Ant Monmartro kalvos dešimtys kūrėjų pardavinėja savo darbus. Greta įsikūrusios suvenyrų parduotuvės atima iš jų dalį pelno.
Jose pigiau parduodami importuoti „kūriniai“.
Kaip rašoma BBC, nepaisydami šalčio ant Monmartro kalvos, Tertro aikštėje (Paryžius, Prancūzija), kasdien renkasi ir dailininkai, ir užsienio bei vietiniai lankytojai. Laukdami klientų dailininkai tapo. Šiandien Tertro aikštėje dirba maždaug 300 profesionalių menininkų.
Skaičiuojama, kad minėtą vietą aplanko per 10 mln. turistų kasmet. Daugelis jų perka vietinių dailininkų darbus – dažnai išsiveža kaip prisiminimą apie apsilankymą Paryžiuje, įsigyja kaip suvenyrą.
Ir šiandien Monmartro menininkų pragyvenimo šaltinis pakibo ant plauko – nemaža dalis suvenyrų parduotuvėlių, kurios supa aikštę, yra užverstos pigiomis prekėmis iš Kinijos ir Rytų Europos.
„Tie importuoti daiktai neturi sielos. Bet jie kainuoja vos dešimtadalį to, už kiek mes parduodame savo darbus“, – komentuoja situaciją dešimtmetį Tertro aikštėje dirbantis graikų menininkas Pavlas Fassolis.
Jis ir jo kolegos tikina, kad paveikslai, parduodami minėtose suvenyrų parduotuvėse, yra netikri, esą atspausdinamas paveiksliukas ir ant jų užtepama dažų, kad atrodytų kiek tikresnis.
„Tai labai blogas reiškinys, kuris turės įtakos Monmartro menininkų ateičiai“, – BBC sako P. Fassolis.
Suvenyrų parduotuvių pardavėjai paklausti, ar iš tiesų jų pardodama produkcija yra importuota, linkę tai neigti, tačiau galų gale patvirtina, kad perka importuotus paveikslus ir net patys juos padailina.
„Mano žmona šiek tiek užtepa dažų, kad jie atrodytų autentiškesi. Tai ne menas, tai – dekoracija. O ko galima tikėtis perkant daiktą už tokią kainą?“ – komentuoja vienas pardavėjas, nenorėjęs atskleisti savo pavardės.
BBC kalbinti turistai teigė, kad verčiau pirktų tikrą Monmartro menininko paveikslą, net jei šis ir nėra toks geras, o ne importuotą paveiksliuką.
Kai kurie turistai apgailestauja, kad ilgainiui importuotos prekės gali išsklaidyti unikalią Monmartro atmosferą, o kūrėjai gali netekti pajamų.
Pagal BBC parengė Monika Kutkaitytė.