Už skandalingojo Rusijos politiko Vladimiro Žirinovskio padėjėjo Genadijaus Dzenio ir jo asmens sargybinio nužudymą Maskvoje Lietuvos pilietis Laisvūnas Jurys kalės 15 metų.
Lietuvos apeliacinis teismas penktadienį sušvelnino nuteistajam paskirtą 17 metų laisvės atėmimo bausmę ir ją sutrumpino dvejais metais, atsižvelgęs į tai, kad nuteistasis padėjo išaiškinti šį sunkų nusikaltimą.
Apeliacinis teismas konstatavo, jog skirdamas bausmę 37 metų L.Juriui pirmosios instancijos teismas netinkamai motyvavo bausmės skyrimą, todėl skyrė per griežtą bausmę, pranešė teismo atstovė spaudai.
Apeliacinės instancijos teismas pripažino lengvinančia aplinkybe anksčiau neįvertintą faktą, jog L.Jurys prisipažino padaręs nusikaltimus ir padėjo išsiaiškinti kitą asmenį, dalyvavusį nužudant G.Dzenį ir jo asmens sargybinį, todėl sušvelnino jam bausmę iki 15 metų.
Apeliacinio teismo nuomone, net ir labai sunkius nusikaltimus padarę asmenys turi būti skatinami prisipažinti ir į tai turi būti atsižvelgiama skiriant bausmes.
L.Jurys taip pat prašė teismo į bausmės atlikimo laiką įskaityti ir jo sulaikymą JAV, tačiau teismas nustatė, jog jis buvo sulaikytas ne dėl Lietuvos teisėsaugos institucijų prašymo ir ne dėl šiuo nuosprendžiu nagrinėjamo nusikaltimo, o už kitą nusikaltimą, kuris buvo padarytas JAV.
Kitam nuteistajam vilniečiui Alvydui Veličkai palikta galioti nuosprendžiu paskirta 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
Lietuvos apeliacinis teismas šią bylą nagrinėjo apeliacine tvarka. Nuosprendį kaltinamiesiems
Šios instancijos teismui paskelbus savo sprendimą, nuosprendis įsiteisėjo.
Nusikaltimas buvo įvykdytas daugiau nei prieš 10 metų - 1997 metų sausio 17 dienos vidurdienį Maskvoje.
Sprogimas nugriaudėjo prie Matulinskos gatvės 24-ojo namo, kuriame buvo įsikūrusi G.Dzenio vadovaujama firma. Lietaus vamzdyje įdėta bomba sprogo, kai G.Dzenis, lydimas dviejų asmens sargybinių, atvyko į biurą.
Šis nusikaltimas laikomas vienu įžūliausių, nes, be minėtos bei kelių kitų komercinių firmų, tame pastate įsikūręs ir vienas iš Maskvos milicijos skyrių bei karinis komisariatas.
G.Dzenis žuvo iškart, jį lydėjęs asmens sargybinis mirė tuoj po sprogimo. Kitas sužalotas sargybinis pateko į ligoninę.
Bylą tyrę Rusijos teisėsaugininkai 2003 metų pabaigoje ją perdavė Lietuvos pareigūnams
Šioje byloje nusikaltimo organizatoriais pareigūnai buvo įvardiję buvusį Žemaitijos nusikalstamo pasaulio "autoritetą", 40-metį Vincą Šilį bei sunkių nusikaltimų vykdytoją šiaulietį Artūrą Kibildį. Pastarasis nuo nepagydomos ligos 2005-ųjų kovo pabaigoje mirė kalėjimo ligoninėje.
Pareigūnai įtarė, kad nužudyti Rusijos verslininką A.Kibildžiui 1996 metų rugsėjį pasiūlė V.Šilys. Jis savo kaltės nepripažino.
V.Šilys Šiaulių apygardos teisme buvo išteisintas dėl dviejų asmenų nužudymo organizavimo, nesunkaus sveikatos sutrikdymo, sprogdinimo organizavimo ir tyčinio turto sugadinimo. Šioje byloje buvo išteisintas ir 43 metų Arvydas Juškevičius.
Jų išteisinimą užprotestavo Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroras, kuris prašė Apeliacinio teismo panaikinti apygardos teismo nuosprendžio dalį dėl V.Šilio ir A.Juškevičiaus išteisinimo.
Tačiau Lietuvos apeliacinis teismas prokuratūros skundą atmetė ir V.Šilio ir A.Juškevičiaus išteisinimą paliko galioti.
Rusijos pareigūnai mano, kad politiko padėjėjas G.Dzenis nužudytas dėl finansinių reikalų, nesutarimų tarp verslo partnerių ar konkurentų.
V.Šilį su Rusija siejo seni verslo ryšiai, padėję jam susikrauti kapitalą. Dar nuo 1990 metų tuomet Telšiuose gyvenęs V.Šilys palaikė glaudžius santykius su Rusijos nusikaltėliais.
Pačiam G.Dzeniui buvo iškeltos kelios baudžiamosios bylos, inkriminuojami keli nusikaltimai, bet vėliau tyrimai nutraukti.
Lietuvos tyrėjai yra sakę, kad G.Dzenio nužudymo motyvai galėjo būti pinigai bei bendras interesas toliau veikti su Rusijos nusikalstamomis grupuotėmis.
Apeliacinį skundą teismui pateikęs L.Jurys prašė iš naujo ištirti kai kurias bylos aplinkybes ir priimti teisingą sprendimą. Apeliantas neneigė dalyvavęs padarant jam inkriminuotus nusikaltimus, tačiau tvirtina, jog tai padarė ne savo noru, o dėl dabar jau mirusio ir šioje byloje minimo A.Kibildžio grasinimo susidoroti su jo šeima.