Penktadienį, kovo 2 d., 11.00 val. Vyriausybės rūmuose vyks 2006 metų Lietuvos mokslo premijų įteikimo ceremonija, kurioje už Lietuvai reikšmingus fundamentinius ir taikomuosius mokslinės veiklos darbus bus pagerbti geriausi mūsų šalies mokslininkai, pranešė Švietimo ir mokslo ministerija.
Lietuvos mokslo premijas įsteigė Lietuvos Respublikos Vyriausybė, jomis siekiama plėtoti mokslą ir skatinti produktyviai dirbančius mokslininkus. Iš viso bus premijuota 13 mokslo darbų humanitarinių ir socialinių, fizinių, biomedicinos bei technologijos mokslų srityse. Lietuvos mokslo premija yra 340 minimalaus gyvenimo lygio dydžių, šiuo metu tai sudaro 44 200 litų.
Premijas kasmet konkurso tvarka skiria Lietuvos mokslo premijų komisija, kuri yra išrenkama 3 metų kadencijai. Komisija susideda iš 47 narių: komisijos pirmininko, komisijos pirmininko pavaduotojo, komisijos mokslinio sekretoriaus ir po vienuolika 4 sekcijų narių. Komisijos pirmininku patvirtintas akad. Zenonas Rokas Rudzikas, jo pavaduotoju – prof. Giedrius Kuprevičius, komisijos moksliniu sekretoriumi – prof. Vytas Antanas Tamošiūnas.
Humanitarinių ir socialinių mokslų sekcijoje premijuotas Gintaro Beresnevičiaus darbų ciklas "Religijotyra ir senovės baltų mitologija", Vytauto Didžiojo universiteto mokslininko Simo Karaliūno mokslo darbas "Baltų praeitis istoriniuose šaltiniuose" bei Irenos Reginos Merkienės (Lietuvos istorijos institutas) darbų ciklas "Lietuvių etninės kultūros tipologiniai arealai ir regioninio tapatumo išraiška (16 amžiaus antroji pusė – 20 amžius)". Lietuvos mokslo premijų komisijos sprendimu premija paskirta humanitarinių ir socialinių mokslų sričių taikomosios mokslinės veiklos darbų ciklui "Lietuvių kalbos kaip svetimosios mokymas: situacijos tyrimas, metodika ir jos taikymas", kurio autorės Vilniaus universiteto mokslininkės – Meilutė Ramonienė, Loreta Vilkienė, Joana Pribušauskaitė ir Virginija Stumbrienė.
Fizinių mokslų sekcijoje nuspręsta premijuoti Artūrą Dubicką (Vilniaus universitetas) už darbų ciklą "Algebrinių skaičių pasiskirstymas" bei Konstantiną Pilecką (Matematikos ir informatikos institutas) už darbų ciklą "Klampaus skysčio tekėjimo begalinėse srityse matematiniai modeliai". Už fizinių mokslų srities taikomosios mokslinės veiklos darbų ciklą "Organinė optoelektronika: naujos organinės medžiagos, fotoreceptoriai ir fizikiniai reiškiniai juose" premija bus įteikta Vilniaus universiteto, Kauno technologijos universiteto ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkų kolektyvui – Edmundui Montrimui, Valentui Gaideliui, Vygintui Jankauskui, Vytautui Getaučiui ir Donatui Jonui Sidaravičiui.
Biomedicinos mokslų sekcijoje reikšmingiausiu buvo pripažintas Biochemijos instituto mokslininkų – Rimanto Stepono Nivinsko, Lidijos Truncaitės, Aurelijos Zajančkauskaitės darbų ciklas "T4 tipo bakteriofagų genų struktūros ir raiškos reguliavimo tyrimas". Eksperimentinės plėtros srityje bus premijuoti šie biomedicinos mokslų srities darbų ciklai: Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Akių ligų centro mokslininkių – Rasos Bagdonienės ir Rasos Sirtautienės "Savalaikės diagnostikos ir modifikuotų gydymo metodų pritaikymo svarba šiuolaikinėje aklumo prevencijoje" bei Vilniaus universiteto Ekologijos instituto mokslininkų: Vytauto Kesmino, Rimanto Repečkos, Tomo Virbicko, ir Lino Ložio "Žuvų populiacijų ir bendrijų tyrimų taikymas aplinkosaugoje ir žuvininkystėje".
Technologijos mokslų sekcijoje nuspręsta premijuoti Matematikos ir informatikos instituto mokslininką Albertą Čaplinską už darbų ciklą "Programų sistemų inžinerija: didelių programų sistemų kūrimo metodai, technologijos ir priemonės". Premijos bus įteiktos ir Benediktui Čėsnai (Lietuvos energetikos institutas), Leonui Vaidotui Ašmantui (Lietuvos energetikos institutas), Petrui Vaitiekūnui (Vilniaus Gedimino technikos universitetas) už darbų ciklą "Šilumos ir masės mainų intensifikavimas ir dėsningumų nustatymas energetiniuose įrenginiuose". Technologijos mokslų eksperimentinės plėtros srityje premijos bus įteiktos darbų ciklo "Automobilių kelių ir gatvių tiesybos technologijų eksperimentiniai tyrimai ir taikymas" autoriams, Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkams – Donatui Čygui ir Alfredui Laurinavičiui, sakoma Švietimo ir mokslo ministerijos pranešime.