Naujoji monografija „Antanas Sutkus. Retrospektyva“ gegužės 13 d. 19 val. Lietuvos ambasadoje Londone bus pristatyta lietuvių bendruomenei (vakaras vyks lietuvių k.), o gegužės 14 d. 18 val. fotografijos profesionalams svarbiausioje Londono fotografijos meno galerijoje „The Photographers‘ Gallery“.
Naujosios knygos pristatymas sutampa su atnaujintos fotografijos ekspozicijos Viktorijos ir Alberto muziejuje atidarymu, kurioje tarp 40 svarbiausių fotografijos meno darbų bus eksponuojamas ir legendinis Antano Sutkaus „Pionierius“ (1964). Tai pirmasis lietuvių fotomenininko darbas, eksponuojamas tokiame solidžiame kontekste.
Naujosios knygos anotacijoje fotografijos istorikė Margarita Matulytė rašo: “Antanas Sutkus jau pusę amžiaus išlieka stambiausia figūra Lietuvos fotografijoje. Jo kūryba atstovauja sudėtingiausią istorinių virsmų – „atlydžio“, stagnacijos, „perestroikos“, atgimimo – epochą. Perėjęs prieštaringų ideologijų koridoriais, nekonfrontuodamas ir nepataikaudamas, fotografas išlaikė laisvo kūrėjo valią. Šis kūrybos fenomenas iki šiol neištirtas, liko neapčiuopta raiškos vientisumo ir nekintančios etinės pozicijos esmė.
Menotyriniuose tekstuose tiražuojamas socialinės fotografijos terminas iš tikrųjų nepajėgus apibrėžti giluminės Sutkaus fotografijos filosofijos. Socialumo fiksacija nukreipia į visuomenišką buitį, o jo darbai skverbiasi į individualybės egzistenciją. Dar iki galo nesuprasti ir Sutkaus portretai – sielų aktai, sukurti be prievartos ar jauko. Sutkus – žinomas, tačiau išlieka nepažintu, todėl laužanti stereotipus knyga skverbiasi ne tik į dar neiškeltus archyvus, bet ir į paties fotografo gyvenimo bei kūrybos lydinį.
Šios knygos parengimas - analitinis žvilgsnis, reziumuojantis susikaupimas, iššūkis autoriui – pagrindiniam knygos herojui, išbandymas sudarytojams, pasiryžusiems ištirti bedugnę (arba pasiekti dugną), netikėti atradimai ir naujas patyrimas skaitytojui.
Išlaikant akademinę dėstymo formą, tačiau novatoriška kalba yra nuosekliai bei išsamiai išdėstyta visa asmenybės – autoriaus retrospektyva: nuo pirmųjų bandymų, suformuotų ciklų („Lietuvos žmonės“, „Lietuva iš paukščio skrydžio“, „Susitikimai su Bulgarija“, „Pasaulio lietuvis“, „Basų kojų nostalgija“, „Pro memoria“, „Būtieji laikai“, „Jean-Paul Sartre“) iki pradėtų bei tęsiamų kasdienybės archyvų „kasinėjimų“, o taip pat paskutiniaisiais metais sukurtų darbų. Dviejų skirtingų šalių ir patirčių sudarytojai knygoje formuoja universalų kultūrologinį požiūrį. Margaritos Matulytės analitinė studija, išplėstinis interviu su autoriumi, spalvingos ir mįslingos biografijos atodangos atskleidžia bei paaiškina visos Antano Sutkaus kūrybos raidą.
Tokio pobūdžio studijas dažniausiai susiprantama išleisti po fotografo mirties, tačiau jos žymiai vertingesnės, kai rengimo procese dalyvauja ir sudarytojų interpretacijas koreguoja pats autorius. Knyga pirmą kartą išsamiai ir konceptualiai pristato vieną ryškiausių lietuvių autorių tarptautinei visuomenei, integruoja Lietuvos fotografiją į pasaulio kultūros ir meno istoriją."
Iš dalies leidinio parengimą parėmė Nacionalinių premijų laureatų komisija, LR kultūros ir sporto rėmimo fondas, Arctic Paper (Švedija), Sony Baltic States, Juozo Kazicko fondas, Danske bankas, AB Žvyro karjerai, AB Linava, Lensky gallery (Didžioji Britanija), ir kt.
Sudarytoja
Margarita Matulytė, Nacionalinis Lietuvos dailės muziejus, Vilniaus universitetas (Vilnius)
Pagrindiniai knygos duomenys:
formatas 245x307 mm, 480 puslapių, 4 autoriniai lankai teksto (įvadas, gyvenimo ir kūrybos studija, interviu, bibliografija), 311 kūrinių ir 50 biografinių iliustracijų. Tekstas lietuvių ir anglų kalbomis.
Knygos pristatymai Londone organizuojami bendradarbiaujant Photographers' Gallery, Anya Stonelake / White Space Gallery, Kultūros atašatui JK bei Lietuvos ambasadai Londone.