Iš dvidešimt devynių lopšelių-darželių Šiauliuose lieka tik vienuolika, atleidžiami darbuotojai, naikinamos savarankiškai dirbančios valgyklos ir vaikai maitinami centralizuotai.
Šiaulių meras Justinas Sartauskas kažkodėl užsisėdo švietimo įstaigas. Uždaryta gali būti ir mokykla, kurioje mokosi mero dukra. Įdomu, kodėl?
Uždarius dar šešias pradines ir vidurines mokyklas ketinama sutaupyti keliolika milijonų litų. Tokie planai buvo kurpiami šią savaitę Šiaulių savivaldybės Švietimo skyriuje įvykusiame pusiau slaptame pasitarime. Tuo pat metu Savivaldybės administracijoje kuriami nauji etatai.
Nurėš ketvirtį lėšų
Daugiau nei abejotinus, dešimtis milijonų litų kainuojančius projektus apžiojusi Šiaulių savivaldybė priėjo liepto galą – auga skolos už šildymą, vandenį, lengvatas turinčių keleivių vežimą, o metų pabaigoje gali pristigti pinigų ir atlyginimams. Prieš mėnesį Šiaulių miesto tarybos Finansų ir ekonomikos komitetas Savivaldybės administracijai pavedė suskaičiuoti, kuriose srityse dar galima nurėžti pinigų. Ir vėl atsigręžta į švietimo bei kultūros įstaigas. Kai kurioms iš jų ateinančiais metais lėšos gali būti sumažintos dar ketvirtadaliu, nors ir su dabartiniais biudžetais kultūrininkai nebepaveža renginių. Kad biudžetai gali mažėti net ne keliolika procentų, patvirtino ir Savivaldybės administracijos direktorius V. Damulevičius. Tačiau didžiausi sukrėtimai gresia miesto švietimo sistemai.
Sutaupyti milijonai ir bedarbiai
Jau buvo skelbta, kad iš politikų sudaryta komisija slapta rengia mokyklų, kurios bus uždarytos, sąrašą. Kol kas minimos mažiausiai šešios pradinės ir pagrindinės mokyklos. Nors Šiaulių meras Justinas Sartauskas pats kalba, jog į lopšelius-darželius ateina vis daugiau vaikų, idėjos uždarinėti mokyklas neatsisakoma.
Po šią savaitę įvykusio pasitarimo paskelbti ir skaičiai – 12 milijonų litų, kuriuos sutaupytų miesto biudžetas pagal Švietimo skyriaus parengtą planą. Tiesa, neskaičiuojama, kiek pašalpų reikės išmokėti bedarbiais tapusiems švietimo įstaigų darbuotojams. Nes pagal parengtą planą, jeigu jis bus įgyvendintas, bedarbių žada ir Savivaldybės administracijos direktorius V. Damulevičius.
Nori perimti viešuosius pirkimus
Šiaulių savivaldybėje jau seniai sklando norai panaikinti ikimokyklinių įstaigų savarankiškumą, atimti pinigus ir centralizuotai organizuoti viešuosius pirkimus, juos perimant į savo rankas. Todėl iki šiol išlaikoma biudžetinė įstaiga „Paslauga“, kurios bene didžiausias darbas – prižiūrėti pastatą, kuriame įsikūręs Švietimo skyrius (palyginkime su Savivaldybės Ūkio skyriumi, kuriame pora žmonių rūpinasi daugybe Savivaldybės pastatų).
Nuo ateinančių metų šias svajones norima paversti realybe, nors perkant maistą centralizuotai mieste jau buvo kilęs „auksinių agurkų“ skandalas, kai vasaros metu už kilogramą agurkų tiekėjams buvo mokama iki septynių litų.
Po vieną lopšelį-darželį rajone
Šiuo metu mieste veikia dvidešimt devynios ikimokyklinės įstaigos, o po reformos liktų tik vienuolika – lopšelius-darželius norima sujungti. Vienas lopšelis-darželis susidėtų iš trijų pastatų. Darbo netektų ne tik administracijos darbuotojai, bet ir mažiausias pajamas gaunantys ūkio darbininkai. Atleidimo lapeliai gresia kelioms dešimtims darbuotojų.
Savivaldybės administracijos direktorius V. Damulevičius tikina, jog tai tik vienas iš svarstomų variantų. Kitas variantas – centralizuotai pigiau pirkti elektros energiją visoms švietimo įstaigoms (kituose šalies miestuose jau seniai energija perkama biržoje).
Direktorius buvo kiek nepatenkintas, kad anksčiau laiko pasklido informacija apie dėliojamus planus, tačiau, anot jo, tai „sujudino“ pačius ikimokyklinių įstaigų darbuotojus, todėl laukiama, ką pasiūlys jie patys.
Meras teigia nežinojęs
Idėją neliesti ikimokyklinių įstaigų koalicinėje sutartyje įrašė patys socialdemokratai. Vakar socialdemokratų meras Justinas Sartauskas dievagojosi apie planus naikinti ikimokyklines įstaigas pats sužinojęs tik prieš keletą dienų. Meras teigia girdėjęs, kad viena iš idėjos autorių yra Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė. (Vakar prisiskambinti Švietimo skyriaus vedėjai nepavyko – nekėlė telefono ragelio.)
Ar meras kalba nuoširdžiai? Savivaldybės vadovai jau seniai pastebėjo, kad daugybę metų valdininkams vadovavęs J. Sartauskas mero darbą painioja su administracijos direktoriaus darbu. Tad ar tikrai smulkiai viskuo besidomįs meras nieko nežinojo? Šaltiniai Savivaldybėje kalba ką kita – esą mokyklų uždarymo autorius J. Sartauskas ir čia prikišęs nagus.