Šiaulių universiteto (ŠU) senatui teko antrą kartą ieškoti kandidato į naują universiteto Tarybą. Prieš tai pateiktos profesorių Giedriaus Šiukščiaus, Vinco Lauručio ir docento Adolfo Juodraičio kandidatūros švietimo ir mokslo ministro buvo atmestos. Taryboje universitetas siekė užsitikrinti daugumą iš savo žmonių, bet ministras turėjo savo sąrašą.
Ministrui kandidatūros netiko
Visos valstybinės aukštosios mokyklos iki 2011 metų pabaigos turi pakeisti valdymą — priimti naujus statutus, suformuoti tarybas, išrinkti vadovus. Universitetai ir kolegijos iš biudžetinių tampa viešosiomis įstaigomis, o tai leis joms savarankiškai disponuoti savo turtu.
Praėjusiame ŠU senato posėdyje buvo nutarta švietimo ir mokslo ministrui Gintarui Steponavičiui pasiūlyti rinktis iš trijų kandidatų: ŠU profesorių Giedriaus Šiukščiaus, Vinco Lauručio ir docento Adolfo Juodraičio. Ministrui jos netiko. Kandidatūra yra skiriama bendru senato ir ministro sutarimu.
Į Vilnių buvo pakviestas senato pirmininkas profesorius Aloyzas Gudavičius, jo žodžiais, „beveik ant kilimėlio“.
Ministras pareiškė, kad nė vienas kandidatas netinka iš principo, nes jie yra universiteto bendruomenės nariai, reikia žmogaus iš kitur — socialinio partnerio. Išimtis padaryta Sveikatos mokslų universitetui.
Ministras pasiūlė A. Gudavičiui peržiūrėti kandidatų į tarybą sąrašą, kurį ministerijai pateikė Aukštojo mokslo taryba.
Iš aštuonių liks keturi
Įmonės, įstaigos, organizacijos, verslininkai kandidatais į ŠU tarybą pasiūlė beveik tris dešimtis asmenų. Aukštojo mokslo taryba atrinko aštuonis asmenis ir pateikė ministrui. Jis iš jų į tarybą atrinks keturis žmones.
Kandidatų sąraše Alfonsas Armalas, „Šiaulių plento“ generalinis direktorius, Arūnas Rupšys, UAB “Ruvera“ vadovas, Arvydas Murza, TEO Šiaulių regiono vadovas, Dirkas Cvikas, gamyklos “Baltik Vairas“ direktorius, Raimondas Koreiva, Lietuvos kooperatyvų sąjungos laikinasis vadovas, Jaunius Urbonavičius, mokslininkas iš Belgijos, Juvitas Giniotis, ŠU gimnazijos direktorius ir Stanislovas Dikšas, UAB “Šiaulių knygrišykla“ direktorius.
Diskusijos dėl dviejų
Trečiadienį senato posėdyje A. Gudavičius pasiūlė apsvarstyti J. Giniočio kandidatūrą. J. Giniotį į tarybos narius pasiūlė Lietuvos LIONS klubų apygardos gubernatorius Rimantas Stankevičius.
Technologijos fakulteto dekanas docentas Sergėjus Rimovskis, pareiškęs, kad reikia ir antro kandidato, pasiūlė „Baltik Vairas“ direktorių D. Cviką.
Docento Alfredo Lankausko nuomone, „Baltik Vairas“ ruošiasi reorganizacijai, ŠU gaus užsakymų, dėl to D. Cvikas taryboje tiktų.
A. Gudavičiaus nuomone, D. Cvikas ir taip patektų į tarybą iš ministerijos sąrašo, o dėl J. Giniočio gali būti visaip.
Profesorius Bronius Maskoliūnas buvo prieš, nes kai Humanitarinis fakultetas paprašė direktoriaus dviračių stovo, esą buvo atsisakyta padėti.
Senatas apsisprendė į slapto balsavimo biuletenį įrašyti abi pavardes. Už J. Giniotį balsavo 19 senato narių iš 27 dalyvavusių, už D. Cviką — keturi.
Tarybas „konstruoja“ Vilniuje
Naujųjų aukštųjų mokyklų tarybų sudarymas didžiąja dalimi priklauso nuo valios Vilniuje.
Pirmiausia visus kandidatus į tarybas filtravo Aukštojo mokslo taryba. Ji atrinkinėjo kandidatus ir perdavė juos Švietimo ir mokslo ministerijai, kuri dar kartą atsijos dalį kandidatų.
Dar prieš prasidedant tarybos sudarymui, universitete buvo svarstoma, kaip padaryti, kad taryboje būtų kuo daugiau ŠU bendruomenės narių. Dėl to ministrui ir buvo teiktos dėstytojų kandidatūros.
ŠU tarybą sudarys devyni asmenys. Jau dabar aišku, kad taryboje tebus keturi universiteto atstovai, kuriuos turėjo teisę išrinkti universitetas: profesorius Donatas Jurgaitis, docentai Stasys Tumėnas ir Gintaras Šaparnis bei studentų atstovas Klaidas Palikevičius, vadovaujantis Studentų atstovybei.
Jei ministras pritartų J. Giniočio kandidatūrai, taryboje pavyktų išlaikyti universiteto persvarą, nes ŠU yra vienas iš gimnazijos, kuriai vadovauja J. Giniotis, steigėjų.
Šiuo metu Lietuvoje veikia 27 valstybinės aukštosios mokyklos — 14 universitetų ir 13 kolegijų. Visas pertvarkos procedūras jau yra užbaigęs Mykolo Romerio universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvos žemės ūkio universitetas, Šiaulių valstybinė kolegija, Žemaitijos kolegija ir Panevėžio kolegija.
ŠMM, Aukštojo mokslo tarybos teikimu švietimo ir mokslo ministras į Šiaulių valstybinės kolegijos tarybą paskyrė — Saulių Dargužą, Šiaulių profesinio rengimo centro direktorių, Stanislovą Grušą, AB „Neaustinių medžiagų fabrikas“ generalinį direktorių, Alvydą Stulpiną, UAB “Putokšnis“ generalinį direktorių, Rimvydą Tamulaitį, Kurtuvėnų regioninio parko direktorių, o kartu su kolegijos akademine taryba — Vaivą Makštutienę, Šiaulių apskrities ligoninės medicinos direktorę.
Petras BALČIŪNAS