Moksliniais tyrinėjimais besidomintis Lietuvos jaunimas rugsėjo 1-ąją įprasmino diskusija apie studentų mokslinės veiklos plėtrą susitikime „Studentų mokslinės veiklos skatinimas: dabartis ir ateities perspektyvos“. Su verslo ir valdžios atstovais jie aptarė trukdžius ir galimybes studentams tapti Lietuvos ateities akademine karta.
„Lietuvos starteginis interesas yra tapti didelę ekonominę pridėtinę vertę kuriančia šalimi. Šiuo metu esame liudininkai didelių investicijų į universitetų infrastruktūrą, mokslo centrus ir stambius institucijų pertvarkos ir modernizavimo projektus. Tačiau vienas didžiausių artimos ateities iššūkių bus ‚užpildyti' šiuos mokslo centrus kūrybingais žmonėmis, kurie sugebės paversti milijonines investicijas pridėtinę vertę generuojančiomis idėjomis ir fundamentaliosiomis žiniomis. Akivaizdu, jog mašinos pačios naujų idėjų nesukurs - tam būtini talentingi mokslininkai ir inžinieriai, o jų Lietuva atisvežti iš užsienio negali. Todėl pirmiausias uždavinys šiandieną - remti įvairiausiomis priemonėmis studentišką mokslinę ir inžinerinę veiklą, kuri paskatintų jaunimą rinktis tyrėjų ir mokslininkų profesiją“ – teiga dr. Gintaras Valinčius, 6 metus trunkančio projekto „Studentų mokslinės veiklos skatinimas“ iniciatorius ir vadovas.
Pasak G. Valinčiaus, šiuo metu ir artimoje ateityje šalys labiausiai rungtyniaus dėl protų ir šviežių idėjų, todėl būtina suprasti, jog jaunų talentų puoselėjimas bei visakeriopa parama, tiek idėjine, tiek finansine prasme, yra pirmasis žingsnis, norint neatsilikti šiose lenktynėse.
Viena iš ilgiausiai besitęsiančių studentinės veiklos finansavimo priemonių – Lietuvos mokslo tarybos bei ES struktūrinių fondų pagalba vykdomas projektas „Studentų mokslinės veiklos skatinimas“, kurio pagrindinis tikslas – skatinti akademinį Lietuvos jaunimą domėtis moksliniais tyrinėjimais, atskleisti mokslininko profesijos bei mokslininko karjeros perspektyvas bei sudaryti galimybę įvairių Lietuvos regionų bei aukštųjų mokyklų studentams susipažinti su žymiausiose mokslininkų grupėse, kolektyvuose ir centruose vykdomais moksliniais tyrimais. Per 6 metus projekte dalyvavo daugiau nei 1000 studentų, kurie išbandė savo kaip būsimųjų mokslininkų galimybes įvairiose mokslo srityse nuo menų iki biomedicinos. Bendra suma studentų veiklai finansuoti 2009-2010m. siekė 5 mln Lt.
Ši iniciatyva buvo pastebėta ir verslo atstovų. Nuo 2009 m. projekto partneriais tapo Investuotojų forumas ir „Philip Morris Baltic“, taip pradedant naują tradiciją Lietuvos istorijoje - mokslo ir verslo bedradarbiavimą. Jų skiriama parama leido sukurti papildomas praktikos vietas projekte, duodant galimybę geriausių projektų studentams labiau įsigilinti į savo tyrimų objektą. 2010 metais korporacija „Philip Morris Baltic“ studentų mokslinei - tiriamajai veiklai skyrė 61 5000 LT, už kuriuos buvo įgyvendinti 12 projektų.
Šiandieną vykusiame renginyje buvo pristatyti 2010 m. „Philip Morris Baltic“ paramos dėka vykdyti studentų tyrimai, kurie, pasak pačių student bei jų vadovų, gali atnešti naudos tiek nacionaliniame, tiek tarptautiniame lygmenyje. Studentų teigimu, mokslinės veiklos praktikos galimybės studijų metu yra vienas iš esminių faktorių, lemiančių apsisprendimą dėl tolimesnės karjeros eigos, o ypač - ar ji vystysis Lietuvoje, ar svetur. Pristatytų projektų intelektualinė vertė dar kartą priminė, jog bendromis ne tik valdžios bet ir privataus verslo investicijų pastangomis, Lietuva turėtų neabejotiną progą lyderiauti Europos mokslo kontekste. Dėl šios priežasties būtina atkakliai puoselėti ir remti studentus šiuo kritiniu sprendimų momentu.