• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nicholas Withycombe Garland’as – Sleido meno mokyklos absolventas, grafikas ir tapytojas, iliustratorius ir komiksų kūrėjas, ne vienos knygos autorius, tačiau svarbiausia – pasaulinio garso politinių karikatūrų dailininkas, nuo 1966 metų dirbantis laikraštyje Daily Telegraph, bendradarbiaujantis su The New Statesman, The Spectator, The Independent.

REKLAMA
REKLAMA

Didelis dailininko karikatūrų rinkinys yra saugomas Britų karikatūros archyve (Kento universitetas). Su N. Garlando karikatūromis išaugo ne viena britų politikų karta, jo darbai diktuoja madas šiuolaikinio satyrinio piešinio pasaulyje. “Nickas Garlandas yra karikatūristų karikatūristas. Jo darbai pasižymi gražia ir nepriekaištinga linija, o vaizduotė sukuria nenuspėjamų rezultatų” (Andrew O’Hagan).

REKLAMA

Lietuvių žiūrovams dailininkas turėtų būti žinomas iš Sąjūdžiui skirtų  karikatūrų, kurios pirmiausia buvo spausdinamos anglosaksiškoje žiniasklaidoje, vėliau perspausdinamos ir lietuviškoje spaudoje. Vidurio Europos aktualijos iki šiol yra svarbios karikatūristo kūryboje.

REKLAMA
REKLAMA

1989-1991 metais N. Garlandas lankėsi Lietuvoje ir užfiksavo esminius pamatytus atgimstančios Lietuvos įvykius ir kasdienybę – mitingus bei įvairias politines akcijas, rinkimus į būsimąjį Atkuriamąjį Seimą, 1991 metų sausio įvykius, įvairias kultūrinio gyvenimo peripetijas (parodų atidarymus, koncertus, minėjimus). Pro dailininko akis neprasprūdo tokie yrančios sovietinės sistemos atributai kaip eilės parduotuvėse arba Lenino atvaizdai viešosiose erdvėse. Šiuos piešinius N. Garlandas padovanojo lietuvių bičiuliams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA



Eilė prie sąjūdžio spaudos. 1989 balandis

Pirminius sumanymus dailininkas piešia 3B minkštumo pieštuku ant balto A4 formato popieriaus lapo, paskui naudoja plunksną ir tušą, didesniems plotams padengti – teptuką. Pasak N. Garlando, juodai-baltas piešinys turi tokio veržlumo ir užtaiso, kurio kartais trūksta spalvotoms kompozicijoms, todėl daugelis jo karikatūrų yra achromatiškos. Šiomis savybėmis pasižymi ir lietuviški, juodu rašikliu nupiešti dailininko kūriniai. Dalį piešinių (tas kompozicijas kuriose pavaizduoti ypač svarbūs momentai) N. Garlandas pakartojo didesniame – A3 formate guašo dažais. Lietuviškus įvykius menininkas vaizdavo be jam būdingos ironijos, lengvai, draugiškai šaržuodamas tik kai kurias buitines detales.

REKLAMA

Molėtų krašto muziejuje pristatomi piešiniai iš trijų – 1989, 1990, 1991 metams skirtų albumų:

    * Pirmojo albumo siužetiniu akcentu tapo atkuriamasis Lietuvos skautų suvažiavimas balandžio 29-30 dienomis;

    * 1990 metų albume karikatūristo dėmesio sulaukė rinkimai į Aukščiausiąją Tarybą (Atkuriamąjį Seimą) vasario 24 dieną;

    * 1991 metų vasarį N. Garlandas vėl lankėsi Vilniuje ir piešė užimtą Televizijos bokštą, prie Aukščiausiosios Tarybos iškilusias barikadas, vidinį karinėje parengtyje buvusio Atkuriamojo Seimo gyvenimą.

N. Garlando piešinių  paroda-pristatymas Molėtų krašto muziejuje yra skiriama Sausio 13-osios – Laisvės gynėjų dienos devynioliktosioms metinėms.

Paroda-pristatymas Molėtų krašto muziejuje, Inturkės 4, Molėtai

Pristatymas – 2010 01 13 (trečiadienį) nuo 9 iki 17 val.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų