Vidurinėse mokyklose mažėja mokinių, pasirenkančių Europos Sąjungos kalbas kaip alternatyvą rusų kalbai, o Lietuvos ekonomika ir verslas vis labiau orientuojasi į užsienio rinkas – todėl smarkiai auga daugiakalbių specialistų, išmanančių konkrečios šalies ekonomiką, teisę, istoriją bei kultūrą, poreikis. Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje auga aukštos kvalifikacijos specialistų poreikis. Tai patvirtina įvairių organizacijų (Nacionalinės plėtros instituto, Lietuvos Respublikinės darbo biržos ir kt.) atlikti tyrimai mūsų šalyje: atskleista, kad Lietuvoje artimiausioje ateityje bene labiausiai turėtų išaugti ekonomikos specialistų paklausa. Panašios tendencijos vyrauja ir ES valstybėse – antai Danijos verslo tyrimų akademijos prezidentė Stina Vrang Elias prognozuoja, kad ekonomistų paklausa Danijoje 2015 m. bus triskart didesnė už pasiūlą. Sparčiai besikeičiančiame pasaulyje ekonomikos žinios vertinamos vis labiau, tačiau vien jų neužtenka – šiandien labai reikalingi daugiakalbiai specialistai. „Jau dabar yra didžiulė paklausa žmonių, mokančių anglų ir dar vieną kalbą – vokiečių, prancūzų, italų, ispanų arba skandinavų“, – pastebi UAB „Delta Management Solutions“ darbuotojų atrankos ir tiesioginės paieškos padalinio vadovė Vilija Būdvytienė.
Tačiau Lietuvos vidurinėse mokyklose moksleiviai vis rečiau pasirenka ne rusų, o Europos Sąjungos kalbas. Ženkliai mažiau moksleivių pasirenka mokytis prancūzų ir vokiečių kalbas, tad ypač paklausūs tampa tie specialistai, kurie ne tik išmano ekonomiką, bet ir gali susikalbėti su kitais europiečiais jų kalba. Šiandien Lietuvos ekonomika ir verslas yra plačiai orientuoti į užsienio rinkas, auga eksportas į Europos šalis, ypač į Vokietiją ir Prancūziją. Dėl to vis daugėja dirbančiųjų šių šalių įmonėse tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Vokietijos užsienio prekybos rūmai 2011 m. atliko tyrimą, kuris parodė, kad Lietuva iš 16 Rytų ir Vidurio Europos valstybių labiausiai pagerino savo reitingą pagal patrauklumą investicijoms: per dvejus metus nuo 2009-ųjų mūsų šalis pakilo iš dešimtos vietos į šeštąją. Taip pat pastebėta, kad Lietuvoje didėja ES šalių kapitalo įmonių skaičius bei jų apyvarta. 2011-aisiais tarp ES šalių valdomų įmonių, veikiančių Lietuvoje, didžiąją dalį sudarė Vokietijos (beveik 400) ir Prancūzijos (beveik 100) įmonės.
Vytauto Didžiojo universiteto Ekonomikos ir vadybos fakulteto Ekonomikos katedros vedėja prof. dr. Violeta Pukelienė atkreipia dėmesį, kad nors ekonomikos krypties bakalauro programų Lietuvoje jau yra nemažai, naujoji Europos ekonomikos studijų programa smarkiai išsiskirs iš siūlomų kituose universitetuose. „Vienas iš jos išskirtinumų yra tas, jog studijos vyks anglų kalba, o greta studentai studijuos ir dar vieną vienos iš pagrindinių Europos šalių kalbą bei tų valstybių ekonomiką. Studentai įsisavins ekonominius terminus, puikiai žinos ir taikys ekonominę ir verslo anglų bei vokiečių, prancūzų arba ispanų kalbas“, – pasakojo prof. dr. V. Pukelienė. Ne mažiau reikšminga tai, kad ši programa ruošia tokius specialistus, kurie šiandien labiausiai reikalingi verslo įmonėms. Kaip parodė tyrimas, atliktas JAV 2011 metais, tradicinių ekonomistų, orientuotų į darbą viešajame sektoriuje, poreikis nebeauga taip sparčiai. Verslui tampant vis labiau globaliu, rinkoje vis reikalingesni ekonomistai, kurie gerai suprastų verslo veiklos ypatumus kintančioje makroekonominėje aplinkoje regione ar pasaulyje. Todėl Europos ekonomikos studijos – tinkamas pasirinkimas ieškantiems bakalauro studijų programos, kurios absolventai būtų paklausūs specialistai darbo rinkose ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos valstybėse. Prof. dr. V. Pukelienė išskiria ir dar vieną programos privalumą: pasirinkusieji VDU Europos ekonomikos studijas turės galimybę atlikti praktiką Prancūzijoje, Vokietijoje, Ispanijoje. „Priklausomai nuo to, kokią kalbą pasirinks bei į kokios valstybės ekonomiką studentas gilinsis, jis ketvirtame kurse turės galimybę išvykti ten ir atlikti praktiką pasirinktoje įmonėje. Norime pasiekti, kad tokia praktika būtų pageidaujama, netgi rekomenduojama, nes suteiktų studentams neįkainojamos patirties“, – teigė V. Pukelienė. Europos ekonomikos studijų bakalauro programos absolventai galės kryptingai tęsti studijas magistrantūroje – rinktis Tarptautinės ekonomikos, Makroekonominės analizės ir politikos, Marketingo vadybos, Marketingo ir Tarptautinės komercijos ir kitas programas VDU bei kituose Lietuvos ir visos Europos universitetuose. Tolesnės tarptautinės studijos leis gilinti ir pritaikyti jau įgytas žinias: Europos ekonomikos studijų bakalaurai laisvai kalbės bent dviem Europos kalbomis, bus susipažinę su studijuotų šalių ekonomika ir kultūra, galės savarankiškai studijuoti tikslinius dalykus numatytuose ir pasirinktuose universitetuose. Įgiję šios programos bakalauro diplomą, absolventai galės dirbti ekonomistais, analitikais įvairiose Europos ir pasaulio šalių tarptautinėse verslo ir finansų įmonėse bei viešojo sektoriaus organizacijose, vertinti organizacijos, šalies, regiono, pasaulio ekonomikos pokyčius, numatyti tinkamas strategijas.