Gegužės 15-oji – Šeimos diena, bet Lietuvoje jau kurį laiką klausimas, kas yra šeima, kelia aršias politikų ir visuomenės diskusijas. Daugybę triukšmo sukėlė Seimo narių įregistruotas įstatymo projektas, keičiantis Konstitucijos 38 straipsnio nuostatas ir įtvirtinantis, kad „šeima sukuriama laisvu vyro ir moters sutarimu sudarius santuoką“. Anot šios pataisos kritikų, tai pačios LR Konstitucijos nuostatų pažeidimas bei kišimasis į asmenų privačius santykius. O ką apie skirtingus šeimos modelius mano lietuviai ir kaip vertybių bei prioritetų kaita atrodo mokslininkų akimis?
Tradicija skatina tuoktis
Prieš dešimtmetį savo santykius santuoka įteisinusi 35 metų trijų vaikų mama Monika kalbėdama apie tai, kas paskatino įteisinti santykius santuoka, sakė: „Kai renkiesi tradicinį kelią ir neprieštarauji nusistovėjusioms normoms, viskas vyksta natūraliai: susirandi tinkamą žmogų, vėliau – santuoka ir mintys apie vaikus“.
Paklausta apie tai, kaip vertina diskusijas, kad šeima reiktų laikyti tik santuoka savo santykius įteisinusius žmones, pašnekovės sakė: „Esu plačių pažiūrų ir nemanau, kad kokie nors apribojimai yra geri. Jei vieni šeimą įsivaizduoja vienaip, o kiti – jau kitaip, turi būti suteikta pasirinkimo laisvė.“
Kalbėdama apie skirtumus susituokusių ir nesusituokusių, bet vaikus auginančių šeimų gyvenimo modelį, pašnekovė sakė: „Nemanau, kad skirtumų yra daug, juk yra bendri vaikai, namų ūkis ir tuomet veikiausiai pasimiršta santuokos buvimas ar nebuvimas. Viskas priklauso nuo žmonių, požiūrio, jei jiems patiems gerai, tuomet kiti dėl to neturėtų sukti galvos, kur kas liūdnesnė situacijoje, jei vienam iš partnerių toks gyvenimo būdas priimtinas, o kitam norėtųsi tai keisti.“
Visuomenėje esama gajaus stereotipo, kad šeimos, sukurtos santuokos pagrindu, yra kur kas tvirtesnės ir santykiai jose patvaresni. Apie tai, ar tiesa, kad santuokos buvimas turi įtakos šeimos darnai, pašnekovė sakė: „Vargu ar tai tiesa, juk kiekvieną dieną renkiesi – būti su žmogumi, ar ne. Kažin, ar poros santykius nuo krizių gali gelbėti faktas, kad jie susituokia, viskas priklauso nuo požiūrio.“
Maišto forma ir pasirinkimo teisė
Anot moters, priežasčių, kodėl poros neskuba įteisinti savo santykių santuoka, esama daug ir įvairių: vieni tam neteikia didelės reikšmės, kitiems tai būdas išreikšti savo protestą prieš tėvų ar visuomenės nuomonę.
Monika neslėpė, kad iš vyresniosios kartos atstovų ne kartą girdėjo išsakytą kategorišką nuomonę, kad vaikai turi gimti santuokoje, o paklausta apie tai, kokį šeimos modelį norėtų, kad pasirinktų pačios suaugę vaikai, moteris sakė: „Viskas priklauso nuo to, apie kokį gyvenimo etapą kalbame – vieni skuba susituokti, o paskui – išsiskirti, kiti – sprendimus priimti delsia. Santykių pradžioje – partnerystė, paskui santuoka ir vaikai – tai teisingiausias kelias, bet jei santykių pradžioje bus partnerystė ir vaikai, o santuoka tik paskui – čia nieko blogo nematau. Santuoka – pasirinkimo teisė.“
Požiūris apie santuoką primetamas
29 metų vilnietė Brigita su partneriu augina 6-erių dukrą. Paklausta, kas lėmė, kad buvo atsisakyta tradicinės santuokos, jauna moteris sakė: „Sprendimą nesituokti priėmėme sąmoningai, nes požiūris, kad tradicinė šeima – tai būtinai susituokę žmonės, yra primetamas. Juk svarbiausia, kad žmonės pasitikėtų vienas kitu ir vienas kitą mylėtų, ne taip svarbu, ar bus neita į santuokų rūmus, ar ne.“
Moteris prasitarė, kad jos partneris turi karčios gyvenimo santuokoje patirties: „Jis žino, ką tenka išgyventi per skyrybas. Kartu esame jau ilgai ir nieko niekam neprivalome įrodinėti tuokdamiesi, – kalbėjo pašnekovė ir prisipažino, kad santykių pradžioje artimieji bandė įtikinti, kad santuoka būtina. – Kodėl turime daryti taip, kaip daro visi ir kaip reiktų suprasti tą požiūrį taip daryti privalu?“
Tuoktis Lietuvoje rizikinga?
Paklausta, ar esama skirtumas tarp šeimų, kurios sukurtos santuokos pagrindu ir partnerystės ryšiu susijusių žmonių, kurie kartu augina vaikus, pašnekovė sakė: „Mūsų valstybė nesuteikia jokių išskirtinių socialinių garantijų šeimoms, tad atsakymas į klausimą, kas yra šeima, veikiausiai egzistuoja kiekvieno žmogaus galvoje. Kiek žinau, pavyzdžiui, Vokietijoje tuoktis verta vien dėl socialinių garantijų, mokesčių lengvatų šeimoms, o Lietuvoje atvirkščiai – jei vyras prasilošia, ar prisiima greitųjų kreditų, kenčia žmona ir vaikai.“
Apie tai, ar lankydami darželį ar mokyklą vaikai, kurių tėvai gyvena partnerystės principu, jaučia kokį nors išskirtinį dėmesį ar diskriminaciją, pašnekovė sakė: „Taip gyvenančių šeimų yra daug. Mūsų dukrai nekyla jokių klausimų dėl šios situacijos, ji žino, kad vestuvių nebuvo, bet visa kita yra taip pat, kaip ir kitose šeimose.“ Pašnekovė juokavo, kad tik labai naivios moterys galvoja, kad santuoka – būdas „pririšti“ vyrą.
Moters teigimu, Lietuvoje šiuo metu yra kur kas rimtesnių problemų, kurias turėtų spręsti atsakingos institucijos: „Daugybė šeimų išyra dėl alkoholizmo, lietuviai masiškai emigruoja. Kai šeima nesuduria galo su galu ir vienas iš tėvų ryžtasi išvykti padirbėti į užsienį, tai taip pat grėsmė šeimai, juk nemažai išvykusiųjų ten suranda geresnį gyvenimą. Kai žmonės jausis saugūs savo šalyje, santuokų daugės. “