Ar žinote, merginos, jog norėdamos būti gražios ir pernelyg puoselėdamos save, galite prisidaryti bėdų, kurios apvers jūsų gyvenimą aukštyn kojomis?
Ar galite patikėti, kad sportuodamos ir bado dietomis bandydamos tobulinti savo kūno formas, galite užkirsti kelią savo lytinio brendimo procesui? Siekdama užbėgti už akių gresiančioms problemoms, pasitelksiu šių metų mokslinio medicininio žurnalo „Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas“ lapkričio mėnesio numeryje išspausdinto straipsnio apie vėlyvą lytinį brendimą duomenis, papasakosiu jums, kaip apsisaugoti ir nepasiduoti ligoms, kurios gali sugriauti jūsų dar tik įsibėgėjantį gyvenimą.
Brendimo metu mergaitėms įvyksta itin svarbūs fiziniai, funkciniai, psichologiniai pokyčiai. Šiuo laikotarpiu formuojasi antriniai lytiniai požymiai (auga krūtys, gaktos plaukai, atsiranda mėnesinės), išryškėja spuogai, didėja klubų apimtis, ūgis. Keičiantis kūnui mergaitės ima reikšti nepasitenkinimą savo išvaizda, joms atrodo: „šlaunys per storos“, „kokie gi čia plaukimo ratai ant pilvo?“.
O išeitis iš šios situacijos, atrodo, tėra viena : arba keliauti į sporto centrą, arba laikytis varginančios dietos. Dėl informacijos stygiaus apie kasdien kintantį kūną kyla daug problemų, apie kurias niekas nė nesusimąsto. Merginos, kurios bręsdamos netenka daug svorio, patiria sunkius vėlyvo lytinio brendimo sutrikimus.Kas yra vėlyvas lytinis brendimas? Kas jį sukelia?
Vėlyvas lytinis brendimas tai - dažniausiai paveldima, tačiau ir išorinių faktorių veikiama liga, kuria serga 7-13 metų mergaitės. Viena iš priežasčių, dėl ko ši liga išsivysto -paveldimumas. Šis sutrikimas dar kitaip vadinamas konstituciniu lytinio brendimo vėlavimu, tačiau šiuo atveju gydymo nereikia, nes mergaitės, turinčios tokio tipo sutrikimus, vėliau be jokių medikamentų pagalbos pradeda bręsti.
Kita priežastis, dėl kurios atsiranda ši problema - lėtinės ligos, tokios kaip: cukrinis diabetas, cistinė fibrozė ar netgi astma. Jos progresuodamos sustabdo augimą ir vystymąsi, štai kodėl mergaitės suserga vėlyvuoju lytiniu brendimu.
Sąmoningas svorio metimas sportuojant arba kūno žalojimas dietomis – taip pat sutrikdo brendimo procesą. Šio sutrikimo paveiktos merginos dažnai būna labai išsekusios, liesos, jos netenka daug riebalų. Todėl jos, norėdamos būti gražesnės, susikuria begales kitų problemų, kurios dar labiau pablogina situaciją. Paskutinė priežastis, dėl kurios vėluoja lytinis brendimas - hipofizės ir skydliaukės sutrikimai. Šios liaukos gamina hormonus, reikalingus augimui ir vystymuisi.
Taip pat, vėlyvo brendimo priežastis gali būti „Turner sindromas“ t.y. chromosominių anomalijų sutrikimas. Moterys, kurioms nustatytas šis sindromas, yra žemesnės nei įprastai, dažniausiai nevaisingos, gali turėti kitų sveikatos sutrikimų.
Ar tai pagydoma?
Vėlyvojo lytinio brendimo gydymas kiekvienam yra individualus. Jeigu ši liga paveldėta - kreiptis į gydytoją nebūtina. Jei problemos sukėlėjai yra lėtinės ligos arba nevisavertė, nesubalansuota mityba, tuomet problemą reikia spręsti padedant šeimos gydytojui. Tik jis gali paskirti reikiamus medikamentus, kurie padės atstatyti lytinio brendimo procesą.
Šiuo metu vėlyvojo lytinio brendimo sutrikimas yra vis dažniau pasitaikantis, tačiau reikia laiku pastebėti problemą ir tinkamai ją spręsti. Nesikankinkite sukdamos galvą: „ar ne per storos jūsų šlaunys?“ , „ar ne per mažos jūsų krūtys?“, geriau kreipkitės į specialistus.