Britų publika galės pasigrožėti retais prancūzų ir rusų meno šedevrais iš didžiausių Rusijos muziejų kolekcijos, jei Didžiosios Britanijos parlamentas sausio 7 d. skubos tvarka priims įstatymą apie meno kūrinių apsaugą nuo konfiskavimo, rašo „The Guardian“.
Nors įstatymo projekto svarstymas dėl biurokratinių priežasčių dar šių metų lapkritį buvo nukeltas į 2008 metų vasarį, gruodžio 21 d. Rusijai pareiškus, kad be visiškos parodos eksponatų saugumo garantijos atidarymas Londone neįvyks, buvo nuspręsta paankstinti įstatymo priėmimą. Oficialų Didžiosios Britanijos kultūros ministerijos laišką, gautą dar gruodžio 7 d., Rusijos Federalinė kultūros agentūra traktavo kaip nepakankamą garantiją. Anot agentūros atstovų, parodos Londone atšaukimą lėmė britų žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija apie galimus buvusių paveikslų savininkų palikuonių ketinimus reikalauti eksponatų konfiskavimo teisminiu būdu. Spalio mėnesį Rusijos valdininkai jau buvo įspėję savo kolegas Didžiojoje Britanijoje, kad paroda neįvyks, jei britai neužtikrins kūrinių apsaugos nuo trečiųjų šalių veiksmų. Iki šiol Didžioji Britanija neturėjo tokią apsaugą numatančio įstatymo.
Tačiau gavusi iš Didžiosios Britanijos atstovų minėto įstatymo projektą gruodžio 24 d., Rusijos Federalinė kultūros agentūra pranešė, kad, jei įstatymas iš tikrųjų bus priimtas sausio 7 d., paroda „Iš Rusijos: 1870-1925 m. prancūzų ir rusų dailės šedevrai“ bus atidaryta Londono Karališkojoje akademijoje sausio 26 d., kaip ir planuota. Šiuo metu įstatymo projektą nagrinėja rusų juristai. Anot Federalinės kultūros agentūros vadovo Michailo Švydkojaus, gali prireikti papildomų britų juristų konsultacijų.
Tiesa, net jei britų parlamentas priims įstatymą laiku, rusų muziejai, paskolinę savo kolekcijų dalis šiai parodai, turės spėti sutvarkyti visus formalumus ir pateikti meno paminklų išvežimą iš šalies kontroliuojančiai agentūrai visus reikalingus dokumentus. Kol kas tai yra padaręs tik vienas iš 4 muziejų.