Šiemet rugsėjo 1-ąją į Panevėžio rajono mokyklas sugužės gerokai mažiau moksleivių nei pernai, o vienas skyrius bus visai uždarytas. Nepaisant to, tikimasi, kad bent kitąmet situacija bus kiek geresnė.
Kol kas Panevėžio rajono savivaldybė neturi tikslių duomenų, kiek moksleivių šį rudenį lankys mokyklas. Mat rugsėjį duomenys šiek tiek pasikeičia. Kol kas rugsėjį rajono mokyklose laukiama 3 821 moksleivio. Į šį skaičių priešmokyklinukai neįtraukti. Tai birželio 1-osios duomenys.
Mokysis mažiau
Šiuos mokslo metus baigė 3 958 moksleiviai, tad realiai rajono mokyklų suoluose nebeliks kone 140-ies. Tad šiek tiek keičiasi ir klasių komplektų skaičius. Sumažėjus moksleivių, šiemet uždaromas Berčiūnų pagrindinės mokyklos Berniūnų skyrius. Kitaip, anot Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės Skaidrutės Kriukienės, neišeina – per tris klases nesurenkamas net minimalus moksleivių skaičius – tėra tik septyni mokiniai.
Pasak vyriausiosios specialistės, apie uždarymą kalbėta su tėvais, bendruomene, ir nuo rugsėjo vaikai ir mokytoja važinės mokytis ir dirbti jau į Berčiūnus. S. Kriukienė priminė, kad minėtą mokyklos skyrių planuota naikinti jau pernai, vis dėlto buvo apsispręsta dar palikti, tačiau šiemet situacija nepagerėjo.
Rado bent laikiną išeitį
Kitų mokyklų ar skyrių šiemet neplanuojama naikinti. Pasak S. Kriukienės, Smilgių vidurinės mokyklos Gustonių skyriuje surinkta dešimt moksleivių, tad jis neuždaromas. Jos teigimu, problema ta, kad kai kuriose vietovėse net ir per keletą klasių tebūna 7–8 mokiniai.
„Jaučiama, kad smarkiai sumažėjo moksleivių“, – sakė vyriausioji specialistė.
Problemų dėl sumažėjusio moksleivių skaičiaus turi ne vien minėtos mokyklos, bet ir kitos. Pasak S. Kriukienės, planuota, kad, mažėjant moksleivių, mokyklos būtų mažinamos, tai yra iš vidurinės galėtų virsti pagrindine, iš pagrindinės – pradine, tačiau realus gyvenimas parodė, kad toks žingsnis nelabai įmanomas. Planus jaukia mažėjantis mokinių skaičius.
„Praėję metai parodė, kad kuo žemesnės klasės, tuo mažiau vaikų ateina“, – pasakojo S. Kriukienė.
Daugiausia moksleivių kol kas būna vyresnėse klasėse, tad realiai nebelieka galimybės pagrindinę mokyklą versti pradine. Pavyzdžiui, buvo planuota Uliūnų pagrindinę mokyklą paversti pradine, tačiau ją pernai teko uždaryti. Vyriausioji specialistė tikisi, kad ateityje bent kai kuriose didesnėse gyvenvietėse situacija pasitaisys, nes yra daugiau priešmokyklinukų. Žinoma, jei iki tol, kol vaikams reikės eiti į mokyklą, jų tėvai neišvyks gyventi į užsienį ar kitą rajoną.
Sėkmingai išsisuko
Kol kas rajono mokykloms naujų mokytojų nelabai reikia – ieškoma tik vieno kito. Pasak S. Kriukienės, yra sukurta duomenų bazė, pasiūla nemaža. Pavyzdžiui, nemažai darbo ieško pradinių klasių mokytojų, siūlosi dirbti ir kūno kultūros, muzikos, kitų dalykų pedagogai.
Vyriausiosios specialistės teigimu, dėl mažėjančio moksleivių skaičiaus atleisti mokytojų kol kas neprireikė. Tiesa, darbo krūviai mažėja.
Gana sėkmingai išspręstas ir uždaromo Berniūnų skyriaus klausimas. Pasak S. Kriukienės, Berniūnuose pradinukus mokiusi mokytoja mokys Berčiūnuose – vaduos kitą mokytoją.
„Bent laikinai – galbūt keleriems metams – klausimas išspręstas sėkmingai. Mokytoja turės galimybę dirbti“, – sakė vyriausioji specialistė.
Daiva SAVICKIENĖ