• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo nariai, įvairūs valdininkai turi galimybę už skatikus poilsiauti valdiškuose poilsio namuose. O kas pasirūpins vaikais?

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentarai vėl pageidauja, kad milijonai litų būtų skirti dar vienam Seimo rūmų remontui, kariškiai vos ne kasmet už milžiniškas sumas perka brokuotą techniką, ministerijų klerkai išsimoka tūkstantinius priedus, už savo pinigus keliame Afganistano gerovę.

REKLAMA

Tačiau nepasiturinčių šeimų vaikams valdžia rodo neva skylėtas tuščias kišenes – jų poilsiui reikiamos sumos nėra.

Maisto neužtekdavo

Net brangus vaikų poilsis ne visuomet būna kokybiškas. Vilnietė Vilija pasakojo, kad pernai savo dešimtmetį sūnų leido į stovyklą Kernavėje, tačiau vaiko poilsiu tėvai nesidžiaugė.

„Tai buvo kovos menų stovykla. Už penkias stovykloje praleistas dienas mokėjome 500 litų. Buvo žadama maitinti tris kartus per dieną. Sūnus pasakojo, kad skanaus maisto porcijos buvo labai mažos, tik to, kas nebuvo skanu, vaikai gaudavo daugiau. Jie nuolat buvo alkani, todėl tėvams teko vežti maisto“, – prisiminė moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė taip pat skundėsi, kad nebuvo galimybės vietoje papildomai nusipirkti maisto. Mamą šokiravo faktas, kad už dieną stovyklavimo reikėjo mokėti 100 litų ir dar teko papildomai rūpintis maistu.

„Tai buvo pirma sūnaus išvyka į stovyklą. Nežinau, už ką mokėjome, nes vakarais vaikai nieko neveikė, dienomis vyko kovos menų pratybos, buvo galima maudytis, bet juk už tokius pinigus buvo galima organizuoti turiningesnį laisvalaikį. Ką jau kalbėti apie maitinimą“, – stebėjosi mama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikai rūpi tik tėvams?

Į klausimą, kaip vertina stovyklų kainas, pašnekovė atsakė: „Palyginti su atlyginimais, jos yra per didelės. Šiemet taip pat leisime vaiką stovyklauti į Daugus. Septynios dienos kainuos 450 litų. Sutikčiau mokėti 700 litų, kad poilsio būtų bent trys savaitės. O dabar tenka mokėti didžiulę sumą už kelias dienas. Ką vaikui veikti likusią vasaros dalį?“

REKLAMA

Paklausta, ką mano apie tai, kad pastaraisiais metais vaikų poilsiui valdžia beveik neskiria lėšų, pašnekovė atsakė: „Valstybė turėtų padėti, juk yra valstybinių sanatorijų prie jūros, kur tikriausiai atsiranda vietos Seimo narių poilsiui. Niekas ir nesitiki, kad stovyklos bus rengiamos už dyka, bet reikėtų pagalvoti bent apie dalinį finansavimą ar bent suteikti patalpas. Taip pat reikėtų atsižvelgti, kiek vaikų auga šeimoje, ir skirti paramą. Atrodo, kad dabar vaikai rūpi tik jų tėvams.“

REKLAMA

Praeityje buvo geriau

Anksčiau našlaičiai ir vaikų namų auklėtiniai turėjo galimybę gauti nemokamai kelialapį, o kai kurioms sunkiai besiverčiančioms šeimoms valstybė padengdavo tam tikrą kelialapio kainos dalį.

