Švietimo sektoriaus situacija šalyje aktuali ne tik moksleiviams, studentams, bet ir mokytojams bei moksleivių tėvams. Kovo 29 d. Švietimo ir mokslo ministerija pristatė 11–12 klasių mokinių nuomonės tyrimą apie bendrąjį lavinimą ir studijas. Tyrimą atliko viešosios nuomonės tyrimų bendrovė RAIT.
Konferencijoje dalyvavęs švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius kalbėjo: „Aukštojo mokslo pertvarkai jau treji metai ir šiame kontekste galime pamatyti, kaip moksleiviai vertina šios pertvarkos suteiktas galimybes bei mokymosi sąlygas, mokytojų kvalifikaciją. Kalbėdami apie tyrimo įžvalgas, galime konstatuoti, kad didžioji dalis jaunimo savo ateitį sieja su Lietuva. Apie aštuoniasdešimt procentų moksleivių išreiškė ketinimą stoti į aukštąsias mokyklas. Tai patvirtina ir situacija, nes pernai į šalies aukštąsias mokyklas stojo apie 65–70 proc. abiturientų. Šis tyrimas nuvainikuoja mitą, kad jaunimas bėga į užsienį, kad ten pigesnės ir geresnės studijos.“
Ministro teigimu, tyrimas parodė, kad mokiniai palankiai vertina pedagogų darbą – jiems moksleiviai „parašė“ 7,7 balo. Trys ketvirtadaliai moksleivių teigė, kad jų mokytojai pajėgūs juos paruošti brandos egzaminams, neigiamas nuostatas šiuo aspektu išreiškė vos šešiolika procentų apklaustųjų.
Tyrimas parodė, kad apie studijas užsienyje jauni žmonės dažniausiai galvoja tikėdami, kad mokymasis ten suteiks geresnes perspektyvas ir galimybę susirasti darbą. Paklausti, ar studijų užsienyje svariausias pasirinkimo motyvas yra kaina, teigiamai atsakė vos devyni procentai apklaustųjų.
Paklausti apie studijų pasirinkimo Lietuvoje priežastis, respondentai teigė, kad itin aktualus dalykas yra galimybė pasirinkti norimą studijų dalyką (46 proc.), įsidarbinimo galimybę akcentavo 18 proc. apklaustųjų, o studijų kainą nurodė vos 8 proc. apklaustųjų.
Apklausa atlikta šių metų kovo mėnesį, iš viso apklausti 1042 respondentai iš visos Lietuvos.
Į klausimą, ar planuoja studijuoti aukštojoje mokykloje, 64 proc. apklaustųjų teigė, kad rinksis Lietuvos aukštąsias mokyklas, 16 proc. respondentų galvoja apie studijas užsienyje, 6 proc. apklaustųjų teigė neplanuojantys studijuoti aukštojo mokslo institucijose.