Rašytoja Colleen McCullough (g. 1937 m. ) – viena žymiausių visų laikų australių. Jai suteiktas Australijos nacionalinės vertybės titulas.
Milijoniniais tiražais visame pasaulyje leidžiamo romano “Erškėčių paukščiai" autorei pavaldus kiekvienas žanras. Ypač reikšmingas jos romanų ciklas, skirtas senovės Romos istorijai.
„Žolynų vainikas“ – antrasis ciklo romanas. Ne veltui jis vadinasi taip: žolynų vainiku Romos respublikoje būdavo apdovanojamas karvedys, įstengęs išvaduoti savo kariuomenę iš apsiausties. Jis būdavo supinamas iš žolynų, augusių kariuomenės apgulties vietoje. Tai aukščiausias karinės garbės ženklas, kurio, anot Plinijaus Vyresniojo, per visą Romos egzistavimo laikotarpį buvo nusipelnę tik aštuoni žmonės.
Dramatiški „Pirmojo Romoje“ įvykiai čia tęsiasi toliau: Gajus Marijus – dabar jau neginčijamai pirmasis respublikos žmogus, tačiau šešėlyje likęs Sula tyko savo didžiosios progos... „Žolynų vainike“ aprašomas audringas ir įtampos kupinas trylikos metų laikotarpis nuo 99 iki 86 m. pr. Kr. Tai romėnų karas su italikais, karo su Mitridatu užuomazgos ir pilietinis karas tarp Sulos ir Gajaus Marijaus. Didysis karvedys Gajus Marijus vis giliau grimzta į beprotybę ir beatodairiškai griauna respublikos pamatus, tikėdamas pranašyste, kad Romos konsulu jam lemta būti septynis kartus. Kai įsiplieskia karas su Mitridatu, nekantraujantis Sula regi savo žvaigždžių valandą: jam patikėta garbė vesti karius į mūšį. Tačiau Gajus Marijus neketina dalytis šia garbe, ir įniršęs Sula, sulaužydamas visus tabu, atgręžia savo legionus prieš Romą. Dviejų žymiausių Romos vyrų nirtulys ir kerštas nudažo amžinąjį miestą kraujo spalva. O horizonte pasirodo Gajus Julijus Cezaris: jis dar jaunas, tačiau akivaizdu, kad jo šlovės spinduliai netrukus ims žilpinti akis.
Karas ir intrigos, pavydas ir kerštas, garbės troškimas ir kilnumas mirties akivaizdoje – visa tai C. McCullough supina į vieną didžiulį paveikslą, kuriame senovės istorija tampa gyvesnė ir tikresnė už dabartį.
Colleen McCullough. Žolynų vainikas. Iš anglų kalbos vertė Jovita Liutkutė. – Vilnius: Tyto alba, 2010. – 999 p.