Ne visada privačiose aukštosiose mokyklose įgyti aukštojo mokslo kvalifikacinį laipsnį kainuoja tūkstančius. Valstybei pripažinus penkių Lietuvos nevalstybinių aukštųjų mokyklų studijų programas unikaliomis, šiais metais stojantys jaunuoliai turi galimybę gauti valstybės finansavimą ir už studijas nemokėti nė lito. Tokiomis šiemet pripažintos perspektyvios ir atitikmenų Lietuvoje neturinčios Informacinių sistemų diegimo ir priežiūros, Audiovizualinių medijų režisūros, Ekoturizmo, Geopolitinės strategijos bei Švietimo ir lyderystės studijos.
Į Vilniaus kooperacijos kolegiją pirmoji būsimų Informacinių sistemų diegimo ir priežiūros specialistų laida įstojo praėjusį rudenį. Šiemet geriausiais balais čia patekę studentai už studijas nemokės. Įprastai pagal šią programą besimokantieji už vienerių metų nuolatines studijas moka 4695 litus ir 3130 litų pasirinkusieji ištęstines studijas. Vilniaus kooperacijos kolegijos (VKK) direktorius Romualdas Pusvaškis džiaugiasi, kad naujoji studijų programa neliko nepastebėta. „Yra abiturientų, kurie negaudami valstybės finansavimo net negalvoja apie studijas nevalstybinėse aukštosiose mokyklose. Daugelį jų atbaido mokesčiai už studijas. Natūralu, kad ir jaunimas, ir jų tėveliai galvoja apie išlaidas ir kartais yra priversti rinktis tokias studijas, kurios ne visai atitinka jų lūkesčius, bet suteikia galimybę studijuoti nemokamai arba pigiau. Tačiau toks sprendimas gali „kainuoti“ svajonių darbą“, - teigia VKK direktorius.
Įpusėjus pirmajam stojimo etapui, Informacinių sistemų diegimo ir priežiūros studijų programa sulaukia nemažo stojančiųjų susidomėjimo. Jos privalumas – ne tik valstybės finansavimas. Tai pirmoji studijų programa Lietuvoje, pagal kurią rengiami specialistai, gerai išmanantys šiuolaikines informacines sistemas ir programas, skirtas verslui. Baigusieji šias studijas mokės diegti, prižiūrėti darbo užmokesčio, buhalterines, personalo ir ryšių su klientais programas ir galės dirbti diegėjais, konsultantais. „Daug kas galvoja, kad kolegija tiesiog ruošia programuotojus. Tačiau šie specialistai nekurs pačių programų. Jie turės programavimo, įmonės veiklos, marketingo, bendravimo su klientais žinių ir įgūdžių – jie bus ta neretai trūkstama grandis tarp programuotojo ir pirkėjo“, – sakė R. Pusvaškis.
Studijas baigę studentai turės bent tris darbo pasirinkimo galimybes: įsidarbinti programas verslui kuriančiose ir platinančiose kompanijose, dirbti verslo įmonėse, kurios naudoja įvairias programas, arba steigti savo įmones ir tapti vienos ar kelių kompiuterinių programų atstovu. Norėdami dar labiau pagilinti savo vadybines žinias Informacinių sistemų diegimo ir priežiūros absolventai galės pasirinkti papildomas pusės metų vadybos studijas ir gauti dvigubą Informatikos inžinerijos ir vadybos profesinio bakalauro kvalifikacinį laipsnį.
Pastaruoju metu itin jaučiamas technologinių mokslų specialistų trūkumas, todėl valstybė šiuos specialistus ruošiančioms studijų programoms skiria vis didesnį dėmesį: studentams yra ne tik skiriami studijų krepšeliai, bet ir stipendijos, o už studijas mokantiems, tačiau itin gerais įvertinimais studijuojantiems jaunuoliams sudaromos galimybės susigražinti visą už studijas sumokėtą kainą.