• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis dažniau paaugliai ir netgi vaikai, kurie galvoja esantys priešingos lyties negu gimė, gauna tėvų pritarimą lyties keitimui ir, medikų padedami, pradeda gydymo kursą, būtiną prieš lyties keitimo operaciją. Apie šią kol kas nedidelę, bet įgaunančią vis didesnį pagreitį tendenciją pranešė medicinos žurnalas „Pediatrics“.

REKLAMA
REKLAMA

Los Andžele gyvenanti aštuonerių metų antros klasės mokinė yra tipinė pacientė. Sulaukusi vos vienų su puse metų amžiaus ji mamai pareiškė: „Aš esu berniukas“. Nuo tada mergaitė pati tuo įtikėjo. Šeima iš pradžių buvo sukrėsta mergaitės įsitikinimo, bet dabar su savo dukra elgiasi tarsi ji būtų berniukas ir ketina pradėti gydymą, kai tik pasirodys pirmieji lytinio brendimo ženklai.

REKLAMA

Bostono vaikų ligoninės vadovas daktaras Normanas Spackas sako, kad pediatrai turi žinoti, jog tokie vaikai egzistuoja ir juos reikia gydyti. N. Spackas yra vieno iš trijų pranešimų autorius, kurie pasirodė žurnale šį pirmadienį.

„Tereikia atverti jiems duris ir jie ateis. Jie egzistuoja ir jūs susiduriate su jais savo darbe“, - teigė medikas naujienų agentūrai „Associated Press“.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak vaikų ligų specialisto, mažamečių apsimetinėjimas priešingos lyties asmeniu yra įprastas dalykas vaikystėje. Bet tie vaikai iš tikrųjų yra kitokie. Jie yra įsitikinę, kad gimė ne tuose kūnuose.

Kai kuriems jų nustatoma psichiatrinė diagnozė - lyties tapatybės sutrikimas. Tačiau gydytojas N. Spackas yra įsitikinęs, kad tai – klaidinga diagnozė. Tyrimai atskleidė, kad šių vaikų smegenys yra panašesnės į priešingos lyties atstovų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak mediko, iš 10 tūkstančių gimsta vienas toks vaikas.

Amerikos pediatrų akademijos bioetikos komiteto narė daktarė Margaret Moon nenorėjo sutikti su tokiomis išvadomis. Anot jos, jaunesniems kaip 18 metų vaikams taikomas lyties keitimui reikalingas gydymas kelia didelį susirūpinimą. Daktarės nuomone, prieš pradedant vartoti vaistus ir hormonus, pirmiausia reikėtų išsiaiškinti vaiko tėvų motyvus.

REKLAMA

Johno Hopkinso Bermano bioetikos institute dėstanti M. Moon teigė, kad vaikai kartais tiesiog nepakelia labai apibrėžtų lyčių vaidmenų ir dėl to gali imti vaidinti priešingos lyties atstovus. Arba vaikas gali būti gėjus. Akademikė išreiškė susirūpinimą, kad kai kuriems tėvams vaiko lyties pakeitimas yra priimtinesnis už vaiką homoseksualą.

REKLAMA

„Žalinga pradėti negrįžtamą gydymą per anksti“, - pabrėžė M. Moon.

Tuo metu vaikų ir paauglių hormoniniam gydymui pritariantys medikai atkerta, kad per vėlai pradėtas medikamentų ir hormonų kursas yra dar žalingesnis.

Esą šie vaikai savo kūne jaučiasi tokie nelaimingi, kad patys luošinasi, bandydami pakeisti savo anatomiją. Kituose dviejuose „Pediatrics“ išspausdintuose pranešimuose rašoma, kad kai kurie savo lytimi nepatenkinti vaikai susiduria su patyčiomis ir smurtu, yra labiau linkę į stresą, depresiją ir mėginimus nusižudyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak N. Spacko, visos šios problemos išnyksta, kai vaikas gauna reikalingą gydymą ir jam leidžiama gyventi kaip priešingos lyties atstovui.

Endokrinologų bendruomenė perspėja, kad hormoninis gydymas neturėtų pradėtas anksčiau, nei vaikas ėmė bręsti ir ne vėliau kaip šešiolikos.

Šie paprasti patarimai, taip pat „Youtube“ vaizdo klipai apie lytį keičiančius paauglius, padidėjęs žiniasklaidos dėmesys – visa tai paskatino daugiau tėvų ieškoti medikų pagalbos.

REKLAMA

N. Spackas pastebėjo, kad į Bostono ligoninę dėl lyties problemų praėjusio amžiaus pabaigoje kreipdavosi apie 4 pacientai per metus, o 2007-aisiais - jau 19.

