• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo metu ne vieną abiturientą kamuoja galybė abejonių dėl pasirinkto universiteto ar specialybės. O studentai po pirmo kurso jau turi ką papasakoti.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiaulių kraštas“ kalbino penkis praėjusiais metais Šiaulius palikusius Škotijos, Anglijos, Latvijos ir Lietuvos aukštųjų mokyklų pirmakursius. Jie palygino ne tik mokymo programas, bet ir studentavimo kainas.

REKLAMA

Nagrinėja situacijas

Simonas Makštutis studijuoja mediciną Glazgo (Glasgow) universitete Škotijoje, Neringa Andrijauskaitė taip pat studijuoja mediciną Vilniaus universitete. Mokymosi principas šiuose universitetuose skirtingas, bet Simonui ir Neringai savoji tvarka patinka.

Glazgo universitete medicinos paskaitos organizuojamos remiantis situacijomis.

„Pirmadienį gauname tam tikrą situaciją, lyg pasakojimą apie žmogaus sužalojimą, simptomus. Iškeliame klausimus, į kuriuos reikia atsakyti norint išspręsti šia problemą. Ir iki ketvirtadienio dėstytojai skaito susijusias su šia situacija paskaitas, kuriose mes ieškome atsakymų. Ketvirtadienį atsakome į klausimus ir gauname naują situaciją iki pirmadienio,“ – pasakojo Simonas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, toks integruotas praktikos ir teorijos mokymas labai įtraukiantis ir įdomus. Ir biblioteka Glazge visą parą dirba ne be reikalo – tenka labai daug dirbti savarankiškai.

Mokslas sunkus, darbasatsakingas

Neringa Andrijauskaitė Vilniuje medicinos mokosi visiškai kitaip: „Mums tenka labai daug teorijos, ypač pirmuose dviejuose kursuose“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Merginai pirmieji metai buvo sunkūs, tačiau krūvis negąsdina.

Neringa pasakoja, kad nuo trečio kurso studentai gali prisiliesti prie medicinos. Tada didžioji dalis teorijos pagrindų jau būna išmokta.

„Čia lyg matematikoje, kur pirma išmokstama daugybos ir dalybos, o tada kimbama į įdomius uždavinius“.

REKLAMA

Medicinos studentai žino – būsimas darbas yra labai atsakingas, todėl ir mokslas sunkus.

Studentų nedaug, konkurencijadidelė

Rasa Girtavičiūtė studijuoja Latvijoje, Stokholmo aukštojoje ekonomikos mokykloje Rygoje, ekonomiką ir viešąjį administravimą. Rasos universitetas yra Švedijos Stokholmo aukštosios ekonomikos mokyklos padalinys Latvijoje, skirtas Baltijos šalims.

REKLAMA

Švedų universitetas pagal „Eduniversal“ verslo mokyklų reitingą vertinamas kaip 12-tas šios srities universitetas pasaulyje, nors Rygoje mokosi vos 400 studentų. Rasa pasakojo, kad konkurencija stojant didelė, tačiau dauguma studentų nedideliame universitete tampa pažįstami.

Rasa spėja, kad dėl tos pačios priežasties šiame universitete palaikomi glaudūs ryšiai su baigusiais studentais: „Jie suvesti į duomenų bazę, bet kada gali jiems parašyti ir ko nors paklausti ar pasiūlyti dirbti projekte“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslas paremtas praktika

Gabrielė Vingraitė grafinį dizainą studijuoja Vilniaus dailės akademijoje.

Jos mokslai paremti praktika. Paskaitų metu studentai kuria darbus, dėstytojai jiems pataria, tuo pačiu suteikia teorinių žinių. Vėliau dėstytojai paaiškina studento klaidas. Jokių ginčų „dėl skonio skirtumų“ nėra kilę, nes darbai vertinami labai profesionaliai.

REKLAMA

Du darbaiper dieną

Gabrielė taip pat kaip ir Simonas, šią vasarą nusprendė pailsėti ir nedirbti. Rasa kaupia patirtį neatlygintinai dirbdama banke, o Neringa – stebėdama operacinės darbą ligoninėje.

