ua
Šį rugsėjį Dzūkijos sostinės moksleiviai kaip niekada gausiai rinksis į mokyklą vilkėdami uniformas. Tai – ne mokyklų vadovų, o pačių bendruomenių sprendimas. Gausėja švietimo įstaigų, kurių tarybos nusprendžia, kad uniformos yra ne tik gražu, bet ir praktiška, šiuolaikiška, be to – tai ir vizuali įstaigos vizitinė kortelė. Mokslo metais, kurie prasidės rytoj, uniformos bus privalomos jau ne tik Senamiesčio ir „Sakalėlio" pradinėse mokyklose, Šv. Benedikto gimnazijoje (ši įstaiga – atgimusių uniformų Alytuje pradininkė), bet ir Dzūkijos pagrindinės mokyklos 5–6 klasių, taip pat – Vidzgirio pagrindinės mokyklos 1–8 klasių moksleiviams. Uniformuoti mokslo metų pradžią švęs jau ir Daugų Vlado Mirono gimnazijos auklėtiniai.
Vaikai renkasi pagal modelį ir spalvą, tėvai – pagal kainą
Drauge su sovietine švietimo sistema į nebūtį iškeliavusios mokyklinės uniformos sparčiai grįžta į mokyklas nauju pavidalu. Šiuolaikiškų modelių drabužiai nevaržo jaunimo saviraiškos ir patinka tiek mokiniams, tiek jų tėvams – bent daugumai.
„Prie sprendimo įvesti mokykloje uniformas buvo einama trejus metus, vykdytos įvairios apklausos, rengti tėvų susirinkimai. Mokyklos taryba nusprendė, kad tai padarysime jau nuo šios rugsėjo 1-osios", – sako Vidzgirio pagrindinės mokyklos direktorius Valdas Račkauskas. Pasak vadovo, toks sprendimas priimtas ir dėl tvarkos, ir dėl drausmės, ir dėl patogumo, kad tėvams nebereikėtų galvoti, kuo vaikus aprengti.
„Kartu ugdomas pasididžiavimas savo mokykla", – pabrėžia direktorius. Jis neabejoja, jog mokslo metų pradžia šiemet įstaigai bus labai šventiška. Ir ne tik dėl to, kad mokyklos bendruomenė pirmą kartą vilkės uniformomis. Antroji proga – įstaigos 35-metis.
Beje, mokyklinės uniformos bus privalomos tik 1–4 ir 5–8 klasių moksleiviams, o 9–10 klasių auklėtiniai patys galės nuspręsti, ar jie siūsis uniformas, nes mokykla pagrindinė, tai yra dešimtmetė, o po 10 klasės ugdytiniai turės galimybę tęsti mokslus gimnazijose.
Uniformas Vidzgirio pagrindinės mokyklos bendruomenei siuva Vilniuje įsikūrusi įmonė „Lidata". Vyresniųjų moksleiviškos uniformos bus tamsiai pilkos, jaunesniųjų – tamsiai raudonos spalvos, lygaus ir languoto audinio. Uniformų kaina priklauso nuo komplekto ir drabužių dydžio. V.Račkauskas tikina, kad mokyklos tarybos nariai atsakingai sprendė, kokį variantą pasirinkti, atsižvelgdami ir į ekonominę situaciją. Pasirinktas kasdieniškesnis variantas: vietoj švarkų (moteriškas švarkas kainuoja 160–185 litus, vyriškas – 160–200 litų) – bluzonai ir džemperiai (75–85 litai) bei kelnės (75–100 litų) arba sijonas, sarafanas (apie 100 litų). Planuojama, kad vėliau moksleiviai pagal galimybes galbūt įsigis ir švarkus.
Mokytojai turėtų atrodyti dalykiškai
Kaip „Alytaus naujienoms„ pasakojo Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Česlova Mocevičienė, į uniformų reikalus skyrius nesikiša, tačiau labai sveikina švietimo įstaigų iniciatyvą jas įsigyti. „Džiugu ir tai, kad Alytuje atsirado pirmoji kregždė – Vidzgirio pagrindinėje mokykloje uniformomis vilkės ir mokytojai“, – pastebi pavaduotoja, kuri įsitikinusi, jog pedagogai privalo rengtis dalykiškai, atrodyti estetiškai, pasitempę, jeigu to paties reikalauja ir iš savo moksleivių.
Vidzgirio pagrindinės mokyklos bendruomenės sprendimas, kad jau netolimoje ateityje uniformą vilkės ne tik mokiniai, bet ir mokytojai, direktorius – bus pirmas toks atvejis Alytaus mokyklose, tačiau, kaip pastebi V.Račkauskas, geras pavyzdys užkrečia, ir daugelis jo kolegų sparčiai miklina sparnus šiuo klausimu. Nors mokytojų uniformos nespėta įvesti iki rugsėjo, tačiau jau žinoma, kokios jos bus. Vyrams pasirinktas klasikinis tamsiai mėlynas kostiumas su mokyklos emblema (tokį rugsėjo 1-ąją vilkės ir direktorius), moterims – švarkelis ir kelnės arba sijonas. Juos pasiūs Lietuvos gimnazistus, lakūnus ir stiuardeses, bankininkus rengianti UAB „Lidata“. Netrukus ji pristatys savo produkciją ir kaimynams – Jotvingių gimnazijos bendruomenei. Uniformas gimnazistai turės pasisiūti per 2012–2013 mokslo metus, suprantama, nebus reikalaujama, kad tai darytų ketvirtokai. Direktorius Kęstutis Miliauskas gimnazijos tinklalapyje intriguoja: „Aš jau nusipirkau tikrai gražų šios firmos dalykinį kostiumą. Pasirodysiu su juo per mokyklinių uniformų modelių pristatymą.„ Ant „podiumo“ iš pradžių moksleiviams, o vėliau ir jų tėvams bus pademonstruoti uniformų modeliai, tada beliks išsirinkti, galimas dalykas, kad pristatymus surengs ne viena uniformas siuvanti įmonė. Tokių įmonių Lietuvoje – tikrai nemažai.