Pranešime nurodoma, kad nuo 1998 iki 2010 metų buvo gydomos 97 mergaitės ir berniukai. Jauniausiam vaikui, kurio tėvai kreipėsi į medikus, buvo ketveri metukai. Maži vaikai ir jų šeimos yra nuolat konsultuojamos psichologo, kol ateina laikas pradėti gydymą. Tai nutinka, kai vaikui sueina 11 – 12 metų ir pasirodo pirmieji lytinio brendimo požymiai.

REKLAMA

Tuomet jauniesiems pacientams skiriami brendimą slopinantys medikamentai, kurie per mėnesį kainuoja apie 1000 JAV dolerių. Galima rinktis – arba injekcijos, arba į ranką įsiūtas specialus implantas.

Kitame „Pediatrics“ publikuotame pranešime Teksaso valstijoje dirbanti daktarė Johanna Olson pripažįsta, kad taip pat vis dažniau vaikams skiria lyties keitimui reikalingą gydymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Los Andželo vaikų ligoninės pacientė yra ir minėtoji aštuonerių metų mergaitė. Dabar ji gauna medikamentų, kurie atitolina lytinį brendimą. Pasak N. Spacko, šių vaistų poveikis nėra negrįžtamas ir vaiko organizmo nežaloja.

Tokie vaistai skiriami per anksti pradedantiems bręsti vaikams, idant jie spėtų subręsti emociškai ir įsitikintų, kad tikrai nori pakeisti lytį.

REKLAMA

N. Spacko žodžiais, po tokio gydymo tik 1 iš 97 vaikų ryžosi galutinei lyties keitimo operacijai.

Jis pridūrė, kad vaikai, kurių gydymas pradedamas anksti, ateityje neturės iškentėti drastiškų procedūrų. Pavyzdžiui, berniukams, tampantiems mergaitėmis, savaime užaugs krūtys. Mergaičių, norinčių virsti berniukais, krūtinės išliks plokščios.

REKLAMA

Tiesa, ilgai vartojami lytiniai hormonai gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Kaip šalutinis poveikis gali susidaryti kraujo krešuliai ar netgi išsivystyti vėžys. N. Spackas tvirtina skiriantis nedideles, saugesnes dozes, bet pacientai vis vien turi būti stebimi.

Lyties keitimo operaciją, kurios metu gali būti pašalintas arba suformuotas penis, JAV atlieka tik nedidelė chirurgų grupė. Operacija paprastai daroma tik vyresniems nei 18 metų asmenims. Vis dėlto N. Spackas žino atvejį, kada krūtys buvo pašalintos 16 metų merginai. Daktaras sako, kad tokių operacijų būtų kur kas mažiau arba išvis neliktų, jeigu laiku būtų sustabdyta lytinė branda.

REKLAMA
REKLAMA

Berniuku norinčios tapti aštuonmetės motina sako, kad sūnus nekantrauja pradėti gydymą.

Kai vaikui buvo pasakyta, kad injekcijų pagalba bus sustabdytas krūtų augimas, motinos žodžiais, „jis buvo sužavėtas“.

Mokykloje niekas nežino, kad berniukas iš tikrųjų yra mergaitė, todėl motina prašė, kad jų tapatybė būtų laikoma paslaptyje.

Moteris sakė aiškinusi vaikui apie tai, kad jo anatomija yra mergaitės, bet jis tuo nepatikėjo, atsisakė nešioti sukneles ir dar būdamas darželinuku pareikalavo, kad jį vadintų berniuko vardu.

Motina iš pradžių pamanė, kad tai tiesiog toks amžiaus tarpsnis. Vėliau ėmė manyti, kad dukra gali būti lesbietė. Savo įtarimais ji pasidalijo su pediatru. Tuomet ji pirmą kartą išgirdo terminą „lyties tapatybės sutrikimas“ ir sužinojo, kad dažniausiai vaikai to neišauga.

Priimti šią žinią buvo sunku abiems tėvams. Privačios mokyklos atsisakė mergaitę laikyti berniuku. Pediatras taip pat nesutiko bendrauti su vaiku kaip su vyriškos lyties atstovu. Galiausiai jie sulaukė pagalbos Los Andželo vaikų ligoninėje.

Mergaitę gydanti J. Olson vylėsi, kad pranešimai „Pediatrics“ žurnale padės įtikinti daugiau pediatrų pradėti vaikams taikyti lyties keitimo gydymą.

„Būtų puiku, jeigu šią problemą iš psichiatrijos srities perkeltume į medicinos pasaulį“, - sakė J. Olson.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų