Praeitą savaitę Šiaulių miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras mokyklose svėrė penktų ir aštuntų klasių moksleivių kuprines. Sunkiausia kuprinė svėrė 9 kilogramus, kuprinių svorio vidurkis – 4,12 kg.
Pasverta 1820 kuprinių
Šiauliuose 18 progimnazijų, vidurinių mokyklų ir Jaunimo mokykloje pasverta 1820 penktokų ir aštuntokų kuprinių. Sunkiausia iš jų svėrė 9 kilogramus, svorio vidurkis – 4,12 kilogramo.
Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, mokinio kuprinės svoris turi būti ne didesnis kaip 10 procentų mokinio kūno masės.
„Jei kuprinė sveria daugiau nei 15 procentų mokinio kūno masės, kyla didžiulė vaiko stuburo iškrypimo, netaisyklingos laikysenos grėsmė“, – perspėja Šiaulių visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Zita Sakalauskaitė.
Kuprinėse rasta vandens buteliukų, sulankstytų striukių, net visos savaitės vadovėlių. Kuprinėse būta ir kosmetikos, ir lėlių.
Penktokų kuprinės – per sunkios
Rekomenduojamą svorį atitinkančias kuprines turėjo 1269 akcijos dalyviai, tai yra 69,8 procento. 60 (3,3 proc. penktokų ir aštuntokų) nešioja daugiau nei 15 procentų jų kūno masės sveriančias kuprines.
Z. Sakalauskaitė pasakojo, kad tik 442 penktokų (54,2 proc.) kuprinės atitiko mokinių kūno masę, tarp aštuntokų tokių mokinių buvo 827 (82,6 proc.).
Prasčiau, palyginti su berniukais, atrodo mergaičių kuprinės. „Vyresnių klasių mokinės ypač mėgsta nešioti kuprines su vienu diržu. O juk svoris ant abiejų pečių turi pasiskirstyti tolygiai“, – dėmesį atkreipia specialistė.
Akcijos metu pastebėta, kad kuprines vienu diržu nešiojo 207 mergaitės (23,1 proc.) ir tik 44 berniukai (8 proc.). 183 (18,3 proc.) iš kuprinių vienu diržu mėgstančių moksleivių – aštuntokai, 68 – penktokai.
Kuprinė turi atitikti normą
Akcijos metu vertinta, ar kuprinės atitinka nustatytą higienos normą. Remiantis ją kuprinė turi būti mokyklinė, o ne sportinė – reguliuojamo ilgio, plačiais, paminkštintais diržais. Reglamentuojamas tuščios kuprinės svoris pradinių klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 700 gramų, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip kilogramas.
„Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau mokinio juosmens, ne ties sėdmenimis, kaip dažnai tenka matyti, – įspėja specialistė. – Sunkiausius daiktus kuprinėje reikėtų dėti taip, kad nešant jie būtų arčiausiai nugaros.“
M. Visockienė