Europos Sąjungos politikai pripažįsta, kad kokybiškas ir už prieinamą kainą vaikų priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos yra itin svarbios siekiant, kad kuo daugiau moterų dalyvautų darbo rinkoje, ir siekiant puoselėti lyčių lygybę. Naujoji Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) ataskaita rodo, kad šioje srityje dar yra daug darbo.
2002 m. Barselonos aukščiausio lygio susitikime Europos Vadovų Taryba sutarė, kad valstybės narės iki 2010 m. turi sudaryti sąlygas bent 33 procentams jaunesniems nei 3 metų vaikams lankyti vaikų priežiūros įstaigas.
Kai kurios ES valstybės narės vaikų priežiūros paslaugų srityje nustatytus Barselonos tikslus įgyvendino iki 2009 m., vis dėlto oficialių priežiūros įstaigų vis dar nepakanka daugumai jaunesnių nei 3 metų vaikų. EIGE ataskaitos pagrindinės išvadosi leidžia pažvelgti, kaip Europos Sąjungoje naudojamasi vaiko priežiūros įstaigų teikiamomis paslaugomis.
„Atsižvelgiant į tai, kad kai kurios ES valstybės narės jau ėmėsi reikiamų priemonių, kad suteiktų tėvams daugiau galimybių rūpintis savo atžalomis, išvadose aiškiai matyti pažanga teisės aktų kūrimo srityje. Taip pat matyti, kad tėvams valstybėse narėse sudarytos geresnės sąlygos leisti vaikus į vaikų priežiūros įstaigas. Vis dėlto vaikus kol kas dažniausiai prižiūri moterys“, – sako EIGE direktorė Virginija Langbakk.
Tikslo dar nepasiekė 20 ES valstybių narių
Duomenys rodo, kad 2009 m. Barselonos tikslą – vietų oficialiose vaikų priežiūros įstaigose rasti 33 procentams vaikų iki 3 metų amžiaus – pasiekė devynios valstybės narės (Belgija, Danija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Liuksemburgas, Portugalija, Ispanija, Švedija ir Nyderlandai).
Kitose devyniose ES valstybėse narėse (Austrijoje, Bulgarijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Lietuvoje, Maltoje, Lenkijoje, Rumunijoje ir Slovakijoje) vaikų priežiūros įstaigas galėjo lankyti mažiau nei 10 procentų jaunesnių nei 3 metų vaikų.
Šios amžiaus grupės vaikų priežiūros įstaigų trūkumas neleidžia tinkamai derinti darbo, asmeninio ir šeimos gyvenimo. Dėl to ypač nukenčia labiausiai pažeidžiamos moterys, t. y. tos, kurioms po gimdymo reikia grįžti į darbą.
Europoje trūksta lanksčių vaikų priežiūros paslaugų
Kita svarbi problema – vaikų priežiūros įstaigų teikiamų paslaugų nelankstumas ir darbo valandos (darbo valandos per dieną, savaitę ar metus, neįprastinėmis darbo valandomis, per vasaros atostogas) ar galimybės lanksčiai naudotis vaikų priežiūros paslaugomis neturėjimas.
Tėvai susiduria su vis didesniais sunkumais, kai reikia suderinti darbą, asmeninį ir šeimos gyvenimą. Sunkumų sukelia ir tai, kad nesuderintos vaikų priežiūros įstaigų ir įprastos darbo valandos. Priežiūros įstaigų lankstumas ypač svarbus neįprastinėmis darbo valandomis dirbantiems tėvams. Akivaizdu, kad tokių tėvų galimybės dar ribotesnės.
Aiškiai matyti, kad tinkamų, lanksčių, kokybiškų ir už prieinamą kainą teikiamų vaikų priežiūros paslaugų trūkumas daugeliui moterų trukdo rasti darbą, o radus jį išsaugoti. Galiausiai tai stabdo ir lyčių lygybės procesą.
i „Pekino veiksmų programos įgyvendinimas. Moterys ir ekonomika: profesinio ir šeimos gyvenimo suderinimas kaip būtina lygiaverčio dalyvavimo darbo rinkoje sąlyga“. Šią ataskaitą galima parsisiųsti ir skaityti šiuo adresu: http://www.eige.europa.eu/content/document/main-findings-review-of-the-implementation-of-the-bpfa-in-the-area-f-women-economy-reconciliation