. Projekto sėkmei itin svarbus jos universalus išsilavinimas, įgytas Europoje bei JAV, bei profesinė kompetencija kuruojant įvairius projektus.
* Kari Ojapelto - didžiausią praktinę dizainerio patirtį (darbo reklamos agentūrose) turintis „Raidės iš miesto – žodžiai į miestą“ komandos narys. Jo funkcijos šiose kūrybinėse dirbtuvėse bus taikyti unikalią inovatyvią (jo paties sukurtą „Design Attack") strategiją, rūpintis marketingo komunikacija ir siekti, kad projektas neliktų akademinis, bet turėtų ir realią išliekamąją vertę visuomenei.
„Raidės iš miesto – žodžiai į miestą“ yra viena iš dizaino praktinę naudą miesto gyvenimui atspindinčio projekto „Dizainas miestui“ dalių. Iki š.m. lapkričio pabaigos vyksiantį daugialypį projektą taip pat sudaro „KELRODŽIAI/WAYSHOWING“, pristatysiantys inovatyvią kelrodžių sistemą Vilniaus dailės akademijoje; „Uniformos miestui“, kur bus bandoma sukurti uniformų projektus Vilnių prižiūrinčių įstaigų darbuotojams; padėsiančios spręsti kultūros paveldo problemas „Tarptautinės dailininko knygos kūrybinės dirbtuvės Vilnius 2009“; „Judantis peizažas“, pristatysiantis naujus dizaino, žmogaus ir erdvės sąveikos būdus; „TM Miestas“, perteiksiantis modernias šilkografijos naudojimo metodikas; filmų festivalis „Dizaino dokumentika“; tarptautinis socialinių plakatų konkursas „Vilnews of the World“.
„Dizainas miestui“ yra vienas iš trylikos edukacinės meno programos „Europos menų mokykla“ projektų. Šiuo projektu Lietuvos visuomenei, Vilniaus gyventojams bei užsienio svečiams siekiama pristatyti įvairias dizaino panaudojimo formas ir galimybes gerinant miesto aplinkos kokybę, drauge su užsienio šalių menininkais sukurti ir pasiūlyti naujus dizaino objektus Vilniaus mieste.