„Kai šeimoje auga dešimt vaikų, suprantama, kiekvienas litas svarbus. Ir seniau buvo šeimų, kurios negalėjo susimokėti, – pasakojo buvęs Vilniaus savivaldybės Švietimo skyriaus darbuotojas Jonas Naujokaitis. – Žmonės sakydavo: „Negaliu sumokėti 50 litų už dvi savaites, dar juk reikia nuvežti ir parsivežti vaikus, duoti jiems kišenpinigių.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartais savivaldybė tokių šeimų vaikus nuveždavo, šiuos klausimus tėvai derindavo su kaimynais ir panašiai, bet didžioji dalis socialiai remtinų šeimų vis dėlto galėjo sumokėti už vaikų poilsį stovyklose.“

Jo teigimu, daug kas priklauso ir nuo stovyklų organizatorių, mat vieni savo paslaugas siūlo beveik už savikainą, o kiti užsideda didelius antkainius. „Išlaidos taip pat turi būti apskaičiuotos, reikia tiksliai žinoti, kam ir kiek galima išleisti. Gal nereikėtų mokėti direktoriui penkių tūkstančių litų atlyginimo?! Tokių atvejų yra buvę“, – kalbėjo J. Naujokaitis.

REKLAMA

Jis įsitikinęs, kad vaikų vasaros stovyklos atlieka ir svarbią socialinę funkciją, tad jos turėtų būti remiamos valstybės.

„Stovyklų išlaikymas kainuoja brangiai, sezonas trumpas, bet juk stovyklos atitraukia vaikus iš gatvės. Kai vaikas yra užimtas, prižiūrimas, jo poilsis turiningas, jis nesėdi laiptinėje ir nerūko“, – savo nuomonę išsakė J. Naujokaitis.

REKLAMA

Nemokamai poilsiaus nedaug

Švietimo ir mokslo ministerija skelbia, kad vaikų vasaros poilsiui stacionariose stovyklose šiemet skiriama tik apie milijonas litų. Dar apie 500 tūkst. litų Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos numatoma skirti specialiųjų poreikių mokinių vasaros poilsiui ar kitai neformaliojo ugdymo veiklai.

Atsižvelgiant į tai, kad programose dalyvauja per 3 500 specialiųjų poreikių mokinių, kiekvieno jų vasaros užimtumui gali būti skiriama iki 366 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš socialiai remtinų šeimų šiemet nemokamai ilsėsis tik 370 vaikų. 3 330 vaikų vasaros poilsiui gaus 30 proc. nuolaidą.

Remia dienos centrus

Per Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją finansuojamas nemokamas maitinimas vasaros atostogų metu organizuojamose dieninėse vasaros stovyklose bei skiriamos lėšos vaikų su negalia vasaros poilsio stovykloms. Be to, ministerija kasmet skiria finansavimą dienos centrams, kuriuos vaikai lanko ir vasarą.

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistų teigimu, siekdama užtikrinti neįgaliųjų socialinę integraciją, kiekvienais metais įgyvendina Neįgaliųjų socialinės integracijos programą iš valstybės biudžeto lėšų. Iš jos finansuojami Neįgaliųjų asociacijų veiklos rėmimo projektai, kurių viena iš remiamų veiklų yra neįgaliųjų savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymas mokymuose, seminaruose, stovyklose.

2011 metais finansuoti konkurso tvarka Neįgaliųjų asociacijų veiklos rėmimo projektai, kuriuos įgyvendinant buvo remtos veiklos: 54 savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo stovyklos, kuriose dalyvavo 1273 neįgalieji, iš jų 139 neįgalūs vaikai ir kurias organizavo 14 skėtinių neįgaliųjų asociacijų; 70 aktyvaus poilsio renginių/stovyklų, kuriose dalyvavo 2799 neįgalieji, iš jų 170 neįgalių vaikų ir kurias organizavo 8 skėtinės neįgaliųjų asociacijos; 2012 metais įgyvendinant Neįgaliųjų asociacijų veiklos rėmimo projektus, neįgaliųjų asociacijos numato organizuoti 47 stovyklas/plenerus neįgaliesiems (suaugusiems ir vaikams) ir 7 vasaros stovyklas, kuriose dalyvaus neįgalūs vaikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų