• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mes pramiegame maždaug trečdalį savo gyvenimo, bet gan retai susimąstome apie patį miegą ir mus aplankančius sapnus. Dažniausiai žmonių sapnai trunka net keletą valandų ir būna iš esmės labai skirtingi. Juose „verda“ tikras gyvenimas...

REKLAMA
REKLAMA

Vaikas, sulaukęs trejų metų, jau pradeda sapnuoti košmarus

Kiekvieną naktį žmogų aplanko nuo 4-ių iki 20-ties sapnų. Taigi per visą savo gyvenimą miegodami mes patiriame įvairius jausmus ir potyrius, įsikūnijame į įvairius personažus ir pan.

REKLAMA

Yra keletas skirtingų miego fazių. Gilaus miego fazėje žmogaus visas kūnas ilsisi, tuo tarpu lengvesnio miego fazėje pailsi bei „atsigaivina“ tik smegenys. Likus porai valandų iki tol, kol žmogus atsikelia, jis patiria REM (greitų akių judesių) miego būseną. Šio miego metu žmogus dažniausiai ir sapnuoja.

REKLAMA
REKLAMA

Įdomus faktas yra tai, jog kūdikiai patiria REM miego būseną mažiausiai 8 valandas per parą. Taigi juos dažniausiai ir aplanko sapnai. Kiek ugtelėję mažyliai sapnuoja kiek mažiau, tik pusę nakties. Vaikas, sulaukęs trejų metų, jau pradeda sapnuoti pirmuosius savo košmarus. Pastarieji juos aplanko gan dažnai. Tik sulaukę 7-erių metų košmarai pradeda kiek mažėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suaugę žmonės sapnuoja žymiai mažiau. Visos nakties metu jų sapnų skaičius sudarytų tik apie 20 procentų. Tuo tarpu itin senyvo amžiaus žmonių miegą tesudaro 15  procentų sapnų. Galima prieiti prie išvados, jog kuo žmogus senesnis, tuo jis mažiau sapnuoja.

REKLAMA

Žiurkės taip pat sapnuoja

Gyvūnai taip pat išgyvena REM būsneną, kurios metu sapnuoja. Priešingai nei žmonės, kuriuos šioje miego fazėje visuomet aplanko sapnai, gyvūnų gali ir neaplankyti. Masačiusetso technologijų instituto mokslininkai atliko eksperimentą su keturiomis žiurkėmis.

REKLAMA

Graužikai buvo įmesti į jiems specialiai sukurtą labirintą. Tame labirinte jie turėjo rasti išėjimą. Praėjus kiek laiko mokslininkai pamatavo atminties neuronų kiekį esantį žiurkių smegenyse.

Užmigus graužikams tokie patys matavimai buvo pakartoti. Stebėtina, bet atminties neuronų kiekis buvo nepakitęs. Mokslininkai konstatavo išvadą, jog žiurkės miegodamos sapnavo tuos pačius labirintus, kuriuos joms teko įveikti dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai sapnai virsta realybe

Įdomu tai, jog Džeimsui Polui Makartniui (James Paul McCartney) įžymiosios dainos „Yesterday“ melodija tiesiog susisapnavo! Atsikėlęs ryte jis iš karto įrašė pastarosios melodiją.

Kurį laiką jį kankino abejonės, ar tik tos muzikos jis nebuvo girdėjęs iki tol. Dž. P. Makartnis tiesiog negalėjo patikėti, jog jis visa tai tiesiog ėmė ir susapnavo! Neįtikėtina, bet daina „Yesterday“, remiantis Gineso rekordų knyga, turi daugiausia „koverių“.

REKLAMA

Rašytojas Markas Tvenas (Mark Twain) susapnavo savo jaunesniojo brolio Henrio mirtį! Tepraėjus mažiau nei porai savaičių M. Tveno brolis buvo mirtinai sužeistas sprogus valčiai. Tragiškiausia yra tai, jog žymusis rašytojas buvo šalia savo brolio, kai jis žuvo.

Pasaulis kupinas keistenybių, įvairių neįtikėtinų sutapimų. Žmogus pats pasirenka jais tikėti ar ne. Bet kartais kažkas būna aukščiau visko, jog netikėti tiesiog negali. Sapnai yra viena iš šių keistų sferų...

Balsas.lt/Jaunimas/ Associatedcontent

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų