Tėvai sukando dantis. Padidėjęs mokestis už vaiko lopšelio-darželio lankymą juos, aišku, papiktino, bet juk alkano vaiko jame nelaikysi. Įdėsi lauknešėlį – pažeisi higienos normas. Pagelbėti žada ES remiamos vaisių ir pieno programos.
Mokestis didės
Kai kurie mažylių tėveliai apie mokesčio už vaiko lopšelio-darželio lankymą dydį buvo informuoti iškart po to, kai Šiaulių miesto savivaldybės taryba lapkričio 24 d. patvirtino atlyginimo už vaikų, ugdomų pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, išlaikymą savivaldybės švietimo įstaigose nustatymo tvarkos aprašą. Kiti darželiai neskubėjo – padarė tai praėjusią ar šią savaitę. Dar kiti ketina tai padaryti tik po šv. Kalėdų, kad, anot darželių direktorių, tėvams pokalbiais apie padidėjusį mokestį už vaiko išlaikymą nebūtų sugadinta šventinė nuotaika. Nuo Naujųjų metų tėvai turės kas mėnesį mokėti 25 litų mokestį už ugdymo aplinkos išlaikymą, kasdien – 2 litus už patiekalų gamybą. Atlyginimo už vaikų išlaikymą savivaldybės švietimo įstaigose nustatymo tvarkos apraše pateikta ir lentelė, kiek tėvams teks per dieną sumokėti už vaiko maitinimą.
Tėvai turi teisę pasirinkti ugdymo trukmę (nuo 4 iki 24 val.) ir maitinimų skaičių (ne daugiau nei 4 maitinimai arba be maitinimo) per dieną. Pasirinkus ne ilgesnį nei 4 val. trukmės ugdymą per dieną be maitinimo, atlyginimas už maitinimo paslaugas yra nemokamas – mokamas tik mėnesinis atlyginimas už ugdymo aplinkos išlaikymą.
Pavyzdžiui, lopšelio grupės vaikams nustatytas 165,5 Lt mokestis, jei jie valgys 2 kartus (pietus ir pavakarius); 197,7 Lt – jei valgys 3 kartus (pusryčius, pietus, pavakarius). Darželio grupės vaikams nustatytas 178,4 Lt mokestis, jei jie valgys 2 kartus; 214,9 Lt – jei valgys 3 kartus (pusryčius, pietus, pavakarius). Darželio grupės vaikų mokestis suskaičiuotas taip: 6,63 Lt (dienos mokestis maistui) + 2 Lt (virtuvės mokestis), suma padauginta iš darbo dienų skaičiaus (maksimalus darbo dienų skaičius per mėnesį – 22) + 25 Lt (abonentinis mokestis). .
Apie planuojamus kito mėnesio pakeitimus tėvai privalo informuoti įstaigą iki priešpaskutinės mėnesio darbo dienos. Tokia tvarka, aišku sukels darželiams šiokių tokių nepatogumų nuolat kas mėnesį skaičiuojant, kiek vaikų kiek maitinimų pasirinko.
Darželiai apie naująją tvarką tėvus informuoja įvairiai: vieni kvietė tėvelius į visuotinius susirinkimus, kiti juos informavo įteikdami lapus, kuriuose buvo nurodyti įkainiai ir prašoma pasirinkti jiems palankų variantą, kiti dar tik žada pakabinti skelbimą, kad tik tie tėveliai, kurie nori ką nors keisti, turi užeiti pas ugdymo įstaigos direktorę parašyti prašymo ir pan.
Anot lopšelių-darželių direktorių, tėvai, atsisakę vieno ar kito maitinimo, turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad tada vaiką į darželį turės atvesti ne kada tik panorėję, o atsižvelgę į maitinimo darželyje laiką.
„Jei, tarkim, atves vaiką prieš pusryčius, aišku, kad jis, išvydęs, kaip kiti pusryčiauja, užsimanys ir pats valgyti. O jei nenorės, kad valgytų pavakarius, turės prieš juos ir pasiimti. Higienos normoje yra griežtai parašyta, kad vaikai turi valgyti kas 3,5-4 valandas. Alkani grupėje negalės sėdėti – tėvai turės laiku pasiimti“, – teigė vieno iš miesto lopšelių-darželių direktorė.
Pagelbės vaisiai ir pienas
Savo nuomonę apie maitinimų skaičių jau pareiškę tėveliai ėmė su auklėtojomis derinti lauknešėlių reikalus – kad nereikėtų daug mokėti už maitinimą, patys ketina įdėti pusryčius ar pavakarius į dėžutę ir paslėpti vaikų persirengimo spintelėse.
„Jokiu būdu tėvai negalės taip daryti. Bus pažeidžiamos higienos normos. Jokio maisto, kaip ir vaistų ar kitų dalykų, vaikas į darželį atsinešti negali. Įsivaizduokite, kas bus, jei jis pusryčių įsidės varškės sūrelį, pasidės per karščius spintelėje ir suvalgys tik vakare. Infekcija garantuota!“ – sakė lopšelio-darželio direktorė.
Tačiau tėvams nevertėtų jaudintis, kad jų vaikai alkanomis akimis žiūrės į pusryčiaujančius ar pavakarius valgančius vaikus. Daug miesto lopšelių-darželių dalyvauja Europos Sąjungos remiamose „Vaisių vartojimo skatinimo mokyklose“ ar „Pieno vaikams“ programose. Jose dalyvaujančių ugdymo įstaigų (ikimokyklinių ir mokyklinių – iki 4 kl.) ugdytiniai vaisių ir pieno produktų gauna nemokamai. Vaikai per dieną gali paskanauti kriaušių, bananų, mandarinų, apelsinų arba obuolių (iki 200 g), atsigerti pieno, jogurto, kefyro (0,5-1 stiklinė), suvalgyti varškės sūrelį (75 g) arba „Pik-Nik“ sūrio lazdelių (2-3 vnt.). „Vaikai nelabai geria jogurtą, nes jis natūralus – be priedų, ir kefyrą, o visa kita sušlamščia pasigardžiuodami“, – sakė vieno iš lopšelių-darželių virėja.
Kiek tėvų pareiškė norą atsisakyti vieno ar kito maitinimo, lopšelių-darželių direktorės dar skaičiuoja. Anot „Salduvės“ direktorės, į keturių valandų grupę leisti vaiką pareiškė norą tik du tėveliai, pusryčių, pirminiais duomenimis, atsisakė tik apie 20. Lopšelio-darželio „Dainelė“ direktorė buvo peržvelgusi dar tik pusę pateiktų prašymų. Pirminiais duomenimis, keturių valandų grupę lankyti pasirinko tik vienas vaikas, iš pusės pateiktų prašymų – tik aštuoni pageidauja maitintis du kartus per dieną. Anot lopšelių-darželių direktorių, tikslūs duomenys bus žinomi kitą savaitę, bet itin didelių pokyčių nereikėtų tikėtis.
Povilas Lungė