Prieš keletą savaičių Kauno miesto apylinkės teismas nutraukė pagarsėjusią „Linkomanijos“ bylą. Taip kaltinamasis piratas - Sergėjus Bernotas išvengė baudžiamosios atsakomybės.
Tačiau LANVA vadovas Vytautas Simanavičius – nepatenkintas, anot jo, kiekvieno iš mūsų pareiga yra skųsti piratą!
Piratai slepiasi nuo LANVA!
2009- ųjų metų pabaigoje LANVA ( Lietuvos antipiratinės veiklos asociacija) į Kauno Žaliakalnio policijos komisariatą pateikė per 100 įtariamųjų asmenų, kurie, anot LANVA vadovo Vytauto Simanavičiaus, yra įtariami internetu siuntęsi ir daliję nelegalią informaciją: dainas, filmus, kompiuterines programas.
Tiesa, tai buvo pirmas atvejis mūsų šalyje, kai į teismą paduoti žmonės, sučiupti pirataujant. Seniau nuobaudas arba įspėjimus yra gavę tik nelegalia veikla internete užsiimančių stočių administratoriai. V. Simanavičius tuomet aiškino, kad naudojantis specialia technika dabar jau galima atsekti ne tik stambią stočių veiklą, bet ir pavienius asmenis. Jis taip pat pagrasino, kad kai kuriems iš piratų gresia teismo tvarka nustatytos baudos iki 2000 litų!
Neva, taip baudžiant piratus kompanijos išvengs didelių nuostolių, taip pat paspartės legalių programų ir failų prekyba. Taigi visi senbuviai Lietuvos piratai ir dar tik pradedantys piratėliai išsigando: nustojo siųstis nelegalias programas, dainas, filmus, o Linkomanija.net kuriam laikui net nutraukė savo veiklą! Visi laukė, kas bus toliau.
Į viešumą buvo ištraukta ir spaudoje eskaluota Sergėjaus Bernoto byla. LANVA pirmininkas V. Simanavičius pateikė parodymus, kad naudodamasis specialia įranga, susekė pirataujančių asmenų IP adresus ir dėl to galėjo matyti, kokią nelegalią informaciją jie siuntėsi. S. Bernotui pateikti kaltinimai dėl nelegalios „Microsoft Windows 7 Ultimate“ programos siuntimosi iš Linkomanija.net tinklapio.
Legali programos kopija kainuoja apie 690 litų, o „Microsoft“ kompanijai padaryta žala apie 70 tūks. litų. S. Bernotui sausio 19 dieną buvo surašytas protokolas ir iškelta baudžiamoji byla. Tik pastarosiomis dienomis byla buvo nuodugniai ištirta bei paskelbtas nuosprendis. Bylos atomazga LANVA pirmininką kaip reikiant įsiutino.
Tyrė LANVA, tyrė policija, bet...
Prieš daugiau nei savaitę vykusio teismo proceso metu pagrindinio kaltinamojo S. Bernoto advokatas Remigijus Rinkevičius, kurį vaikinui pasamdė pačios Linkomanijos.net vadovas, įrodė, kad naršyti ir sekti žmonių asmeninę informaciją nėra legalu ir netgi gėdinga. Anot R.Rinkevičiaus, LANVA neturėjo jokių įgaliojimų sekti asmenų IP adresus, tuo labiau juos skųsti policijai.
R. Rinkevičiaus žodžius dar labiau sustiprino faktas, kad LANVA naudota programa piratams gaudyti yra nelegali ir nepritaikyta nusikalstamos veiklos tyrimams. Tartum visa tai nujautęs, V. Simanavičius, prieš pateikdamas pareiškimą prokuratūrai, pasikvietė policininką, kuriam dalyvaujant parodė, kaip ieško piratų ir kaip ištiria, jog jie užsiima nelegalia veikla. Tačiau ir tai V. Simanavičiui nepadėjo, nes, anot R. Rinkevičiaus, policininko buvimas šalia nieko nekeičia, sekimo programa vis tiek išlieka nelegali, todėl ja negalima vadovautis ir parodymų laikyti nenuginčijamais.
Per plauką nuo baudos!
Kol vyko S. Bernoto byla, interneto erdvė mirgėjo nuo susidomėjusių asmenų komentarų. Vieni šaipėsi, esą nesuprantantys, ko tokios organizacijos kaip LANVA siekia. Gal tikisi išnaikinti internetinius piratus? Kiti tvirtino manantys, kad tai farsas – sumaišyti viešieji ir privatūs interesai. Esą galbūt LANVA bylos nugalėjimo atveju būtų susižėrusi neblogą sumelę iš „Microsoft“ kompanijos. Štai kam ji taip uoliai ėmė tikrinti, kas ką Lietuvoje siunčiasi. Kaip bebūtų, buvo patvirtinta, kad Lietuvoje nėra tokios įrangos, kuri patikimai ir legaliai galėtų gaudyti piratus. Todėl teismo nutarimu, S. Bernotas pripažintas nekaltu dėl nesvarių LANVA įrodymų. V. Simanavičius piktinasi, esą teisėjas tikriausiai nebuvo pakankamai kompetentingas įvertinti kompiuterinių programų, o kaltinamojo advokatas R. Rinkevičius dar labiau jį klaidino!
Kiek ilgai žaisim?
Pasibaigus šiai painiai, daug kam juokingai arba visiškai nesuprantamai bylai V. Simanavičius pareiškė, kad LANVA nenuleidžia rankų, vadinasi, žaidimas „skųsk piratą“ tęsiasi! Dar tęsiasi katės ir pelės žaidimas, kai LANVA ieško, o Lietuvos piratėliai slapstosi.
Užsienyje tokios problemos sprendžiamos civilizuotai. Priimamas įstatymas, kuris nedraudžia asmenims siųstis informaciją, talpinamą internete. Taip internautams užtikrinama galimybė naudotis ja savais ir komerciniais tikslais, pavyzdžiui, dalintis dainomis su draugais. Autoriai savo ruožtu už tai gauna atlyginimą ir nesiskundžia. Visi patenkinti. Paprasta, ar ne? Ar ne paprasčiau ir mums būtų turėti tokį įstatymą ir siųstis dainas, filmus bei kompiuterines programas ramia širdimi?
Deja, kol valstybė į tai neatkreipė dėmesio, o ji tokiais niekniekiais paprastai stengiasi jo neblaškyti, teks būti piratais... Jei nenorite taip savęs vadinti, tada nenaudokite „zMule“ bei „DC++“ programų, nenaršykite „Linkomanijoje“ ir, apskritai, geriau išjunkite savo kompiuterį, kad nepagautų jūsų pikta katė, kaip kad nutiko S. Bernotui!
Monika Visockytė