Lietuvos edukologijos universiteto absolventė Asta Jasilionytė – viena iš daugiau kaip dviejų šimtų šiemet specialybės diplomus gavusiųjų ir liepos pirmosiomis dienomis Panevėžio darbo biržoje bedarbių gretas papildžiusiųjų.
Jauna kūno kultūros specialistė viliasi, kad darbo paieškos nebus bevaisės ir jai pavyks gauti mokytojos, trenerės ar kitą įgytos specialybės žinių ir sugebėjimų reikalaujantį darbą. Nemažai Astos kurso draugų jau išvyko ar greitai išvyks į užsienį dirbti įvairiausių darbų.
A. Jasilionytė sako, kad ir ji ketino palikti gimtinę. Tačiau nusprendė nors keletą metų padirbėti Lietuvoje pagal įsigytą specialybę – ne veltui apie ją svajota, rengtasi tokiam gyvenimo keliui, ketverius metus mokytasi.
Mokykloje aktyviai sportavusi mergina prieš rinkdamasi specialybę neabejojo be darbo ji neliksianti.
„Kaip ir visi, prieš pasirinkdama studijas, svarsčiau, ar baigus mokslus nebus sunku įsidarbinti. Bet visas abejones atmečiau. Jeigu nepavyks, kaip labiausiai norėjau, būti kūno kultūros mokytoja, galėsiu dirbti trenere ar mokyti aerobikos. Tokių specialistų pertekliaus, maniau, nėra“, – „Sekundei“ pasakojo šiuo metu intensyviai darbo pagal specialybę ieškanti absolventė.
Kol kas nereikia
Tokių kaip Asta šimtai – įsigijusiųjų daugiau ar mažiau paklausias specialybes ir su viltimi laukiančiųjų, kol nušvis išsvajoto darbo perspektyva. Jaunuoliai ne tik registruojasi Darbo biržoje, bet ir apie save skelbia įvairiuose tinklalapiuose, siunčia gyvenimo aprašymus, skambina ar tiesiog aplanko visas galinčias įdarbinti įstaigas.
Panevėžio darbo biržos direktoriaus pavaduotojos Audronės Biguzienės teigimu, darbo ieškančių absolventų daugiausia užsiregistruoja liepos mėnesį.
„Štai šiemet per birželį registravosi 137, o liepos pirmąją savaitę – 228 absolventai“, – „Sekundei“ teigė direktoriaus pavaduotoja.
Laisva darbo vieta pagal specialybę kartais atsiranda greitai, tačiau į ją dažniausiai pretenduoja ne vienas, o keletas ar net keliolika specialistų.
Šiemet į Darbo biržą daugiausia kreipėsi socialinio darbo specialybę įsigijusiųjų – net 21.
Miesto Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Raimonda Juodviršienė nemano, kad dauguma jų gali likti be darbo pagal specialybę. Dabar kaip tik prasideda Socialinių paslaugų centro plėtra, kuriamas Dienos centras, plečiamos kitos socialinę paramą teikiančios įstaigos.
„Socialinio darbo profesija dabar labai populiari, galbūt kol kas specialistų parengiama per daug, bet ateityje jų poreikis tik didės, tad tikrai kur įsidarbinti“, – tikino pavaduotoja.
Įvairios profesijos
Darbo biržoje registravosi daugiausia Panevėžio kolegijos, Kauno technologijos universiteto ir Panevėžio profesinio rengimo centro absolventų.
Darbo ieško Panevėžio kolegiją baigę septyni verslo vadybininkai, tiek pat kineziterapeutų, devyni buhalterinės apskaitos specialistai, keletas studijavusiųjų ikimokyklinio ugdymo ar socialinę pedagogiką, informacines sistemas ir kt. Iš baigusiųjų Kauno technologijos universitetą darbo ieško vienuolika verslo administravimo specialistų, penki statybos inžinieriai ir kt.
Pasak A. Biguzienės, šiuo metu darbo reikia šešiolikai buhalterinę apskaitos specialybę įgijusiųjų, penkiolikai verslo administravimą, dvylikai kineziterapiją studijavusiųjų, dvylikai virėjų, devyniems apskaitininko ir kasininko, šešiems kirpėjo mokymo programą baigusiems absolventams.
Kitų specialybių absolventai į Darbo biržą kreipėsi po vieną, du, tris.
A. Biguzienė primena darbdaviams, kad absolventų įdarbinimas gali būti remiamas organizuojant darbo įgūdžių įgijimo rėmimo priemonę pagal ESF projektą „Jaunimo užimtumo didinimas“.
Laisvų vietų pasitaiko
Vakar Panevėžio darbo biržoje buvo registruota daugiau kaip 40 laisvų darbo vietų specialistams ir asmenims, turintiems profesinį išsilavinimą. Darbdaviai ieško pardavėjų kasininkų, pardavėjų konsultantų, transporto vadybininkų, barmenų-padavėjų, finansų vadybininkų, siuvėjų, virėjų, tinkuotojų ir kitų profesijų darbuotojų. Integruotų paslaugų centras siūlo darbą bendrosios praktikos slaugytojai, viena gimnazija ieško tikybos mokytojo.
Pasak A. Biguzienės, per 2012 metus buvo įdarbinti 1224 absolventai. Daugiausia jų įdarbinama liepos–rugsėjo mėnesiais. Paklausiausi verslo administravimo, vadybos, buhalterinės apskaitos, socialiniai darbuotojai, virėjai.
Pernai 53 absolventai dalyvavo darbo įgūdžių įgijimo rėmimo priemonėje, 23 buvo įdarbinti subsidijuojant.
Kaip ir kasmet, siekiant greitesnės integracijos į darbo rinką, šiemet absolventams organizuojami dviejų dienų „Pirmo darbo“ programos renginiai. Per pirmą susitikimą absolventai supažindinami su Darbo biržos teikiamomis paslaugomis, vėliau pateikiama informacija apie situaciją darbo rinkoje, įsidarbinimo galimybes, bendravimo su darbdaviais aspektus, supažindinama su gyvenimo aprašymo bei motyvacinio laiško rengimo ypatumais, pristatoma „Talentų banko“ programa.
Liepos ir rugpjūčio mėnesiais planuojama po 12 tokių renginių.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