Republikiniuose švietimo renginiuose dalyvaujantys alytiškiai mokytojai sako, kad uniformos ateina ne tik į mūsų miesto, bet ir į visos Lietuvos mokyklas, naujausia tendencija – neuniformuotų įstaigų lieka mažuma. Be to, uniforma ugdo ir aprangos kultūrą. Kaip pastebi vienos Alytaus gimnazijos direktorius, kiekvieną pavasarį į pamokas ateina „nei nuogų, nei apsirengusių" merginų, į kurias žiūrint pedagogams belieka spėlioti: ar jos turi mamas?
Mokyklinės uniformos – skiriamasis ženklas, todėl drausmina
Pirmoji švietimo įstaiga Alytuje, 2003 metais priėmusi kontroversišką sprendimą vienodai aprengti moksleivius, buvo Šv. Benedikto gimnazija. Šios idėjos autorius – mokyklos direktorius Vytautas Bigaila. Vadovas neslėpė, kad uniformų kelias buvo ilgas ir nelengvas, bet dabar labai džiaugiasi įgyvendinęs savo idėją: mokiniai atrodo kur kas tvarkingesni, išsiskiria iš bendraamžių, yra drausmingesni.
Prievolė kasdien vilkėti mokyklinę uniformą įrašyta dar Šv. Benedikto vidurinės mokyklos nuostatuose, taip pat – sutartyje, kurią su įstaiga pasirašo tėvai arba patys mokiniai, sulaukę keturiolikos metų. Gimnazijos vadovas pastebi, kad uniformą vilkėti vengia nebent 7–8 klasių moksleiviai, juos drausminti tenka klasių auklėtojams, gimnazijos savivaldos aktyvui.
Tuometės Šv. Benedikto vidurinės mokyklos uniformą sukūrė siuvimo įmonės „Lelija" dizaineriai. Languoto ir šviesiai pilko audinių uniformą sudaro švarkelis ir kelnės (mergaitėms komplektą galima papildyti ir sijonėliu), tėvai ją siuva individualiai. Priklausomai nuo dydžio, uniforma kainuoja 200–300 litų. Padėvėtą trijų dalių uniformą gerai paieškojus galima įsigyti mažiau kaip už 100 litų, kiti jas tiesiog padovanoja.
Katalikiškos gimnazijos pavyzdžiu pasekė pradinukai – prieš penkerius metus uniformos įvestos Senamiesčio pradinėje mokykloje. Tamsiai žalios spalvos švarkeliai su įstaigos emblema ir kelnių (sijono) komplekto kaina – per 200 litų. Uniformas pagal individualius užsakymus siuva siuvėja.
„Problemos dėl uniformų tikrai nekyla, nes daugelis šeimų jas išaugtas padovanoja mokyklai, o mes perduodame sunkiau besiverčiančioms šeimoms, be to, kasmet vyksta uniformų mugė. Nieko keisti neketiname, nes uniformos vaikams ir tėvams patinka, be to, drausmina, yra skiriamasis ženklas, alytiškiai jau atpažįsta, kad ji – Senamiesčio pradinės mokyklos", – tvirtina mokyklos direktorė Aldona Marijona Karalevičienė.
Siuva ir iš amžinai madingo džinso
„Sakalėlio" pradinės mokyklos uniformos modelį sukūrė pati jos direktorė Alma Janušienė, kai tėvai prabilo apie vaikams paaugus kylančius rūpesčius dėl aprangos – paaugliai nenori išsiskirti iš madingų bendraamžių, todėl uniforma buvo tikrai geras sprendimas.
„Sakalėlio" uniformos siuvamos iš džinso – stilingos ir amžinai madingos medžiagos.
Berniukai ir mergaitės dėvi kelnes ir švarkelius, jų modeliai šiek tiek skiriasi. Tėvams buvo labai svarbu, kad drabužiai būtų universalūs, t. y. juos būtų galima vilkėti kelerius metus. Trijų dalių uniforma kainuoja 170, dviejų – 125 litus.
Uniformas individualiai siuva siuvėja, o išmatavimas mažųjų laukia pavasarį, kai jie susirenka į pirmąsias pamokėles. Uniformos yra privalomos, išskyrus didžiųjų šalčių metą, kai svarbiausia yra vaikų sveikata.
Dzūkijos pagrindinės mokyklos taryba taip pat nusprendė, kad nuo šių mokslo metų mokyklinė uniforma mokiniams yra privaloma. Ją įsigyti reikės palaipsniui, pernai uniformą jau dėvėjo penktokai, nuo šio rugsėjo – ir šeštokai. Uniformas siuva siuvykla „Artelė", jas galima įsigyti ir uniformų mugėje. Uniformą sudaro tamsaus džinso švarkeliai, sijonai, kelnės.
Saulė Pinkevičienė