Karolis Daulius chemiją studijuoja Birmingamo universitete Anglijoje, pasiliko ten vasarai ir šiuo metu dirba dviejuose darbuose.

REKLAMA

Studentas iš pradžių ieškojo darbo internete, tačiau nesisekė.

„ Vieną dieną užsimoviau kostiumo kelnes, nusiskutau ir su savo gyvenimo aprašymu perėjau daug įmonių. Tą pačią dieną į du darbus priėmė“, – pasakoja Karolis.

Vaikinas dabar dieną dirba kinų restorane, o naktį – klube. „Būna, kad iš klubo sugrįžtu apie 5 valandą ryto, ir dvi valandas pamiegojus reikia keltis vėl į darbą“, – šypsodamasis varginančia patirtimi dalijosi Karolis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažiūrėjo lanksčiai

Karolį į Anglijos Birmingamo universitetą priėmė, nors per abitūros egzaminus nesurinko reikiamų balų.

Universitetas prašė chemijos egzaminą išlaikyti šešetui (jis mokėsi pagal tarptautinio bakalaureato programą, kurioje yra septynbalė sistema). Tačiau vaikinui labai nepasisekė ir jis egzaminą išlaikė trejetui.

REKLAMA

Universitetas tada paprašė įrodyti, jog iki egzamino Karolis sugebėjo mokytis šešetui. Nusiuntus senus chemijos darbus, jis buvo priimtas į universitetą.

Mokestis už studijas negąsdina

Neringa (VU), Gabrielė (VDA) bei Simonas (Glazgo universitetas) už studijas nemoka. Karoliui (Birmingamo universitetas) ir Rasai (Stokholmo aukštoji ekonomikos mokykla Rygoje) vieni mokslo metai kainuoja atitinkamai 3,2 ir 3,5 tūkstančio litų.

REKLAMA

Karolis pasakojo, kad Anglijoje sudaryta tokia sistema, kad kai asmens atlyginimas pakyla aukščiau nustatyto lygio, jam nuskaičiuojami paskolos procentai. Vaikinas teigė, jog tarp bendrakursių dar negirdėjo atvejo, kad kas nors mokestį susimokėtų be paskolos.

Rasai taip pat sudaryta panaši skolos grąžinimo schema, jos universitete visi moka už mokslą. Skola ją iš pradžių šiek tiek baugino, tačiau prasidėjus paskaitoms, Rasa teigia supratusi, kad tai – kokybiška investicija.

REKLAMA
REKLAMA

Studentų išlaidos:

Kaina už studijas

Glazgas, Škotija, medicina – nemokamai.

Birmingamas, Anglija, chemija – 12 900 litų.

Ryga, ekonomika ir viešasis administravimas – 12 000 litų. Vilnius, medicina – 10 000 litų arba nemokamai.

Buto nuoma (be mokesčių)

Glazgas (15 min. iki universiteto), 3 kambariai ––2800 litų.

Ryga (senamiestyje, 2 min. iki universiteto), 3 kambariai –1300 litų. Vilnius (40 min. iki universiteto autobusu), 4 kambariai –1000 litų.

Bendrabučio nuoma mėnesiui (pigiausiai). Glazgas – 1200 litų. Vilnius – 170 litų.

Batonas

Glazgas – 2 litai.

Birmingamas – 1,8 lito.

Ryga – 1,9 lito.

Vilnius – 2 litai

1 litras pieno

Glazgas – 3,9 lito,

Birmingamas – 2 litai.

Ryga – 2,4 lito.

Vilnius – 2,2 lito.

2 litrai kokakolos

Birmingamas – 6,6 lito.

Ryga – 4,7 lito.

Vilnius – 4,5 lito.

Kelnių atlenkimas

Glazgas – 39 litai.

Vilnius – 10 litų.

Kavos puodelis kavinėje

Glazgas – 9 litai.

Vilnius – 3,5 lito.

Vladas JANKUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų